Dok je Jo Wang, organizatorica događaja u Pekingu, gledala kako se članovi njezine obitelji jedan po jedan razboljevaju od Covida-19 krajem prošlog mjeseca, imala je jedan jedini cilj: pronaći antivirusne tablete kako bi zaštitila svog starijeg djeda kada dođe red na njega.
Nakon tri dana pokušaja i neuspjeha da kupi kutiju Pfizerovog Paxlovida na platformi za e-trgovinu, posrećilo joj se, četvrti dan je dobila tretman za Covid putem službenog kanala, a šestog ga je primila poštom. Ali Wang, koja je kršila pravila proaktivno tražeći recept – prije nego što joj se djed razbolio – također je bila mučena krivnjom.
“Osjećala sam se jako loše u to vrijeme… ne znate koliko će dana trebati da kupite ovaj lijek, to je potpuno nepoznato. I ne znaš koliko ljudi u tvojoj obitelji mogu izdržati”, rekla je, istaknuvši strah da će, ako bude čekala da se 92-godišnjak razboli, biti prekasno da nabavi tablete, koje su najučinkovitiji u ranoj fazi bolesti. “To je vrlo očajna situacija.”
Wang nije jedini stanovnik koji pokušava nabaviti zapadne lijekove dok val Covida-19 preplavljuje Kinu, povećavajući potražnju za liječenjem – posebno za veliku nedovoljno cijepljenu stariju populaciju u zemlji.
Posljednjih tjedana mnogi su se okrenuli crnom tržištu gdje trgovci tvrde da prodaju Covid tretmane u rasponu od ilegalnog uvoza indijskih generičkih lijekova Pfizerovog Paxlovida i Merckovog molnupiravira do bonafidnih proizvoda – do gotovo osam puta većih cijena od tržišnih.
Rastuću frustraciju zbog nestašica pojačala je objava u nedjelju da vlada nije uspjela postići dogovor s Pfizerom o uključivanju Paxlovida u svoj nacionalni plan osiguranja, a dužnosnici su rekli da je tražena cijena previsoka. Ta bi odluka mogla značiti da će nakon 31. ožujka lijek biti dostupan samo onima koji si mogu priuštiti plaćanje pune cijene, s trenutačnim cijenama navodno oko 1900 juana (280 dolara) po tečaju..
Pokazalo se da Paxlovid smanjuje rizik od smrti i hospitalizacije u visokorizičnih pacijenata kada se koristi ubrzo nakon pojave simptoma. Prošle veljače, lijek, naširoko korišten u razvijenim zemljama, postao je prva oralna pilula posebno za Covid koja je odobrena u Kini.
Kina je pristala pokriti još dva tretmana koji se koriste za Covid-19 u posljednjim pregovorima – tradicionalni kineski lijek Qingfei Paidu i domaću antivirusnu pilulu Azvudine. Ograničeni su podaci o tome koliko dobro Azvudin štiti od teških bolesti.
Zamka u cijenama i nestašice, gotovo godinu dana nakon što je pilula prvi put odobrena i nekoliko mjeseci nakon što je Pfizer odabrao domaćeg proizvođača lijekova za lokalnu proizvodnju, pokazuju izazove s kojima se Kina suočava dok se njezina vlada bori s potražnjom za tretmanima za svoje stanovništvo od 1,4 milijarde nakon što je naglo ukinula Covid kontrole prošli mjesec.
Cijenjena pilula
Trenutačno je Pfizerova uvezena pilula dostupna u bolnicama u nekim gradovima, uključujući Peking, Šangaj, Tianjin i Guangzhou, prema državnim medijima. Također se prodaje na nekoliko platformi za e-trgovinu, gdje se u lokalnim izvješćima navodi da ograničenja ponude popuštaju.
Ali postoje pitanja o tome koliko će se pilule distribuirati diljem Kine i ima li dovoljno medicinskih resursa za njihovo prepisivanje – što je hitno pitanje jer se epidemija seli iz urbanih središta u manje gradove i ruralnu Kinu. Stručnjaci kažu da se čini da je nabava decentralizirana, s tabletama koje su lakše dostupne u bolnicama u većim gradovima s boljim resursima i teže ih je pronaći drugdje.
U ponedjeljak je izvršni direktor Pfizera Albert Bourla rekao da je tvrtka povećala izvoz, šaljući milijune kutija Paxlovida u Kinu u proteklih nekoliko tjedana, te radi sa svojim domaćim partnerom Zhejiang Huahaijem na proizvodnji Paxlovida kineske proizvodnje u prvoj polovici ovog godine, prenosi Reuters.
Ali Bourla je, govoreći na konferenciji u San Franciscu, također poništio nade da bi tvrtka mogla postići dogovor s Kinom da domaći proizvođači lijekova proizvode generičku verziju lijeka za prodaju u zemlji – demantirajući izvješće Reutersa od 6. siječnja da se takav prijedlog raspravljao.
Američki Merck, međunarodno poznat kao MSD, objavio je u srijedu na svom WeChat računu da će poduzeti pravne mjere protiv nekih proizvođača koji isporučuju neovlaštene verzije njegovog lijeka za Covid. Tvrtka je rekla da će se također udružiti s domaćom tvrtkom Sinopharm za opskrbu Kine svojim pilulama koje se prodaju pod markom Lagevrio. Niti jedna zapadna tvrtka trenutačno ne posjeduje patent za lijekove u Kini, prema bazi podataka pridruženoj WHO-u, iako su obje podnijele zahtjev za patent.
Ali kako se neposredne nestašice – i problemi s troškovima – pojavljuju u jednoj od najvećih svjetskih zemalja proizvođača generičkih lijekova, oni također bacaju svjetla na globalna pitanja vezana uz prava intelektualnog vlasništva, prema stručnjacima koji ispituju pristup lijekovima.
Dvije kineske tvrtke koje bi trebale proizvoditi generičke verzije Paxlovida već su predale svoje proizvode Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO) na procjenu, prema Medicines Patent Pool (MPP) pridruženoj WHO-u – signal da su spremni započeti s proizvodnjom lijeka. .
Te tvrtke, Zhejiang Huahai i Apeloa Pharmaceutical, zajedno s još dvije u Kini, dobile su podlicence 2022. za proizvodnju potpune generičke pilule za opskrbu 95 tržišta s nižim i srednjim prihodima – ne uključujući Kinu – prema ranijem ugovoru između Pfizera i MPP-a, organizacije koja olakšava pristup tretmanima za ljude u siromašnijim zemljama.
“U razmjerima zdravstvene krize koja se odvija u Kini, najlogičniji sljedeći korak bio bi da se ove licence prošire kako bi uključile domaću opskrbu u Kini, uključujući i druge proizvođače u regiji,” rekla je Ellen ‘t Hoen, bivši izvršni direktor MPP-a i sadašnji voditelj projekta Medicines Law & Policy.
Međutim, ako proizvođač lijeka nije bio voljan poduzeti taj korak – kao što je Bourla naznačio da je Pfizer bio u ponedjeljak – postoje mjere koje bi Kina mogla poduzeti, poput obećanja da će zaštititi tvrtke koje proizvode generičke proizvode ili uvoze generičke lijekove s drugih mjesta, koristeći zakonske mjere dopuštene prema Svjetska trgovinska organizacija pravila je tijekom hitnih zdravstvenih situacija, rekao je ‘t Hoen.
O tom se potencijalu raspravljalo na javnim forumima u Kini. Tamošnji komentatori ističu da zemlja nema iskustva u korištenju ovih fleksibilnosti, koje zemlje često koriste s oprezom, s obzirom na njihov potencijal da iritiraju strane farmaceutske tvrtke i zemlje u kojima se nalaze.
U slučaju Kine, zabrinutost oko utjecaja na lokalno gospodarstvo – u kojem su strane farmaceutske tvrtke glavni poslodavci – vjerojatno je bila ključni razlog za suzdržanost vlade da koristi takve mjere, rekao je Yanzhong Huang, viši suradnik za globalno zdravlje pri Vijeću za vanjske odnose u New Yorku.
Peking je ovog mjeseca pozvao vlasti da pojačaju nadzor nad internetskom prodajom lijekova i suzbiju dizanje cijena, lažno oglašavanje i kršenje intelektualnog vlasništva, piše CNN.
Pfizer odugovlači s troškovima
Kina se možda nada da će više domaćih antivirusnih tableta u razvoju moći popuniti prazninu. Tijekom cijele pandemije, njezini regulatori uglavnom su se odlučili za domaće alate za suprotstavljanje virusu – a Peking tek treba odobriti strano cjepivo protiv Covida.
Zdravstveni dužnosnici nedavno su pokušali uvjeriti javnost o pristupačnom pristupu liječenju i umanjiti potencijalni učinak vladinog neuspjeha da uključi Paxlovid u svoju nacionalnu shemu osiguranja. Visoki zdravstveni dužnosnik u srijedu je rekao da su stotine tableta za ublažavanje simptoma Covida već pokrivene osiguranjem i da su novi lijekovi za liječenje virusa u pripremi.
Državni nacionalistički tabloid Global Times u ponedjeljak je objavio članak okrivljujući “kapitalističke snage SAD” za nesposobnost Kine da sklopi ugovor s Pfizerom o uključivanju tableta u nacionalno osiguranje.
“Tijekom proteklih dana, sve veći broj američkih političara i medija oštro je ‘upozoravao’ na epidemiju u Kini… Ako im je stalo do toga, zašto Pfizer ne odustane od jurnjave za profitom i surađuje s Kinom uz malo više iskrenosti?” napisali su u članku.
Bourla je u ponedjeljak rekao da su pregovori prekinuti nakon što je Kina zatražila nižu cijenu od one koju Pfizer naplaćuje za većinu zemalja s nižim srednjim dohotkom.
U zasebnoj izjavi za CNN, Pfizer je odbio komentirati cijenu koju je ponudio, ali je rekao: tvrtka će “nastaviti surađivati s kineskom vladom i svim relevantnim dionicima kako bi osigurala odgovarajuću opskrbu Paxlovidom u Kini” i ostala je “predana za ispunjavanje potreba za liječenjem Covid-19 kineskih pacijenata.”
Komentari