Zbog sumnje da su nakon okupacije Baranje, tijekom 1991. i 1992. godine zlostavljali nesrpsko civilno stanovništvo, osječko Županijsko državno odvjetništvo pokrenulo je istragu protiv osam srpskih pripadnika tzv. Teritorijalne obrane, nedostupnih hrvatskom pravosuđu.
Tužiteljstvo je u četvrtak izvijestilo kako se sumnja da su prvookrivljenik i drugookrivljenik od sredine studenoga 1991. pa do sredine siječnja 1992. u Grabovcu, u prostorije Doma kulture privodili stanovnike tog naselja nesrpske nacionalnosti te ih fizički i psihički zlostavljali, kako bi ih prisilili na odlazak iz njihovih obiteljskih kuća. Civili su uslijed udaraca krvarili i zadobili razne tjelesne ozljede po cijelom tijelu.
Tereti ih se također da su u prosincu 1991. u prostorijama Doma kulture grubo fizički zlostavljali tada 51-godišnjeg mještanina (1940.) koji je potom, nepokretan i bez liječničke pomoći, umro uslijed zadobivenih ozljeda, kao i da su svakodnevno grubo fizički i psihički zlostavljali 42-godišnjeg civila.
PROZVALI MILANOVIĆA Udruženje žrtava i svjedoka genocida: Ne poštuje integritet BiH!
Ostalih šest okrivljenika osumnjičeni su da su ratni zločin protiv civilnog stanovništva, od rujna do studenog 1991. počinili u baranjskim mjestima Kneževim Vinogradima i Grabovcu, nakon što su snage JNA i srpske paravojne formacije okupirale Baranju.
Osnovano se sumnja da su, trećeokrivljeni komandant Štaba TO Kneževi Vinogradi te ostali okrivljenici, kao pripadnici toga Štaba TO, uz znanje i odobravanje svog komandanta, protuzakonito lišavali slobode stanovnike Grabovca nesrpske nacionalnosti, privodili ih u prostorije štaba na ispitivanje te ih grubo tjelesno i psihički zlostavljali što je ostavilo posljedice na njihovo psihičko i tjelesno zdravlje.
NEDOSTATAK DOKAZA Jedanaestorica oslobođena krivnje za ratni zločin kod Gline
Okrivljenici nisu dostupni državnim tijelima Republike Hrvatske, navodi tužiteljstvo.
Komentari