Ravnatelj CIA-e Burns razgovarao s ruskim kolegom Nariškinom. Nema naznaka da bi Putin upotrijebio nuklearno oružje

Autor:

Photo: Markus winkler, Unsplash

Ravnatelj CIA-e Bill Burns sastao se u ponedjeljak u Ankari sa svojim kolegom iz ruske obavještajne službe, Sergejem Nariškinom, u sklopu tekućih napora SAD-a da “komunicira s Rusijom o upravljanju rizikom” i da razgovara o slučajevima “nepravedno pritvorenih američkih državljana”, izjavio je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost za CNN.

“Bili smo vrlo otvoreni oko činjenice da imamo kanale za komunikaciju s Rusijom o upravljanju rizikom, posebno nuklearnim rizikom i rizicima za stratešku stabilnost”, rekao je glasnogovornik. “Kao dio ovog napora, Bill Burns je danas u Ankari kako bi se sastao sa svojim kolegom iz ruske obavještajne službe.”

CNN je ranije izvijestio da je savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan također bio u kontaktu sa svojim ruskim kolegama kako bi ih upozorio na posljedice ako Rusija upotrijebi nuklearno oružje u Ukrajini.

Glasnogovornik je naglasio da Burns “ne vodi nikakve pregovore”.

“On ne raspravlja o rješavanju rata u Ukrajini. On prenosi poruku o posljedicama uporabe nuklearnog oružja od strane Rusije, te rizicima eskalacije po stratešku stabilnost. Također će pokrenuti slučajeve nepravedno pritvorenih američkih državljana.”

Glasnogovornik je dodao da su SAD obavijestile Ukrajinu o sastanku prije Burnsova putovanja.

“Čvrsto se držimo našeg temeljnog načela: ništa o Ukrajini bez Ukrajine”, rekao je glasnogovornik.
Bidenova administracija poslala je Burnsa nekoliko puta tijekom prošle godine na razgovore s Rusima, koristeći diplomatskog veterana i bivšeg američkog veleposlanika u Rusiji kao ključnog posrednika dok su američko-ruski odnosi nastavili opadati. Burns je poslan u Moskvu prošlog studenog, prije nego što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, kako bi upozorio Kremlj na posljedice invazije. Također je bio uključen u razgovore s Nariškinom o američkim državljanima pritvorenim u Rusiji, uključujući Brittney Griner i Paula Whelana.

Rasprave su također dio stalnih napora SAD-a da održe otvorene komunikacijske linije s Moskvom usred slabo prikrivenih prijetnji ruskog predsjednika Vladimira Putina da bi Rusija mogla upotrijebiti nuklearno oružje u Ukrajini.

“U slučaju prijetnje teritorijalnoj cjelovitosti naše zemlje i za obranu Rusije i našeg naroda, svakako ćemo upotrijebiti sve oružane sustave koji su nam na raspolaganju. Ovo nije blef”, upozorio je Putin u govoru u rujnu.

Kasnije se čini da je preokrenuo svoje mišljenje, rekavši u listopadu da “ne vidimo potrebu” za nuklearnim oružjem u Ukrajini. “Nema to smisla, ni političkog ni vojnog.”

Ministar obrane Lloyd Austin i njegov ruski kolega Sergej Šojgu također su razgovarali telefonom krajem prošlog mjeseca, prvi put od svibnja, nakon što su obavještajni podaci isplivali na površinu da su ruski vojni dužnosnici razgovarali o tome kako i pod kojim uvjetima će Rusija upotrijebiti taktičko nuklearno oružje na bojnom polju u Ukrajini , izvijestio je ranije CNN.

Ruski dužnosnici također su prošli mjesec počeli navoditi da se Ukrajina priprema koristiti “prljavu bombu” – optužba za koju su se SAD zabrinule da je samo izgovor za Rusiju da je sama upotrijebi, a koju je Međunarodna agencija za atomsku energiju opovrgla nakon istrage ukrajinskih stranica.

SAD još uvijek ne vidi nikakve znakove da se Putin odlučio na drastičan korak upotrebe nuklearnog oružja, rekli su dužnosnici.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.