Nacional ekskluzivno donosi račune iz knjigovodstva Dinama koje temeljem anonimne kaznene prijave već dvije godine istražuju policija i DORH, a iz kojih se vidi kako su čelni ljudi Dinama, koji su se sada okrenuli protiv Zdravka Mamića, koristili privilegije i trošili klupski novac na žene
Iz Građanskog nogometnog kluba Dinamo, u kojemu proteklih tjedana traje beskrupulozna bitka za prevlast između osuđenog i odbjeglog kriminalca Zdravka Mamića s jedne te njegovih donedavnih odanih suradnika predvođenih Krešimirom Antolićem s druge strane, zaraćene strane počele su plasirati kompromitirajuće materijale za koje su se, kako doznaje Nacional, na temelju anonimne prijave zainteresirali policija i USKOK, koji ih također posjeduju. Među njima je i dio dokumentacije koja zorno ilustrira način na koji je Dinamo – u doba dok je njime i formalno upravljao Mamić, a Antolić mu je bio desna ruka – značajne novčane iznose trošio u nepotrebne, nenamjenske i iznimno dvojbene svrhe, a u stvarnosti održavao sustav baziran na kapilarnoj korupciji, povlasticama i sitnim privilegijama.
Te tvrdnje dobro ilustriraju računi koje je Dinamo platio privatnoj agenciji Ban Tours u vlasništvu člana skupštine kluba Željka Markovića, koje Nacional posjeduje, a iz kojih su vidljivi sastavi Dinamove delegacije na nekim europskim utakmicama u inozemstvu i iznosi koje je klub za to platio osobama koje su ondje trebale biti, ali i onima koje u normalnim okolnostima sasvim sigurno ne bi uživale takvu privilegiju.
Tako je, primjerice, koncem studenoga 2018. godine na utakmicu protiv Fenerbahçea u Istanbulu uz predsjednika kluba Mirka Barišića putovala njegova supruga Božica, zajedno su ondje proveli četiri noći, a aranžman je ukupno plaćen nešto iznad 10 tisuća kuna. Što je još zanimljivije, u Dinamovom računovodstvu tom računu dopisali su brojeve dvaju putnih naloga, što znači da su i predsjednik Barišić i njegova supruga – o čijoj bilo kakvoj formalnoj funkciji na Maksimiru javnost dosad nije imala saznanja – poslani u Tursku na službeno putovanje.
Koncem kolovoza 2019. godine bračni par Barišić po istom je receptu potrošio nešto iznad 10 tisuća kuna na službeno putovanje u norveški Trondheim, gdje je Dinamo igrao protiv Rosenborga, a za zajedničko putovanje u Manchester mjesec dana kasnije Dinamo im je platio 17 tisuća kuna. Premda se ne radi o osobito značajnim iznosima u odnosu na ukupni budžet zagrebačkog kluba, ti računi ilustriraju krajnji nemar i neopreznost u trošenju sredstava i navode na logično pitanje: otkud supruzi predsjednika Kluba putni nalozi za službena putovanja?
„Božica Barišić s Dinamom je sklopila formalni ugovor o volontiranju, čime su joj se omogućile privilegije i povlastice tog tipa“, objašnjava Nacionalov sugovornik vrlo upućen u zbivanja na Maksimiru koji tvrdi da je na nekim putovanjima Božici Barišić klub plaćao apsolutno sve troškove, uključujući i račune od 30-ak kuna za kavu u lobiju hotela, dok se supruga Miroslava Rožića, primjerice, na račun Dinama i masirala. Upravo to je, kako tvrdi, jedan od razloga zbog kojih je vremešni dugogodišnji predsjednik kluba Mirko Barišić u najnovijim previranjima zauzeo stranu Krešimira Antolića: osim što je procijenjeno da Antolić ima naklonost političkih struktura na državnoj i gradskoj razini, poduzeo je sve kako on i njegova obitelj ne bi izgubili privilegije. „Barišić je na vrijeme doznao da Zdravko Mamić na čelo Kluba želi instalirati bivšeg predsjednika Hrvatske udruge poslodavaca, kontroverznog Damira Zorića, te da je njemu namijenio titulu počasnog predsjednika Dinama. Nije mu palo na pamet pristati na to“, dodaje isti sugovornik.
Računi za spomenute Dinamove ekspedicije u Istanbul, Trondheim i Manchester sadrže i imena brojnih drugih osoba koje su u njima sudjelovale te otkrivaju da se u nekim slučajevima Klub nije – kao u slučaju Božice Barišić – formalno pokrio ugovorom o volontiranju. Dapače, rukom dopisane bilješke sugeriraju da je Dinamo plaćao putovanja nekih supružnika svojih funkcionera i drugih članova njihovih obitelji iz stavke „troškovi za reprezentaciju“, dakle, otprilike kao da se radi o promociji kluba. Tako je, primjerice, u društvu današnje članice Uprave Amre Peternel bila ženska osoba istog prezimena – pretpostavlja se, njena kći – čije je ime zaokruženo i uz njega nadopisano „REPR“. Ukupni trošak za njih dvije iznosio je 10.616 kuna za četiri dana. Jednako tako i s istim troškovima u Istanbulu su boravile Mirjana Ljuština, supruga Duška Ljuštine, i Zuzana Marčinko, supruga Mamićeva vjernog propagandista Tomislava Marčinka.
Po sličnom principu današnji lojalni Mamićev kadar Miroslav Rožić vodio je u Trondheim i Manchester suprugu Anđelku Rožić te su zajedno potrošili oko 27 tisuća kuna – s time da je uz njeno ime dopisana bilješka „Repr. II dohodak“, što znači da je taj trošak Dinamo morao službeno knjižiti kao dodatni dohodak za te osobe i na to platiti porez. Jednak model primijenjen je na Senku Mandić, koja je u Norveškoj i Engleskoj boravila sa Zoranom Mamićem, a na to posljednje putovanje Dinamo je o svom trošku vodio i Igora Bartolovića, uz kojega je stavljena napomena „Zag. Pivovara“, te Dražena Miličevića uz čije ime stoji „NK Lokomotiva“.
Ova posljednja informacija ilustrativna je za višegodišnji incestuozni odnos dvaju zagrebačkih klubova Dinama i Lokomotive, koji puno desetljeće potpuno narušava regularnost nogometnog natjecanja u državi, ali i za način na koji je Mamić stvorio golemu mrežu sebi bliskih i odanih, ali ovisnih osoba koje su održavale njegovu vlast na Maksimiru. Dražen Miličević je, naime, još znatno ranije bio zaposlen u Dinamu i uz njegovo ime veže se afera oko stolica za preuređenje Maksimira. One su, naime, nabavljene preko njegove tvrtke Duo gastronomija i po kaznenoj prijavi upućenoj Državnom odvjetništvu, koja nikada nije dobila epilog, višestruko su preplaćene. Miličević je nedugo potom iz Dinama prešao u Lokomotivu, da bi prije nešto više od godine dana ponovno bio vraćen u Dinamo na mjesto „voditelja razvoja prodajnog asortimana“.
U međuvremenu se otkrilo da je upravo on bio među osobama koje su od kluba svojedobno dobile pozajmicu u iznosu od nekoliko stotina tisuća kuna, što je otkriveno kada su istražitelji ušli u Maksimir. Pozajmicu nije vratio, zbog čega ga je klub tužio i dobio presudu te je Miličević ovršen. Svejedno, posebno za njega nedavno je uređena uredska prostorija ispod ruševne istočne tribine stadiona i na to je navodno potrošeno oko milijun kuna.
„Gospodin Dražen Miličević nije direktor nabave u GNK Dinamo, već je od 1. studenoga 2019. godine zaposlen na radnom mjestu voditelja razvoja prodajnog asortimana. Dražen Miličević je sukladno zakonskim propisima od kluba uzeo pozajmicu koju nije vratio u ugovorenom roku te je Klub podnio tužbu, dobio spor i u tijeku je ovršni postupak. Što se tiče ostalih dijelova Vašeg upita, oni se odnose na redovne poslovne odluke Uprave i drugih stručnih tijela Kluba te ih nemamo potrebe posebno objašnjavati javnosti. Sve takve odluke donesene su sukladno odnosnim Zakonima i internim klupskim aktima“, poručili su iz GNK-a Dinamo u veljači prošle godine za 24 sata, koji je prvi o tome pisao.
Božica Barišić s Dinamom je sklopila formalni ugovor o volontiranju, čime su joj omogućene razne privilegije i povlastice. Četiri noći u Istanbulu za Barišića i suprugu stajale su 10 tisuća kuna
„Čini se da iz Dinama počinje curiti gnoj“, sažet je komentar jednog od vrlo upućenih izvora na Nacionalovo otkriće o spornim putovanjima, za koje se i on slaže da su tek vrh goleme sante leda. U bici za pozicije između Mamića i Antolića već se naznačilo da postoji ogromna količina kompromitirajućeg materijala koja potencijalno može biti devastirajuća za obje strane: Izvršni odbor blizak Antoliću u medije je plasirao tvrdnju da Mamić i dalje želi na daljinski upravljač kontrolirati Klub, što je samo otvoreno priznanje da je to činio sve donedavno, te je neslužbeno plasirano Antolićevo upozorenje kolegicama u Upravi Dinama da pripaze što rade „jer bi mogle završiti u zatvoru“. S druge strane, Nadzorni odbor Dinama, koji je još uvijek odan Zdravku Mamiću, kroz jedan e-mail predsjednika Nikole Polaka također je dao naslutiti da ima adute u rukavu, poručivši Antoliću i ostalima:
„Ustrajete li kršenjem Statuta na putu podjela i nelegalnosti, uzimate na sebe golemu krivnju za sav prljavi veš o kojem se šuška, a sada može izaći u javnost: sve nepotizme, fiktivna plaćanja i izmišljena radna mjesta, kupovanje utjecanja i podmićivanje klupskim novcem, prijetnje i ucjene te blaćenja na mrežama. Pokaže li se to istinitim, onda Dinamo više ne postoji. Postoji samo interesna grupacija koja nije imala dovoljno pameti da zadrži ruke duboko u pekmezu, već se razotkrila zapackavši sve oko sebe, zaboravivši pritom da tegla ima dno, a onog koji ju je punio više nema“, stoji u spomenutom e-mailu. I sam Zdravko Mamić sa svoje konferencije u Hercegovini odaslao je brojne optužbe prema donedavnom bliskom konkurentu i današnjem navodnom žestokom suparniku Krešimiru Antoliću, ali i poručio da još uvijek čuva „tešku artiljeriju“ uoči nastavka obračuna.
U društvu današnje članice Uprave Amre Peternel u Istanbulu je bila ženska osoba istog prezimena – pretpostavlja se njena kći – uz čije je ime nadopisano ‘REPR‘. Ukupni trošak za njih dvije iznosio je 10.616 kn
Koja je uslijedila već ovoga tjedna: Mamićeva struja prikupila je i u ponedjeljak predala potpise većine članova Skupštine Kluba sa zahjevom za izvanrednom sjednicom, koju sada predsjednik Mirko Barišić, čija je ostavka također zatražena, mora sazvati u roku od 60 dana. Gotovo istovremeno u ožujku bi se trebala održati i redovna izborna skupština kluba na kojoj je planiran izbor novog izvršnog odbora Dinama, dakle jedinog klupskog tijela u kojemu Krešimir Antolić trenutno ima tijesnu premoć. Obje strane koriste svoje argumente, s time da Antolić trenutno kao adut ima prikrivenu podršku političkih struktura kao navodno „manje zlo“, a Mamić mrežu svojih odanih ljudi u Dinamu i oko njega s ljudima vezanim sustavom kapilarne korupcije i višegodišnjih pogodovanja, usluga i različitih povlastica.
No osuđeni gazda Dinama još je od svog bijega u Bosnu i Hercegovinu angažirao i stručnjaka kojemu je povjerio najosjetljivije pravne poslove vezane uz zastupanje brojnih igrača iz svoje „ergele“, ali i samog kluba, barem u dijelu poslova u kojemu je on vodio glavnu riječ. Radi se o splitskom odvjetniku Davoru Radiću, jednom od rijetkih u Hrvatskoj specijaliziranih za sportsko pravo, koji je po informacijama Nacionala za njega pripremao i proceduru oko nedavnog „puča“ u Skupštini Kluba i zasad neuspješnog pokušaja smjene Krešimira Antolića. Odvjetnik Radić u javnosti je poznat kao zastupnik igrača Roberta Murića, koji se svojedobno žestoko sukobio s Mamićem i uspio pobjeći iz Maksimira uz bučni javni okršaj, ali i pravni zastupnik Luke Modrića u doba kada je taj igrač svjedočio u sudskom postupku protiv Mamića i ostalih. Upravo Radić je, kako je tada otkrio RTL, na određeni način „utopio“ Modrića kada je ovaj pred sudom izjavio legendarno „Ne sjećam se“ i tako demantirao vlastite ranije iskaze u USKOK-u.
Odvjetnik Radić se, prema saznanjima RTL-a, odmah na početku svog iskaza istražiteljima pozvao na odvjetničku tajnu i naglasio da ne može govoriti o detaljima, odnosno predmetu optužnice protiv Zdravka Mamića i drugih, kao ni o odnosu Modrića i Mamića. Istaknuo je da su se on i Modrić upoznali preko zajedničkog prijatelja te da ga je tako Luka angažirao. Potvrdio je da je 30. kolovoza 2015. godine bio s Modrićem na ispitivanju u zgradi USKOK-a i da je sam proces bio korektan te da je Modrić nakon davanja iskaza dvaput detaljno pročitao zapisnik i potpisao se na svaku njegovu stranicu. To je dovelo do pokretanja procesa protiv samog Luke Modrića, koji je kasnije obustavljen.
„Splićanin Radić već nekoliko godina angažiran je od Zdravka Mamića: zastupa igrače koji imaju veze s njim i odrađuje transfere, u nekim slučajevima pojavljuje se na pregovorima i u ime Kluba, a posljednjih tjedana očito mu je povjeren i zadatak odrađivanja proceduralnih koraka oko Mamićeva povratka u Dinamo. Preciznije, oko njegova zadržavanja vlasti u Klubu“, objasnio je za Nacional jedan od sugovornika bliskih tom klubu.
Komentari