Raste vodostaj Kupe i Save, opasnost od vodenog vala za petrinjsko i sisačko područje

Autor:

18.05.2023. Sisak - Uslijed puknuca nasipa poplavljena je udruga za terapijsko jahanje Kas. Konji su izvuceni na vrijeme, no unistene su stale i prostorije udruge Photo: Edina Zuko/PIXSELL

Edina Zuko/PIXSELL

Zbog porasta vodostaja Kupe i Save, opasnost od vodnog vala u petak prijeti sisačkom i petrinjskom području, Sava kod Crnca, nedaleko Siska, u porastu je oko jedan centimetar na sat i jutros u 7 sati vodostaj je iznosio 727 centimetara.

Oštećeni nasip Save u sisačkom predgrađu Galdovo, koji je u četvrtak bio probijen brzom je akcijom svih dežurnih službi saniran, pa se voda ispumpava iz naselja bivše radne akcije. Istodobno Sava kod Jasenovca stagnira na 868 centimetara.

Kupa je u laganom porastu kod Farkašića i Šišinca, pa prijeti Novoj Drenčini kod Petrinje.

Voda se povlači iz poplavljenog dijela Hrvatske Kostajnice oko dva centimetra na sat i vodostaj Une u 7 sati iznosio je 441 centimetar, što znači da su na snazi redovne mjere obrane od poplava. Vodostaj opada i u gornjem toku Une, ali voda se sa prometnica sporo povlači i još nisu u prometu. Tako su Dvor i Kuljani još uvijek prometno izolirani, dok se neke lokalne ceste već koriste za promet, ali uz ograničenja.

Hrvatska se i dalje bori s poplavama: U Sisku i Petrinji najgore tek dolazi, a nasipi oštećeni u potresu nisu sanirani

Trut: “Nije bilo problema tijekom noći”

Ravnatelj Civilne zaštite Damir Trut i sisačko-moslavački župan Ivan Celjak gostovali su u emisiji Hrvatskog radija “U mreži Prvog” gdje su govorili o borbi protiv poplava.

“Aktivna obrana od poplave trenutno se vodi u dvije županije – Karlovačkoj i Sisačko-moslavačkoj. Rijeka Korana nam je u padu, ona je trenutno na 808 centimetara, pada oko 3 centimetra po satu. Kupa Farkašić, to je već u Sisačko-moslavačkoj županiji, je u 972 centimetra i lagano raste. U Karlovačkoj županiji ona je u laganom padu. To je u izvanrednom stanju. U izvanrednim mjerama su Kupa Karlovac 793 centimetra, Sava Jasenovac 869 centimetra i stagnira, Una u Hrvatskoj Kostajnici 444 centimetra i opada”, rekao je Damir Trut.

Napomenuo je da je stanje kontrolirano te kako tijekom noći nije bilo nikakvih problema.

Situacija je posebno teška u Sisačko-moslavačkoj županiji. Tamo je u četvrtak u Sisku puknuo privremeni nasip uz Savu. Nakon pucanja nasipa poplavljen je kompleks Udruge za terapijsko i rekreacijsko jahanje KAS. Poplavljen je prostor više udruga.

“Nažalost, na području Sisačko-moslavačke županije za vrijeme potresa došlo je do velikog oštećenja nasipa na 13 mjesta. Hrvatske vode rade na sanaciji nasipa. Postavljene su boks barijere i što se tiče nasipa u suradnji s Hrvatskim vodama i prema informacijama koje imamo za sad je sve u redu međutim teško je predvidjeti hoće li se dogoditi neka vrulja, neka rupa ili pukotina s obzirom na to da je velik pritisak rijeka, a nasipi su oštećeni u potresu. Mi vjerujemo da se to neće dogoditi. Sve snage su na terenu i Hrvatske vode redovito pregledavaju nasipe”, rekao je sisačko-moslavački župan Ivan Celjak

Upitani o tome jesu li nasipi nakon potresa mogli biti obnovljeni Trut i Celjak su se složili kako je problem bilo jako loše vrijeme koje nije bilo pogodno za izvođenje zemljanih radova uz rijeke. Naime, ovo je šesta obrana od poplave od rujna.

U potpunosti uništeni nasadi jagoda na otvorenom u Vrgorcu

Ogromne količine vode koje su poplavile vrgoračka polja u potpunosti su uništile nasade jagoda na otvorenom.

Nova pritjecanja vode poplavila su nasade u tolikoj mjeri da za naredna dva tjedna nije moguće branje jagode, a do tada će ostati samo male količine koje će istrunuti od velike vlage.

Foto: HINA/ Jure Divić

Jagode su ove godine uranile, prve jagode su se brale početkom travnja dok su zadnje količine trebale dozrjeti krajem svibnja, a kako su sad u vodi od toga neće biti ništa, govore uzgajivači u vrgoračkom kraju koje je zatekla nesvakidašnja svibanjska poplava koju ne pamte ni najstariji stanovnici.

Jagoda iz plastenika će nešto malo biti, ali također kad se povuku vode, a za to će trebati najmanje dva tjedna, jer po podacima iz Hrvatskih voda 50 posto polja Rastok je pod vodom, a u Rastoku su najveće količine sadnica jagoda.

Oglasili se iz Hrvatske vatrogasne zajednice

Državni vatrogasni operativni centar 193 zabilježio je od nedjelje 1.829 različitih vatrogasnih intervencija u kojima su ukupno angažirana 5.224 vatrogasca s 1761 vatrogasnim vozilom, izvijestila je u petak Hrvatska vatrogasna zajednica (HVZ).

Na području Hrvatske Kostajnice i dalje je na snazi izvanredno stanje obrane od poplave, a rijeka Una u Kostajnici je u postupnom opadanju vodostaja, stoji u priopćenju HVZ-a.

Na terenu su vatrogasci iz DVD-a Hrvatska Kostajnica i JVP Novska čijom se pumpom velikog kapaciteta rade ispumpavanja.

Najviše intervencija je bilo na području Novske, Kutine, Lekenika, Hrvatske Kostajnice, Popovače, Siska, Volodera i Gornje Gračenice.

Do sada je u Sisačko-moslavačkoj županiji zabilježeno 112 tehničkih intervencija ispumpavanja, uklanjanja stabala, sprječavanja prodora vode u objekte, ispiranje kolnika i izgradnja zečjih nasipa te su angažirana 406 vatrogasaca sa 116 vatrogasnih vozila te jedno plovilo.

Područje Jasenovca je u pripravnosti zbog nadolazećeg vodenog vala. I područje Petrinje je također spremno za vodeni val koji se očekuje tijekom dana i predvečer, a vatrogasci konstantno ispumpavaju vodu te same kuće nisu ugrožene.

Na području Karlovačke županije zabilježeno je do sada 350 tehničkih intervencija, izvida i ostalih operativnih aktivnosti vezanih za obranu od poplava, a koje uključuju ispumpavanja vode, uklanjanje stabala te postupke obrane od poplava: izradu zečjih nasipa, punjenje vreća s pijeskom i prijevoz ljudi.

Angažirano je 796 vatrogasca s 277 vatrogasnih vozila te šest čamaca iz postrojbi sa područja županije, a najviše intervencija je zabilježeno na području Karlovca, Duge Rese, Ogulina i Vojnića.

Provedena je i izvanredna dislokacija vatrogasnih snaga iz Bjelovarsko-bilogorske, Zagrebačke županije i Grada Zagreba, ukupno u dvije smjene, u kojima je sudjelovao 131 vatrogasac sa 44 vatrogasnih vozila te dva plovila koji su upućeni na pogođeno područje. Dostavljeno je 28 pumpi, sedam agregata i pet motornih pila te ostala oprema za rad.

U Karlovcu je na snazi izvanredno stanje obrane od poplava za vodostaj Korane dok su za Kupu sada na snazi izvanredne mjere obrane od poplava. Oba vodostaja su u trendu kontinuiranog laganog opadanja.

Vodostaj rijeke Like u Selištu i dalje raste

Na području Kosinja u općini Perušić zbog poplave su i u petak zatvorene ceste za Bakovac, Sušanj i Rudinku, a u ostalom dijelu Like sve ceste su prohodne jer su vodostaji u opadanju, no vodostaj rijeke Like u Selištu i dalje lagano raste po jedan cm na sat, priopćeno je iz Hrvatskih voda.

Kako je Hini rekla voditeljica ličko-senjske ispostave Hrvatskih voda Lidija Pernar tijekom dana u petak očekuje se daljnji pad dotoka rijeke Like što će dodatno usporiti porast vodostaja u Kosinju. Po prognozama je tijekom dana određena količina novih oborina moguća u višim predjelima sliva, dok se u nižim predjelima ne očekuju nove oborine.

“Ako na Velebitu ovih dana više ne bude obilnih oborina doći će do daljnjeg pada dotoka rijeke Like u akumulaciju Kruščica, a samim time i do smanjenja prelijevanja prema Lipovom polju pa i do stagnacije vodostaja na Selištu, odnosno u Kosinju, gdje se taj vodomjer nalazi” rekla je Pernar i s podatkom o protoku vode ilustrirala koliko se stanje primirilo.

Naime, dotok je u četvrtak bio toliko velik da je protok na Selištu bio 350 kubičnih metara u sekundi, a u petak je on 182 m3/s.

Vodostaji su inače svuda u Lici znatno pali i voda se povukla sa svih ostalih prometnica te su prohodne sve prometnice osim kosinjskih. Promet se potpuno normalizirao.

Vodostaj Mure u Međimurju i dalje u padu, vraćena razina redovne obrane od poplave

 

Nakon što je Mura u Murskom Središću u četvrtak dosegnula najviši vodostaj od 459 centimetara i protok vode od oko 813 prostornih metara u sekundi, vodostaj je počeo padati te je razina obrane od poplave vraćena na redovnu, priopćila je u petak Međimurska županija.

Napomenula je da se u Gornjem Međimurju aktiviralo klizište u Banfiju.

Sve operativne snage koordinirane Stožerom civilne zaštite Međimurske županije 17. svibnja bile su na terenu te pripremile obranu Murskog Središća od nailazećeg vodenog  vala, a dan kasnije stigle su prve dobre vijesti iz Hrvatskih voda. Oborine su prestale i na područjima gornjeg toka Mure te se vodostaj rijeke i u Murskom Središću počeo snižavati od 16 sati, otkada je u konstantnom padu.

Foto: HINA/ Siniša Kalajdžija

Načelnik Stožera civilne zaštite Međimurske županije, zamjenik župana Josip Grivec istaknuo je da su operativne snage bile u punoj pripravnosti te da su u Murskom Središću, koje je bilo kritična točka, pripremili sve za obranu ljudi i imovine.

Kako je rijeka rasla cijelu noć, već se u kasnijim prijepodnevnim satima 18. svibnja u manjem obimu prelila preko dijela šetnice u Murskom Središću, no srećom na tome je stala. U petak ujutro je vodostaj Mure bio 407 centimetara s tendencijom daljnjeg opadanja.

U Hrvatskim vodama procjenjuju da zbog obećavajuće vremenske prognoze daljnjih ugroza za područje Međimurja više ne bi trebalo biti.

Tijekom četvrtka od bujičnih nanosa očišćene su sve prometnice u nadležnosti Županijske uprave za ceste, a većih intervencija više nisu imali ni vatrogasci, ističe se u priopćenju Stožera.

Zapovjednik Vatrogasne zajednice Međimurske županije Robert Meglić kaže da je bilo tek sporadičnih ispumpavanja vode iz podruma u Murskom Središću.

Mura je u povlačenju i u Podturnu, a u Goričanu se vodostaj stabilizira  pa se u idućim danima očekuje potpuno smirivanje situacije. Drava u Donjem Međimurju usprkos nabujalosti i tek neznatnom prelijevanju nije prouzročila štete, a Grivec ističe da operativne snage još nadgledaju teren.

Jedinice lokalne samouprave procijenit će u sljedećim danima štete izazvane bujicama od obilnih padavina tijekom 16. i 17. svibnja, nakon čega će se u Međimurskoj županiji donijeti odluka o eventualnom proglašenju elementarne nepogode.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.