RAZRIJEŠENA DUŽNOSTI Sutkinja u godinu dana nije napravila ništa, 36 predmeta otišlo u zastaru

Autor:

Pixabay

Ustavni sud RH odbio je žalbu Ankice Karuc, sutkinje Općinskog suda u Zadru koja je razriješena jer su joj deseci slučajeva pali u zastaru. Osim toga, lažirala je, kako je utvrdilo Državno sudbeno vijeće (DSV), datume na službenim dokumentima pa je izgledalo da su slučajevi riješeni iako još nisu bili.

Zbog svega je razriješena, no na odluku DSV-a uložila je žalbu Ustavnom sudu. Pravdala se pandemijom, reformom zbog koje su neki prekršajni suci morali raditi i složenije kaznene predmete, neiskusnim zapisničarima koji su joj otežavali posao, piše N1.

DSV je utvrdio da je sutkinja Karuc tijekom 2021. dopustila da u zastaru padne čak 36 slučajeva.
“DSV prihvaća da je pandemija bolesti Covid-19 bila od utjecaja na rad svih sudaca, ne samo Općinskog suda u Zadru, već i drugih sudova na području Republike Hrvatske, pa onda zasigurno i na rad prijavljene sutkinje. Općepoznato je da je zbog toga više nego uobičajeno dolazilo do odgađanja ročišta što je imalo utjecaj na duljinu postupka te u konačnici i na broj riješenih predmeta.

SUTKINJA ŠOLJAN ANDRAŠIĆ ‘Ustavni sud nesporno treba mijenjati; Imamo mrlje kod nekoliko sudaca’

Međutim, u konkretnom slučaju, uzeli smo u obzir broj spisa u kojima sutkinja nije uopće postupala tijekom jedne ili dvije, a u jednom slučaju čak i dulje od tri godine. Tolika neaktivnost ne može se opravdati. Tijekom pandemije rad na Općinskom sudu u Zadru ipak je bio organiziran kontinuirano uz poštivanje preporuka, pa su suci mogli u dovoljnoj mjeri ispunjavati svoje obveze. Tako je sutkinja Karuc u tom razdoblju donijela potreban broj odluka, pa je očito da posljedice pandemije nisu mogle biti razlog njezine neaktivnosti”, naveo je DSV u svojoj odluci podsjećajući da suci moraju voditi računa o predmetima kojima prijeti zastara.

Utvrdili su da u 58 predmeta ova sutkinja godinu dana nije napravila ništa, a u 14 predmeta niti jednu radnju nije poduzela dulje od dvije godine. Jedan predmetu ladici joj je ležao više od tri godine.

Sutkinja oslobođena optužbe za krađu odjeće!

U 24 slučaja prikazala je da je spise riješila iako prekršajni nalozi još nisu bili izdani.
“Takvo nedozvoljeno postupanje – unošenje u sustav e-Spisa neistinitih podataka o radu na konkretnim predmetima, koje je pravno i etički neprihvatljivo, te je u suprotnosti s odredbama Pravilnika o radu, Sudskim poslovnikom i Kodeksom sudačke etike, upravo je posljedica njenog neurednog obnašanja sudačke dužnosti pa je proglašena stegovno odgovornom”, naveo je DSV i zaključio kako ju je potrebno najstrože kazniti, razrješenjem sudačke dužnosti.

Je li kriv predsjednik suda?
U svom očitovanju sutkinja se žalila na nemoguće uvjete rada na Općinskom sudu u Zadru za koje je krivila ondašnjeg predsjednika suda. Ona je ostala bez zapisničarke koja je završila na bolovanju, a ni nakon više dopisa predsjedniku suda nije dobila kvalitetnu novu suradnicu.

Dobivala je, kaže, zapisničarke koje nisu znale posao. Zbog odnosa predsjednika prema zaposlenicima, još 50 službenika dalo je, tvrdi, otkaz. Uz Covid-19 to je, isticala je, uzrokovalo probleme u njezinom radu.

No, Ustavni sud nije joj prihvatio žalbu.
“DSV je detaljno obrazložio kako Ankica Karuc bez opravdanog razloga nije poštivala zakonske rokove za pisanje i otpremu odluka, bez opravdanog razloga nije poštovala zakonske rokove za određivanje rasprava, bez opravdanih razloga nije poduzimala potrebne sudske radnje u cilju rješavanja i dovršetka prekršajnih predmeta zbog čega je nastupila zastara progona te je neistinito unosila u e-Spis podatke da su predmeti riješeni, iako nisu bili.

U svojoj obrani nije dala opravdanu ispriku za neuredno obnašanje sudačke dužnosti”, naveo je Ustavni sud odbivši Ankici Karuc žalbu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

NijeRuza

prije 2 mjeseca

Nije to ništa! Sutkinja Ingrid Šegon s Općinskog Građanskog Suda u Zagrebu ne razumije hrvatski govor, pa ipak radi kao sutkinja Hrvatskog Suda. Nakon što joj se dostavi transkripcija snimka govora, kojeg je sama predala zakonskoj nasljednici jer je bio pohranjen u sudskom sefu, od stalnog sudskog vještaka, ona pita zakonsku nasljednici da se očituje da li je to taj snimak, jer izgleda da ne zna ni čitati Hrvatski, pa ipak radi kao sutkinja Hrvatskog Suda. Svjedoke koji su bili prisutni tijekom pomenutog govora, poziva na svjedočenje tek nakon dvije godine, a oni se pak ne sjećaju takvog razgovora, jer su kao medicinsko osoblje dobili spontani kolektivnu amneziju, pa ipak radi kao sutkinja na Hrvatskom Sudu. Naravno, drugi snimak i transkripciju istog uopće i ne pominje, jer se na njemu jasno čuju prijetnje smrću pokojnoj ostaviteljici, kao i njenoj zakonskoj nasljednici od strane onih koje je dotična sudinica proglasila nasljednicima na osnovu krivotvorene oporuke, pa ipak radi kao sutkinja na Hrvatskom Sudu. Kako bi opravdala svoj protuzakoniti čin, ne libi se na ročište pozvati osobe koje nemaju nikakve veze s samim sporom, niti ostaviteljicom, niti njenom zakonskom nasljednicom, samo kako bi mogli priznati njenu krivotvorenu oporuku pravovaljanom, pa ipak radi kao sutkinja na Hrvatskom Sudu. Na žalbe istih događaja uopće ne reagira, iako je zakonski obvezna odgovoriti na iste u roku od 6 tjedana, pa ipak radi kao sutkinja na Hrvatskom Sudu. Na višebrojne zahtjeve o njenom razrješenju zbog navedenih i drugih činjenica predsjednica Općinskog Građanskog Suda Petra Kušević iste odbija bez ikakvog objašnjenja. Spor traje već više od dvije godine!