RATNIK, PLAĆENIK… ‘Vučić ne želi Srbiju u Europskoj uniji, a sad će mu glavni krivac za to biti ‘ustaša’ Picula’

Autor:

F.S./ATAImages, Sandra Simunovic/PIXSELL

Nacionalov reporter iz Beograda otkriva zašto dio oporbe podržava imenovanje Tonina Picule izvjestiteljem EP-a dok ga srpski mediji pod Vučićevom kontrolom nazivaju ‘domovinskim ratnikom i kritičarom Srbije’, a Vučić ‘srbomrziteljem’ i ‘ustašom’

“Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ima sve razloge da bude radostan zbog imenovanja hrvatskog političara Tonina Picule za novog izvjestitelja Europskog parlamenta o Srbiji, jer će bivši šef hrvatske diplomacije biti zgodan krivac za zastoj u priključenju Beograda Europskoj uniji. Picula će, vjerojatno, pedantno evidentirati sve brljotine Vučićeva režima i neispunjavanje kriterija za napredak na putu europskih integracija. To će biti relevantna argumentacija svima koji ne žele da vide Srbiju u EU-u. Srbiju u EU-u ne želi ni Vučić, samo što će sada za tu zaglavljenost moći okriviti Piculu”, tim riječima je lider srpske oporbene stanke Srbija centar Zdravko Ponoš komentirao nedavni izbor Picule za petogodišnjeg izvjestitelja Europskog parlamenta za Srbiju.

S Ponoševim pristupom nisu se složili srpski mediji pod Vučićevom kontrolom. Oni su Piculu nazvali “domovinskim ratnikom i kritičarem Srbije, za kojeg je Vučić rekao da nema drugog posla nego da mrzi Srbiju”. Kao i “srbomrziteljem”, “ustašom” koji je “poznat po mržnji prema Vučiću” i plaćenikom bivšeg crnogorskog predsjednika Mila Đukanovića. Ocijenjeno je da će Picula otežavati Srbiji svaki korak na europskom putu.

Prva Vučićeva poruka je 22. listopada bila da neće žuriti s komentarima i da će Srbija razgovarati ili raditi s Piculom.

“Ali smo dobro razumjeli poruku Europskog parlamenta”, izjavio je Vučić, uz konstataciju da problem nije činjenica da je Picula Hrvat, već su to njegovi stavovi.

Predsjednica srpskog parlamenta i donedavna premijerka Ana Brnabić se oglasila sa: “E, svaka vam čast. Dobro obavljeno EU. Jasno i glasno smo shvatili vašu poruku.”

Potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin je bio nešto konkretniji ocjenom da je očekivati od Picule da bude objektivan “kao da se od hrvatske vlade očekuje da se ispriča za zločine nad Srbima u Oluji”.

Šefica Europske komisije Ursula von der Leyen bila je gošća predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, a oporbu je iziritirala ocjenom da je Srbija jedna od najnaprednijih zemalja u procesu pristupanja EU-u. FOTO: F.S./ATAImages/PIXSELL

“U svakom zlu ima i nekog dobra – izbor Picule za izvjestitelja, od čijeg mišljenja ovisi nastavak puta Srbije ka EU-u, jasan je znak da od tog puta nema ništa”, naveo je Vulin. Prema njegovim riječima, “EU želi Srbiju u svojim redovima kao Hrvatska Srbe u Vladi i Saboru”.

Picula na funkciji izvjestitelja nasljeđuje Vladimira Bilčíka iz Slovačke kojem je, ne samo u oporbenim krugovima u Beogradu, zamjereno da ima vrlo blagonaklon odnos prema srpskim vlastima. Dok je promatračka misija Organizacije za europsku sigurnost i suradnju ocijenila da su parlamentarne i lokalne izbore u Srbiji u prosincu prošle godine obilježili pritisci na glasače, kupovina glasova i favoriziranje Vučićeve Srpske napredne stranke, a lokalni promatrači ukazivali na dovođenje velikog broja birača iz susjednih država na glasanje, Bilčík je konstatirao da je na srpskim institucijama da otklone eventualne nepravilnosti.

“Srbija je demokracija koja je organizirala svoje izbore. To su učinile vlasti i stranke iz cjelokupnog spektra. Na izborima su sudjelovale vladajuća većina i opozicija. Siguran sam da međunarodne institucije mogu zajednički raditi sa srpskim”, poručio je Bilčík.

Europski parlament je, međutim, u veljači zaključio da izbori nisu bili pošteni i spomenuo mogućnost ukidanja Srbiji sredstava iz fondova EU-a.

Za razliku od Bilčíka, Picula ima reputaciju oštrog kritičara Beograda, pa je prošle godine ocijenio da Bruxelles treba prestati tolerirati Vučićeve poteze.

U Beogradu se ističe da Picula tvrdi da se Srbija ruga demokraciji, jer sporo sprovodi reforme ključne za europski put, posebno u oblasti vladavine prava, da odbija obaveze prema EU-u vezane za uvođenje sankcija prema Rusiji, da u ukrajinskom ratu iskazuje veću solidarnost s Moskvom, nego s Kijevom.

Vučić inzistira na davanju većeg značaja Piculi u potencijalnom ometanju europskih integracija Srbije nego što bi imao razloga, zbog svog refleksa da su njegovu režimu uvijek potrebni novi neprijatelji

Picula je svojevremeno, kao izvjestitelj Europskog parlamenta za Crnu Goru, Srpsku pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori nazvao nadvladinom političkom organizacijom, koja se miješa u unutrašnje probleme te zemlje i pokušava na sve moguće načine poništiti crnogorski identitet. Pri tome je Picula naglasio da Crna Gora šest godina nije zatvorila nijedno pregovaračko poglavlje s EU-om. Prema Piculinim riječima, Vučić neće odustati od nametanja kontrole na svim dijelovima teritorija s kojima Srbija graniči, a gdje živi većinsko srpsko stanovništvo.

U rujnu prošle godine je u Banjskoj, na sjeveru Kosova, došlo do sukoba grupe naoružanih Srba s kosovskom policijom, čiji rezultat je bilo četvero poginulih – trojica Srba i policajac. Teško naoružani Srbi su stigli iz Srbije i nakon sukoba se vratili na njen teritorij, a Picula je ocijenio da se radi o prijelomnom trenutku koji zahtijeva ozbiljne političke posljedice, kao što su sankcije protiv destabilizirajućih aktera na sjeveru Kosova.

Europski parlament je osudio napad na kosovsku policiju, dok je Picula konstatirao da nastavak bliskih odnosa Beograda s Moskvom i Pekingom postavlja ozbiljna pitanja o strateškom pravcu Srbije.

“I dalje smo veoma zabrinuti zbog destabilizirajućeg utjecaja srpskih vlasti, na čelu s Vučićem, na regiju”, poručio je Picula.

Ozbiljniji Vučićev problem od praktično mrtvog procesa europskih integracija Srbije, situacije na Kosovu i odbijanja Beograda da uvede sankcije Rusiji predstavljaju višemjesečni ulični protesti, izazvani njegovom namjerom da se na zapadu Srbije eksploatacija litija ponudi britansko-australijskoj korporaciji Rio Tinto, čiji je višedesetljetni minuli rad širom svijeta obilježen katastrofalnim zagađenjem okoliša.

Taj projekt uživa podršku jakih igrača iz EU-a, a među njima je i njemački kancelar Olaf Scholz. Što mnogi u Srbiji tumače potrebom njemačke autoindustrije da ostvari skok eksploatacijom litija, važnog za proizvodnju električnih vozila, na relativno bliskim europskim nalazištima kakva su u Srbiji, bez poštovanja ekoloških pravila koja vrijede u EU-u.

Picula na funkciji izvjestitelja nasljeđuje Vladimira Bilčíka iz Slovačke kojem je zamjeran blagonaklon odnos prema srpskim vlastima. FOTO: Sandra Simunovic/PIXSELL

Što bi se moglo ostvariti na zapadu Srbije. Uz Vučićevu suradnju, pod uvjetom da EU ne reagira na tvrdnje o izbornim prevarama, korupciji, državnoj kontroli medija, umiješanosti Beograda u oružane sukobe na Kosovu.

Usprkos tim elementima, dojam je da Vučić insistira na davanju Piculi većeg značaja o potencijalnom ometanju europskih integracija Srbije nego što bi imao razloga. Vjerojatno zbog Vučićevog refleksa da su njegovu režimu, bez obzira na okolnosti, uvijek potrebni novi neprijatelji, pa makar dolazili i iz Europskog parlamenta. Takav dojam je mnogo jači nakon posjete Srbiji poljskog premijera Donalda Tuska.

On je u četvrtak u Beogradu, nakon sastanka s Vučićem, izjavio da EU neće biti kompletan bez Srbije.

“Moj prijatelj Aleksandar je rekao da bi volio da regiju uskoro vidi u EU-u i podržao je otvaranje pregovora s Albanijom i Sjevernom Makedonijom, jer kada imaš uspješne susjede, cijela regija je uspješna. Zahvalio sam na humanitarnoj pomoći Ukrajini. Imamo različite poglede na odnose s Rusijom, ali baš zato još više cijenim međusobno razumijevanje i podršku Kijevu i što možemo razgovarati iako se uvijek ne slažemo”, izjavio je Tusk.

On se zahvalio Vučiću što ga je ugostio u Beogradu, jer je predsjednik Srbije zbog toga odbio “vrlo atraktivnu političku ponudu” da sudjeluje na samitu organizacije BRICS, čiji je domaćin, u Kazanju, bila Rusija.

Tusk je rekao da ga je Vučić detaljno informirao o Kosovu i trudu koji Beograd ulaže na smirivanju situacije, zbog čega je uvjeren da će dobra volja i aktivan rad Srbije doprinijeti stabilizaciji u regiji.

Lider srpske oporbene stranke Srbija Centar Zdravko Ponoš smatra da će Picula kao petogodišnji izvjestitelj Europskog parlamenta za Srbiju, pedantno evidentirati sve brljotine Vučićeva režima. FOTO: Milos Tesic/ATAImages/PIXSELL

Dan kasnije, u petak, Vučićeva gošća u Beogradu je bila predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. Ona je Srbiji čestitala na mogućnosti da postane lider u proizvodnji litijskih baterija i električnih vozila.

“To je industrija sutrašnjice i podržavamo vas na svakom koraku. Procjenjujemo da će naše partnerstvo u oblasti kritičnih sirovina otvoriti 20.000 radnih mjesta u Srbiji i dodati šest milijardi eura bruto domaćem proizvodu”, izjavila je Ursula von der Leyen i poručila srpskom narodu da će se u tom procesu “poštovati i čuvati vaša priroda, jer je to standard EU-a”.

Naravno da je uz to ocijenila da je Srbija jedna od najnaprednijih zemalja u procesu pristupanja EU-u, za što “postoji solidna osnova”.

Nakon čega je Vučić odustao od stava da će “razgovarati ili raditi s Piculom”, već je poručio da će izvjestitelj Europskog parlamenta morati ljepše govoriti o Srbiji da bi ispunio uvjet za sastanak sa šefom države.

“Ne možete vjerovati koliko bih se radovao tom susretu. Morat će mnogo ljepše govoriti o Srbiji, s mnogo više poštovanja, da bi ispunio uvjet da se kvalificira da dođe do mene, a ne da laže. I morat će se ispričati za teške lažne optužbe i tek onda će moći razgovarati sa mnom”, izjavio je Vučić, uz poruku: “Živ nisam od straha od njegovih izvještaja u Europskom parlamentu, ne mogu da vam objasnim kako se tresem od straha”.

Oporbeni lider Ponoš tvrdi da Vučiću više odgovara aktualni status kolonijalnog upravnika, nego da Srbija napravi jedan korak ka priključenju EU-u.

Ponoš tvrdi da Vučiću više odgovara aktualni status kolonijalnog upravnika nego da Srbija napravi jedan korak k priključenju EU-u te da to odgovara i moćnim zapadnim igračima koji su zapeli za srpski litij

“Što odgovara i moćnim zapadnim igračima, pogotovo ovima što su zapeli za srpski litij”, rekao je Ponoš.

Lider srpske oporbene Stranke slobode i pravde Dragan Đilas je u otvorenom pismu upitao Ursulu von der Leyen je li se u Beogradu osjećala neugodno dok je izgovarala hvalospjeve vlastima koje su “europski prvaci u korupciji i kriminalu”.

“Je li vas sramota kada izgovarate da je Vučićeva Srbija, gdje se djeca izbacuju iz vrtića jer su im roditelji oporba, u kojoj se oporbenjacima razbijaju glave, pale automobili, otpuštaju se s posla, jedna od najnaprednijih država u procesu pristupanja EU-u?” upitao je Đilas.

On je naveo da je Vučić uveo Srbiju u dužničko ropstvo i podigao cijene hrane na razinu iznad europskog prosjeka, dok troši desetine milijardi eura za poslove koje bez tendera dobivaju, najčešće, kineske kompanije.

“Ne znate za antieuropsku kampanju koja se cijelo desetljeće provodi kroz srpske državne medije, ne znate da Srbija godinama nije otvorila niti jedno pregovaračko poglavlje u procesu europskih integracija, a kamoli zatvorila ijedno. Znate li gdje ste sletjeli i u kojoj zemlji ste bili? Vašim ponašanjem i podrškom šefu organizirane kriminalne grupe zadajete najjače udarce ideji europske Srbije i ponižavate sve koji u tu ideju vjeruju”, naveo je Đilas, uz ocjenu da je Ursuli von der Leyen od svih tih činjenica važniji litij.

“Imam za vas dvije informacije – litij se u Srbiji neće kopati i mi želimo Srbiju u Europi za čiju smo slobodu podnijeli ogromne žrtve, ne zbog vas i europskih birokrata, već zbog boljeg života naših građana. To ćemo ostvariti, ali ne s vama kao ni s korumpiranom vlašću, povezanom s organiziranim kriminalom, koja rasprodaje Srbiju najvišem ponuđaču. Slobodu ćemo sami osvojiti i nikome ništa nećemo dugovati”, poručio je Đilas u pismu Ursuli von der Leyen.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.