RAZMIŠLJATE O ZIMSKOM KUPANJU? Sad je vrijeme za akciju. Razgovarali smo s Puljankom Barbarom koja se kupa cijelu godinu

Autor:

Dino Stanin/Pixsell

Kupanje izvan ljetne sezone ima brojne dobrobiti za zdravlje i sve je popularnije, no ipak treba biti hrabar i ući u hladno more ili jezero. 

Prva asocijacija na zimsko kupanje su mi veseli kupači s crvenim kapicama koji nam u novogodišnjim vijestima s TV ekrana nazdravljaju i žele sve najbolje. Rumeni su, napucani energijom, iz njih pršti radost! Tko se ne bi htio tako osjećati?

Razgovarali smo s Puljankom Barbarom Buršić koja posljednje četiri godine nije prekinula sezonu kupanja. U moru je i zimi i ljeti.

“Bila je to moja dugogodišnja želja. Obožavam more, biti na moru, uz more, u moru. Uspjela sam je ispuniti kada sam se vratila živjeti u Pulu 2019. godine.

Kako je u proljeće 2020. sve bilo zatvoreno, radili smo od kuće, zatvorena kina, kazališta, igrališta, što sa sobom cijeli dan. Lagani škraping, d-vitaminizacija, čitanje knjige uz more, uživanje u rapsodiji boja i prekrasnim zalascima, postali su gotovo svakodnevica.

Bilo je relativno toplo i htjela sam, za početak, početi kupati se ranije, nego ikad prije. Uspjela sam u tome već negdje sredinom travnja. Te sam  godine”pomaknula” i jesenski datum, a onda su želje postajale sve veće… Pa ja bih se kupala za Božić pa za Novu godinu, pa…

Poseban izazov, ali i velika želja bilo je rođendansko kupanje, a rođena sam usred zime. A kad je palo rođendansko kupanje u moru, bilo je puno lakše nastaviti dalje. Najhladnije je u veljači i negdje do sredine ožujka”, govori nam Barbara.

Kakvi su bili vaši prvi susreti s hladnim morem i što biste savjetovali početnicima?

Na početku mi je bilo dosta hladno, znala sam se tresti, drhtati, nakon što bih izašla iz mora. Tijelo se ipak treba prilagoditi, a kupanje na 15, 12, deset stupnjeva ipak je šok za organizam. Onda sam od iskusnih kupača dobila savjet – topli čaj nakon plivanja, utopljavanje, kretanje…

Važno je odmah se presvući, utopliti se, rukavice, šal, kapa, tople čarape su obavezna zimska oprema.

Uvijek sa sobom u autu i ljeti i zimi imam ručnik i kupaći, za svaki slučaj tako da svaki slobodan trenutak koristim za odlazak na more.

Što vam je dobroga donijelo zimsko kupanje?

Nekad sam bila jako zimogrozna, uvijek su mi ruke i noge bile hladne, sad je to rijetkost.

U Puli ima puno zimskih, odnosno cjelogodišnjih kupača na bilo kojoj plaži uvijek ima neki entuzijast, tako da i nisu više neobični.

Znala sam doći, i tužna, i ljuta, i razočarana, iznervirana, u stresu, ali uvijek sam se nakon plivanja osjećala bolje, poletno. Kao da je more odnijelo i ispralo sve nevolje, teškoće, tuge, brige, stresove. Barem na kratko.

Šok je kad uđeš u hladno more, i vjerojatno da ti srce ne otkaže, moraš se fokusirati samo na to.
Smiriti disanje, pregrmjeti prvih minutu – dvije dok se ne prilagodiš i nakon toga uživaš.

U trenutku kad ti postaje najugodnije treba izaći. Obično se zimi kupam, lagano plivam pet do deset minuta, malo i zaronim jer mi kupanje bez da smočim kosu, nije kupanje.

Nekad je toplije i u moru nego vani, zrak se hladi brže od mora. Mislim da je najniža temperatura mora na kojoj sam se kupala bila oko 8,5-9, a ove godine nije bila ispod 11.

Iz cjelogodišnjeg kupanja izvukla sam i neke životne lekcije: kad su teški uvjeti, važno je naći zavjetrinu, diši, uživaj, iskoristi trenutak, fokusiraj se, slušaj sebe, budi zahvalna.

Uz to sam nekako lakše prebrodila i neke teške i izazovne trenutke u ove četiri godine od kad se kupam cijele godine.

Nije baš lako iskočiti iz kaputa u kupaći.

Zimsko kupanje je sve popularnije. Pretpostavljamo da u prosincu niste sami na plaži?

Imam ekipu s mora, znali smo se iz viđenja jer smo se kupali (ljeti) na istoj plaži, a onda smo se počeli sretati i izvan sezone. I tako smo se i sprijateljili, počeli smo se često sretati na plaži, kupati se, hrabriti jedni druge kad bude hladno, ima tu puno smijeha, zezancije. Sad kažemo da je naša sezona nakon što turisti odu.

Družimo se, slavimo rođendane na moru (jesen i zima), okupimo se na Božić, Uskrs, Prvi maj i proslavimo uz more i u moru. Donesemo kolače, napravimo ponekad i roštilj.

Antistres terapija

Kupanje zimi mi je najbolji antistres. Nalet energije i zadovoljstva. I zaista uživam u tome. Izazovno je jer nekad je stvarno hladno, ali osjećaj zadovoljstva nakon zimskog plivanja je neopisiv. Lakše je kad je sunce i ne puše kad izađeš iz hladnog mora.

Ne kupam se svaki dan zimi. Ponekad se natjeram jer znam da će mi biti idući put teže ako preskočim.
Dogodilo mi se i da sam došla na more, ali jednostavno mi nije bio dan i nisam se kupala. Najvažniji je kontinuitet, barem jednom tjedno.

Važno je kako se osjećaš. Objektivno su nekad uvjeti bolji, a tebi je hladnije jer si taj dan umoran, ne osjećaš se dobro, nisi se naspavao, previše si jeo ili si gladan

Osjetila sam da mi se popravio imunitet i osjećam se bolje i tjelesno i mentalno. I zahvalna sam jer je blagoslov da možeš uživati cijele godine u tome. Mislim da malo cijenimo sve blagodati mora i što ga imamo doslovno, nadohvat ruke.

U more nakon korone i upale pluća

Posebno mi je izazovno bilo nakon što sam preboljela koronu i upalu pluća krajem 2021. Prvo pitanje doktoru nakon kontrole bilo je: “Kad mogu opet početi plivati u moru?” Njegova reakcija je bila zanimljiva, ipak, rekao je, oprezno i postepeno.

Imala sam pauzu od dva mjeseca od plivanja usred zime i super sam se osjećala kad sam uspjela nastaviti, ali poslušala sam savjet doktora i zaista sam išla postepeno. Kad sam osjetila da sam se oporavila, zaplivala sam. Bilo je to početkom veljače.

Ljeti volim započeti dan plivanjem, a zimi kad god stignem i uhvatim barem pola sata uronim u hladno more”, završava Barbara.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.