Izrael silovito bombardira Gazu, u prekidu su sve mobilne i internetske veze. Zrakoplovi su nastavili uništavati položaje Hamasa, a borbe se vode i u podzemnim tunelima koji premrežuju pojas Gaze. Raste broj civilnih žrtava.
Kada legitimno pravo na obranu od terorizma postaje prekomjerno? Gubi li Izrael međunarodnu potporu s obzirom na sve učestalije i mnogobrojnije prosvjede diljem svijeta? Kako će završiti sukob Izraela i Hamasa i koje su moguće posljedice? U HRT-ovoj emisiji ‘U mreži Prvog’ o tome su govorili vojni analitičar Robert Barić i vanjskopolitički analitičar Denis Avdagić.
– Jasno je da ovdje je upotrebljena nesrazmjera sila kao odgovor i da su civili stradali u brojkama koje šokiraju svijet i nedvojbeno je da se radi o stvarima koje će morati rješavati Međunarodni kazneni sud, rekao je Avdagić, dodavši da su brojke poginulih zastrašujuće, te da prema izvješću UNICEF-a dnevno pogine 400 djece.
– Da, Hamas je napravio tunele pokraj civilnih objekata, ali to ne daje za pravo da se ciljaju i usmrćuju civili. Profesionalna vojska, ozbiljna vojska, kao što je izraelska, ima tu odgovornost i mora biti svjesna te odgovornosti. Hamas je teroristička organizacija i oni su svjesno napravili sve što su napravili, a treba li se s njima obračunati, na koji način i trebaju li biti civili žrtve, samo je jedan odgovor – Ne, rekao je Avdagić.
Barić je dodao kako su u ovakvoj vrsti sukoba civili uvijek žrtve.
– Godine 2017. Amerikanci su pružili zračnu potporu iračkim snagama koje su zauzimale Mosul. To je bila višemjesečna kampanja protiv boraca Islamske države koji su se tamo ukopali. Oni su radili sve ‘by the book’ i to pokazuju sve analize. Međutim rezultat je bio 8.200 poginulih iračkih vojnika. Konzervativne procjene kažu da je poginulo 10.000 civila. A Mosul je doslovno sravnjen sa zemljom – 40.000 stambenih jedinica je bilo uništeno. Hamas ne zanimaju ljudske žrtve, oni se žele prikazati kao žrtve, rekao je.
Na pitanje gubi li Izrael međunarodnu potporu, Avdagić je rekao kako raste potpora Palestincima.
– Diljem svijeta ima podjela i ona je jako izražena. Najčešće države, vlade gdje imate konzervativne premijere i šefove su naklonjeniji Izraelu, a gdje su lijeve, liberalne naklonjeni su Palestincima, rekao je.
Istaknuo je i kako je pitanje Izraela u Europi emotivno pitanje nakon Drugog svjetskog rata.
– U Njemačkoj se s time postupa vrlo ozbiljno, kao jednim ključnim političkim pitanjem bez obzira na protek godina. S druge strane nikada dostupnija medijska slika, dolazak društvenih mreža, pa i sad ovo isključivanje interneta u pojasu Gaze ima dvostruki cilj – da ne dolaze te slike zbog kojih se mijenja percepcija, rekao je Avdagić za HRT.
Osvrnuo se i na podršku Hamasu unutar pojasa Gaze.
– Razgovarao sam s dosta ljudi iz pojasa Gaze i njihovom odnosu prema Hamasu. Dosta njih govori o strahu. Hamas je moćan. Oni su držali sve, bili su elita koja je imala blagodati normalnog zapadnog života za razliku od većine stanovnika Gaze. To je elita koja je naoružana, vojska, država, stranka, religija, uprava… sve u jednom. Ako im oduzmete neke poluge moći nakon ovoga moguće je da nestanu, ali ako se ne nađe rješenje za Gazu i ako ostane ovako uništena onda je njima Hamas jedini izlaz, a ako im je to jedini izlaz onda će biti 100 posto uz njih, rekao je Avdagić.
Barić se osvrnuo i na izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.
– Netanyahu je politički gotov bez obzira kako se ovo završi. Netko mora platiti za ovu obavještajnu pogrešku. Nadam se da će s njegovim odlaskom završiti ovo razdoblje izraelske politike. On je napravio sve da uništi ono rješenje dvije države. On je poticao ekstremnu politiku naseljavanja izraelskih doseljenika, posebno Zapadnu obalu. Izgleda da je zaista namjeravao anektirati Zapadnu obalu. Ali tu se radi i o širim procesima u Izraelu. Izrael je sve više sekularno društvo, gdje postoji jedna ortodoksna židovska manjina protiv koje su sve više normalni Izraelci, rekao je.
– Ovo nije samo rat između Izraela i Hamasa, ovo je najveća politička bitka Netanyahua za njegovo političko preživljavanje, dodao je Avdagić.
– Njegov silazak s vlasti dovest će do ozbiljnog sudskog procesa i veliko je pitanje može li ostati na slobodi. Gledamo političara koji ne preza ni pred čim. Vidi se u pozadini priča, gdje bi on htio što duže i brutalnije voditi rat i imate samo jednu državu i jednog čelnika na svijetu koji to usporava i može zaustaviti – Joe Biden i SAD. Da je netko drugi na čelu SAD-a pitanje je kako bi to izgledalo, istaknuo je, te dodao: Netanyahu će učiniti sve, apsolutno sve i ostaje nam za nadati se da Bidenova administracija to drži pod kontrolom.
Komentari