POLITICO PROGNOZIRA Trumpov izbor za potpredsjednika donosi ‘katastrofu’ za Europu i Ukrajinu

Autor:

epa11480824 Republican presidential nominee and former President Donald Trump (2-L) and his newly announced running mate, Senator JD Vance (2-R) of Ohio, arrive during the opening night of the Republican National Convention (RNC) at the Fiserv Forum in Milwaukee, Wisconsin, USA, 15 July 2024. The convention comes just a few days after a 20-year-old Pennsylvania man attempted to assassinate former president and current Republic presidential nominee Donald Trump. The RNC is being held 15 to 18 July 2024 and is where delegates from the Republican Party select their nominees for president and vice president in the 2024 US presidential election.  EPA/ALLISON DINNER  EPA-EFE/ALLISON DINNER

EPA/ALLISON DINNER

Velik dio Europe bio je u panici zbog mogućeg drugog predsjedničkog mandata Donalda Trumpa, uz zabrinutost da će SAD prekinuti pomoć Ukrajini ako on pobijedi u studenom. Onda je Trump u ponedjeljak izabrao J. D. Vancea za potpredsjedničkog kandidata.

Ovaj 39-godišnji senator iz Ohija jedan je od najizolacionističnijih članova Republikanske stranke. Žestoko se protivi korištenju više sredstava za pomoć Ukrajini i osudio je ono što vidi kao preveliku ovisnost Europe o Sjedinjenim Državama kad su u pitanju vojna ulaganja. Jedan visoki dužnosnik EU-a rekao je u intervjuu u ponedjeljak da je Vanceovo imenovanje ‘katastrofa’ za Ukrajinu – a time i za Europsku uniju, koja je poduprla Kijev dok se brani protiv ruske agresije, piše Politico.

Vance je odigrao središnju ulogu u nastojanju da se odbaci prijedlog zakona o pomoći Ukrajini ranije ove godine u Senatu, a iako je taj pokušaj propao, Vance je novinarima tad rekao: “Uspjeli smo to učiniti prilično jasnim Europi i ostatku svijet da Amerika ne može beskonačno ispisivati ​​bjanko čekove“.

‘NAKON DUGOG RAZMIŠLJANJA…’ Evo koga je Trump odabrao za svog potpredsjedničkog kandidata

Europske čelnike opterećuju i Vanceovi protekcionistički impulsi koji bi mogli ugroziti trgovinske odnose Europe sa Sjedinjenim Državama. Senator iz Ohija gorljivi je branitelj američke proizvodnje i zagovara carine na uvoz. U intervjuu za Politico na Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji u veljači, Vance, nekadašnji Trumpov kritičar koji je postao evangelist, iznio je svoje mišljenje o tome zašto Amerika ne bi trebala pomoći Ukrajini.

“Jednostavno nemamo proizvodne kapacitete za podržavanje kopnenog rata u istočnoj Europi na neodređeno vrijeme. I mislim da je dužnost lidera da to artikuliraju za svoju populaciju. Koliko dugo se očekuje da će ovo trajati? Koliko se očekuje da će koštati? I što je još važnije, kako bismo zapravo trebali proizvesti oružje potrebno za potporu Ukrajincima?”, rekao je.

U svom prvom pojavljivanju na međunarodnoj konferenciji na visokoj razini u veljači, Vance je preskočio sastanak između ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i ministra vanjskih poslova Dmitra Kulebe i dvostranačke skupine senatora na rubu skupa. “Nisam mislio da ću naučiti nešto novo”, rekao je Vance.

POVJERLJIVI DOKUMENTI Odbačen još jedan slučaj protiv Donalda Trumpa

Zagovornici Ukrajine u SAD-u nastojali su odbiti argument da Washington ispisuje bjanko ček Kijevu. Većina novca izdvojenog za pomoć Ukrajini ne napušta Sjedinjene Države. Velik dio umjesto toga ide američkim obrambenim izvođačima koji isporučuju to oružje ili financiraju američke vojne operacije.

Vanceova vanjska politika u Trumpovom stilu, ‘Amerika na prvom mjestu’, proteže se i na općenitije kritike Europe i NATO-a. U govoru u Senatu u travnju, okrivio je Europu jer ne troši dovoljno na obranu. “Tri godine su nam Europljani govorili da je Vladimir Putin egzistencijalna prijetnja Europi. I tri godine nisu uspjeli odgovoriti kao da je to zapravo istina”, rekao je, posebno prozivajući Njemačku jer nije potrošila dva posto svog BDP-a na obranu – iznos na koji su članice NATO-a pristale kao zajednički cilj.

Vance je dugo zagovarao prava američkog radnika i važnost američkog proizvodnog sektora. Očekuje se da će, ako bude izabran za potpredsjednika, zagovarati gospodarski zaokret prema unutra, što će biti još jedna glavobolja za Bruxelles jer EU nastoji popraviti narušene trgovinske odnose između Bruxellesa i Washingtona.

Europski dužnosnik primijetio je da će, ako tandem Trump-Vance pobijedi u studenome, nova administracija vjerojatno potaknuti Europu da se približi američkoj poziciji u odnosu na Kinu. Do danas je EU bila manje agresivna prema Pekingu od Sjedinjenih Država kada je u pitanju trgovina, nametnuvši, primjerice, manje stroge carine na uvoz kineskih električnih vozila od SAD-a.

JEDINSTVO, MIR… Fotografijom nakon atentata Trumpova stranica poziva na donacije: ‘Ne bojte se’

“Vidjet ćete puno agresivniji pristup zaštiti domaćih proizvođača ako Trump osvoji drugi mandat”, rekao je Vance za Politico ovog proljeća. “Svakako mislim da bismo trebali biti puno agresivniji u primjeni carina na cijeli niz industrija”, dodao je.

Takva su upozorenja problematična za Europsku uniju koja pokušava smiriti odnose između Bruxellesa i Washingtona pod Bidenovim predsjedanjem.

Tijekom svog predsjedničkog mandata, Trump je uveo carine na europski uvoz čelika i aluminija, a obećao je da će zaštititi američku industriju bude li ponovno izabran u studenom. Bivši predsjednik istaknuo je Vanceov uspjeh u zaštiti američkih radnika u najavi svog odabira u ponedjeljak.

“J D. imao je vrlo uspješnu poslovnu karijeru u tehnologiji i financijama, a sada, tijekom kampanje, bit će snažno usredotočen na ljude za koje se tako briljantno borio, američke radnike i farmere u Pennsylvaniji , Michiganu, Wisconsinu, Ohiju, Minnesoti i daleko dalje…”, napisao je Trump.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.