Na azijskim su burzama u petak cijene dionica porasle, kao i na Wall Streetu dan prije, no trguje se oprezno jer središnje banke zapadnih zemalja zbog visoke inflacije podižu kamatne stope, dok se rast gospodarstava usporava.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,3 posto, no na tjednoj razini na putu je gubitka od 1,2 posto.
Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,5 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Australiji, Šangaju i Hong Kongu porasle između 0,3 i 2,5 posto.
Azijske ulagače ohrabrio je jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu drugi dan zaredom. Dow Jones ojačao je 0,61 posto, dok je S&P 500 porastao 0,66, a Nasdaq indeks 0,60 posto.
Indeksi su porasli drugi dan zaredom, no trgovalo se nesigurno, pa su se izmjenjivali u pozitivnom i negativnom području.
Čelnici Feda nimalo ne popuštaju u oštroj retorici o suzbijanju inflacije.
Predsjednik središnje banke Jerome Powell ponovio je jučer da je Fed ‘snažno predan’ tomu da suzbije inflaciju i da će nastaviti zaoštravati monetarnu politiku dok taj cilj ne postigne.
Charles Ewans, predsjednik ogranka Feda u Chicagu, podržao je Powella kazavši da je obuzdavanje inflacije prioritet.
Stoga je sasvim jasno da će Fed nastaviti agresivno povećavati kamatne stope kako bi suzbio inflaciju, koja se kreće oko najviših razina u više od 40 godina.
Fed od ožujka podiže kamate, a dodatno će ih povećati i na dvodnevnoj sjednici 20. i 21. rujna.
Očekuje se novo, treće u nizu, povećanje za 0,75 postotnih bodova, u raspon od 3 do 3,25 posto.
Procjenjuje se, također, da bi do kraja godine kamate mogle iznositi 3,7 posto, a do ožujka iduće godine i 4 posto.
Ulagače zabrinjavaju i energetska kriza koja bi mogla uvesti gospodarstvo eurozone u recesiju, kao i ‘zatvaranja’ u Kini zbog covida-19, što bi moglo dodatno usporiti rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
Dolar oslabio, cijene nafte porasle
Na valutnom je tržištu vrijednost dolara prema košarici valuta skliznula drugi dan zaredom, dodatno se odmaknuvši s najviše razine u 20 godina.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 109,25 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 109,80 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 144,10 na 143,70 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0050 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 0,9987 dolara.
Odmicanje eura s najniže razine u 20 godina uslijedilo je nakon što je jučer Europska središnja banka povećala ključne kamatne stope za agresivnih 0,75 postotnih bodova.
A kako se inflacija u eurozoni kreće na rekordnim razinama, iznad 9 posto, ECB je signalizirala i daljnje zaoštravanje monetarne politike.
Cijene su nafte, pak, blago pale i na putu su tjednog gubitka od oko 4 posto.
Jutros je cijena barela na londonskom tržištu skliznula 0,1 posto, na 89,03 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,2 posto, na 83,35 dolara.
Komentari