Veći dio Sirije opustošen je godinama građanskog rata, a sporna kontrola teritorija u blizini granice s Turskom otežava dopremu pomoći u zemlju.
Dok broj poginulih nastavlja rasti nakon potresa magnitude 7,8 koji je pogodio Tursku i Siriju, veliki broj spasilaca nastavlja pretraživati ruševine u potrazi za preživjelima. Bit će to dug, mukotrpan proces usložnjen činjenicom da se potres dogodio blizu granice sa Sirijom, gdje su godine građanskog rata ostavile zajednice ranjivima.
Broj poginulih neprestano raste. Stalno pristižu novi izvještaji o mrtvima, nestalima, ozlijeđenima i ogromnoj materijalnoj šteti.
Neke su bolnice oštećene ostavljajući liječnike bez izbora, prisiljavajući ih da evakuiraju osoblje i tehniku i premjeste je na sigurno, dok su druge preplavljene pacijentima koji pune hodnike.
Reagiranje na svaki veći potres je izazovno, ali postoje čimbenici koji ovu katastrofu čine posebno teškom za spasioce. “Potres se dogodio prije zore, kada je većina ljudi bila u krevetu, spavala”, kaže dopisnik Sky Newsa za Bliski istok Alistair Bunkall. “Taj će čimbenik vjerojatno pridonijeti brzo rastućem broju smrtnih slučajeva, kao i jaki naknadni potresi.”
Sirija nakon godina građanskog rata
Velik dio štete koju je prouzročio potres dogodio se u sjevernoj Siriji, zemlji koja je opustošena godinama i godinama građanskog rata.
“Slike koje vidimo vrlo su slične onome što sada možete vidjeti u Turskoj, a to su zgrade koje su potpuno sravnjene”, kaže gospodin Bunkall.
“Mnogi od njih već su strukturalno oštećeni od godina borbe, pa to znači da bi bili znatno oslabljeni. Imate stotine tisuća izbjeglica koje već žive u bijednim uvjetima koje će ovo pogoditi”, zaključio je
Izazovi pri pristupu području pod upravom pobunjenika
Humanitarne agencije također će se vjerojatno suočiti s poteškoćama u dobivanju pristupa sjevernoj Siriji, čiji je veći dio pod kontrolom pobunjeničkih skupina koje se bore protiv režima. Mnoga od tih područja drže kurdske skupine kojima je Turska posljednjih mjeseci više puta prijetila invazijom.
Bunkall, govoreći jutros na Sky Newsu, dodao je: “To je regija Sirije koja nije pod pravom koordiniranom jedinstvenom kontrolom, pa pokušava okupiti bilo kakvu vrstu spasilačkih ekipa među agencijama koje su trenutno u zemlji i ljudima poput Bijelih kaciga. Bit će to izazovne zadaće”, rekao je. “A za međunarodnu zajednicu bit će još veći izazov pokušati ući u Siriju kako bi pomogla”, zaključuje Bunkall.
Šteta u bolnicama ometa humanitarnu pomoć
Potresne slike i video zapisi timova za potragu koji češljaju ruševine uništenih zgrada pokazuju ogromne razmjere razaranja koje je prouzročio potres. Među zgradama koje je pogodila katastrofa nalaze se bolnice u Siriji, što povećava pritisak na odgovor. Sirijsko-američko medicinsko društvo (SAMS) priopćilo je da su četiri njegove bolnice oštećene, zbog čega su morale biti evakuirane. Druge bolnice kojima upravlja ova organizacija pretrpane su pacijentima koji pune hodnike i postoji hitna potreba za zalihama za traume. “U svim našim operativnim objektima primamo žrtve potresa dok dolaze u naše bolnice dok istovremeno radimo na jamčenju dobrobiti naših preko 1700 zaposlenika u Siriji i 90 u epicentru blizu Gaziantepa u Turskoj”, rekao je predsjednik SAMS-a. Dr Amjad Rass.
Komentari