Odgovori australske vlade na otkrića o spolnom nasilju nisu “na visini”, rekle su u srijedu dvije aktivistkinje i reakciju samog premijera nazvale su “deplasiranim” i “ispraznim frazama”.
Nekadašnja djelatnica parlamenta Brittany Higgins, koja je lani “javno progovorila” o iskustvu silovanja u svome uredu i potaknula nacionalne prosvjede, ocijenila je da se od tada “malo toga promijenilo”.
Odgovor premijera Scotta Morrisona koji je u tom kontekstu spominjao svoje kćeri i suprugu, bio je “šokantan, a ponekad i malo uvredljiv”, rekla je.
Australski premijer u utorak se ispričao za rašireno seksualno uznemiravanje i zlostavljanje političkih djelatnika godinu dana nakon teške optužbe za silovanje u parlamentu.
“Ne tražim njegovo očinsko suosjećanje. Želim da iskoristi utjecaj koji ima kao premijer”, rekla je Higgins.
Nacionalna rasprava o spolnom nasilju nije napredovala dalje od “razmjene deplasiranih i uvredljivih izjava i profinjenih ispraznih riječi”.
Grace Tame, koja je doživjela spolno nasilje kao dijete i u 2021. je bila izabrana za “Australku godine”, složila se s Higgins.
“Sve dok naši čelnici ne preuzmu punu odgovornost za vlastite propuste, ta kultura popustljivosti prema zlostavljanju i dalje će vladati u parlamentu i postavljati standard za cijelu naciju”, rekla je.
Svjedočenje tih dviju žena potaknulo je nacionalnu raspravu i propitivanje savjesti u Australiji što je vodilo do brojnih istraga u vladi.
Jedna od tih istraga, Jenkins Review sastavljena na 450 stranica, pokazala je da je svaka treća osoba koja radi u parlamentu i drugim ustanovama savezne vlade bila žrtva spolnog zlostavljanja.
Na pitanje što se čini, premijer Morrisona je, nabrajajući mjere, naveo “desetgodišnji plan” koji će se provesti.
“Ciljevi tog plana tako su plemeniti i tako nejasni da je nemoguće ne suglasiti se s njima kao što je nemoguće analizirati ih”, ironizirala je Higgins.
Tame je zatražila pojačano financiranje kako bi se o spolnom nasilju poučavalo u školama.
Komentari