REAGIRAJTE ODMAH Prva pomoć za kožu koja je izgorjela na suncu

Autor:

Image: 501582043, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Oleg Elkov / Alamy / Alamy / Profimedia

Oleg Elkov / Alamy / Alamy / Profimedia

Prije ili kasnije svatko pocrveni na suncu. Čak i oni koji su mislili da je njihova koža otporna na UV zrake. Možda ste zaboravili nanijeti kremu za sunčanje ili ste podcijenili jačinu sunca. U svakom slučaju, koža koja izgori na suncu treba posebnu njegu i to odmah.

Što su događa s kožom kada izgori na suncu?

Opekline nastaju kada sunčevo ultraljubičasto zračenje ošteti DNK unutar stanica kože. Kao rezultat toga, dolazi do apoptoze – odumiranja stanica. Ovo prekomjerno oštećenje potiče imunološki sustav na oslobađanje upalnih proteina i krvi u to područje zbog čega nam je koža, kada izgori, vruća na dodir, nadražena i crvena.

Kod opeklina od sunca prvog stupnja oštećen je vanjski sloj kože, epidermis. Javlja se crvenilo i žarenje.

Ako se pojave i mjehurići, imate posla s opeklinama od sunca drugog stupnja. Mjehurići (isti su kao žuljevi) nastaju tamo gdje je UV zračenje prodrlo u epidermis i uništilo stanice sve do dermisa, drugog sloja kože. Tijelo šalje tekućinu u to područje kako bi spriječila daljnje oštećenje.

Opekline od sunca uništavaju stanice kože, tako da tehnički ne postoji način da se te iste stanice regeneriraju. No, možete prevenirati daljnju štetu tako što ćete ublažiti postojeće simptome, duboko hidrirati i nahraniti kožu dok ona stvara nove, zdrave stanice.

Kako kod kuće tretirati opekline od sunca?

Postoji nekoliko provjerenih načina.

Kao i kod ostalih opeklina – primjerice onih koje zaradite dok kuhate, opeklina od sunčevih zraka zadržava toplinu u koži. To znači da je ključni dio učinkovitog liječenja opeklina oslobađanje te topline.

Meghan Feely, dermatologinja iz New Yorka, za portal Popular Science, preporučuje nanošenje hladnog obloga u intervalima od 15 minuta tijekom ostatka dana ili hladno tuširanje ili kupanje.

Želite li pojačati djelovanje obloga ili kupke, dodajte im fino mljevene zobene pahuljice, sodu bikarbonu ili kukuruzni škrob. Ovi sastojci imaju protuupalna svojstva koja umiruju kožu. Soda bikarbona ima i sposobnost vraćanja pH vrijednosti kože opečene suncem na normalnu razinu.

Želite li isprobati ovu metodu, u hladnu kupku dodajte 60 grama sode bikarbone.

Nakon tuširanja ili kupanja, nemojte se potpuno obrisati ručnikom. Opekline od sunca dehidrirat će vanjski sloj kože pa će ona upiti vodu koju nećete s nje obrisati nakon kupanja.

Na vlažnu kožu nanesite hidratantnu kremu. Najbolje su one koje sadrže vitamine C i E jer će smanjiti perutanje te one s aloe verom, biljkom koja dokazano hidratizira, umiruje i regenerira kožu te smanjuje upale i sprječava infekcije.

Za još jači učinak, kremu ili losion prije nanošenja rashladite dobro u hladnjaku.

Odličan lijek za opekline od sunca je i običan jogurt kojim su vas sigurno mazali u ovakvim situacijama, dok ste bili dijete. Nanesite ga rashlađenog na kožu i ostavite da ga ona upije.

Ako imate opekline drugog stupnja, odnosno pojavili su se mjehurići, ne dirajte ih jer riskirate da vam u kožu uđu bakterije. Pustite ih da sami zacijele. Sve što možete je držati područje oko njih čistim, tako što ćete kožu nježno prati blagim sapunom i vodom pa pažljivo osušiti.

Ne treba spominjati da se sunce izbjegava sve dok se koža ne oporavi, a nakon toga nikuda bez kreme za sunčanje.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.