Zbog brzog rasta vodostaja rijeka Kupe i Korane u Karlovcu su na snazi izvanredne mjere obrane od poplava. Kupa u Karlovcu je na 789, a Korana na 761 centimetar i obje rijeke još rastu po nekoliko centimetara na sat. Zbog izlijevanja rijeka iz korita, ali i nabujalih zaobalnih voda, za promet je zatvorena lokalna cesta u naselju Brodarci te dijelovi države ceste 36 u Koritinji te ceste 228 u Jurovskom Brodu. Dvorišta i objekti nisu poplavljeni.
“Malo sreće smo imali u tome da su jače oborine poslijepodne prešle u snijeg u Gorskom kotaru, čak smo i u Karlovcu i okolo noćas imali snijeg, tako da smo sad došli do blizu 790i”, rekao je Zoran Pavlović iz Hrvatskih voda za HRT.
Hrvatske vode proglasile su izvanredne mjere obrane od poplava na rijeci Sunji, kod mjesta Sunje, te na rijeci Uni, kod Dvora i Hrvatske Kostajnice. Mjere obrane od poplave vrijede i za Mali slijev Lika, dionice Kosinjski Bakovac, Tisovac, Jadova, Bogdanica i Novčica.
Hrvatske vode donijele su danas rješenja o uspostavi izvanrednih mjera obrane od poplava na branjenom području Mali slijev Kupa, Mali slijev Lika; dionice Lika (donji tok), Retencija Lipovo polje, objavilo je Ravnateljstvo civilne zaštite.
📌Izvanredne mjere obrane od poplava
🔗Hrvatske vode donijele su danas, 11.12. 2022. rješenja o uspostavi izvanrednih mjera obrane od poplava na branjenom području Mali sliv Kupa, Mali sliv Lika; dionice Lika ( donji tok), Retencija Lipovo polje— Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-RH (@RavnateljstvoCZ) December 11, 2022
Gradonačelnik Kostajnice: Velika tendencija brzog rasta vode
“Sve snage i dobrovoljci su na terenu, a materijal koji imamo uskoro ćemo potrošiti, ali smo u kontaktu sa sisačko-moslavačkim županom, premijerom i ministrom Medvedom, tako da se nadamo da će nam uskoro stići pomoć i pojačanja”, rekao je Bišćan.
Dodao je da su upravo u centru grada najniže točke gdje vodostaj najviše prijeti poplavljenjem. “Dio naših snaga otišao je u Dvor. Mi smo sada odcijepljeni od Dvora i oni nemaju prometne komunikacije”, istaknuo je.
Poplavljeni podrumi, srušena stabla…
Zbog obilne kiše i bujičnih voda, županijski centri 112 Bjelovar, Požega, Slavonski Brod i Osijek primili su mnogo dojava o poplavljenim podrumima i gospodarskim objektima, srušenim stablima te izlijevanju vode iz kanala i potoka.
Idućih se dana očekuje smirivanje situacije.
Na području kontinentalne Hrvatske vatrogasci su zabilježili povećan broj tehničkih intervencija kao posljedica obilnih padalina, priopćeno je jutros.
U Sisačko-moslavačkoj županiji zabilježeno je 85 intervencija, a većim dijelom se radi o ispumpavanju vode iz poplavljenih objekata i uklanjanju stabala s prometnica. Manji broj intervencija odnosi se na postavljanje vreća s pijeskom.
U Zagrebačkoj županiji većim dijelom se radi o ispumpavanju vode iz poplavljenih objekata i uklanjanju stabala s prometnica, a prema podacima dostupnim u UVI aplikaciji zabilježeno je 33 odrađenih tehničkih intervencija.
Na području Bjelovarsko-bilogorske županije bilježi se 27 odrađenih tehničkih intervencija vatrogasaca kao posljedica obilne kiše, a radi se o ispumpavanju vode iz poplavljenih objekata i uklanjanju stabala s prometnica.
Jučer je na području Ličko-senjske županije odrađeno 17 intervencija ispumpavanja vode iz poplavljenih objekata te izvlačenja vozila iz vode.
U Brodsko-posavskoj zabilježeno je 18 tehničkih intervencija, a uglavnom se radi o ispumpavanju vode iz poplavljenih objekata.
Na području Požeško-slavonske županije vatrogasci su ispumpavali vodu iz poplavljenih objekata, izrađivali zečje nasipe te izvlačili osobe iz poplavljenog vozila. Prema podacima dostupnim u UVI aplikaciji, odrađeno je 24 takvih tehničkih intervencija.
Komentari