Iako je zadovoljna podatkom o rastu hrvatskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) u prvom tromjesečju od 3,9 posto, glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Irena Weber upozorila je da treba biti oprezan čak i s tako dobrim rezultatom.
“To je višestruko veće od prosjeka Europske unije. Ono što smo primijetili je da struktura BDP-a nije idealan scenarij. Tako se rast BDP-a odnosi uglavnom na rast potrošnje kućanstava i investicije države u vidu građevine i obnove, potaknute snažnim investicijama iz EU fondova”, upozorila je Weber za N1.
‘Pad izvoza turističkih usluga’
“Ono što nam ulijeva oprez su brojevi o padu izvoza i usluga. Došlo je do pada izvoza turističkih usluga, a to je zbog strukture turizma s kratkoročnim i rentijerskim iznajmljivanjem apartmana. Zadnji podaci o bukingu ulijevaju optimizam i te cijene će se oporaviti i turistička sezona će opet iznenaditi i to je dobro. No, pad izvoza poziva na oprez jer bitno je da imamo snažan izvoz i roba i usluga”, poručila je Weber.
Napomenula je da uvoz opet raste.
‘Neprihvatljivo da se uvozi krumpir ili povrće’
“To je povezano s poljoprivrednim proizvodima i s prerađivačkom industrijom. Upozoravamo na potrebu izmjene zakon a o poljoprivrednom zemljištu jer samodostatnost u hrani i energiji je ključni nacionalni interes. Mora se osigurati da veliki poslodavci i proizvođači hrane imaju dovoljno zemlje i kapaciteta za proizvodnju svih dobara koji nam trebaju. Ne možemo biti samodostatni u svim proizvodima, ali neprihvatljivo je da se uvozi krumpir ili povrće”, istaknula je Weber.
Što se očekivanja od nove Vlade tiče kaže da se rast standarda hrvatskih građana povećava.
‘Potrebne su nam reforme’
“Činjenica je da je inflacija bila velika, ali ona se sada smanjuje i nije ugrozila realni rast plaća. Najava Vlade o dostizanju 80 posto standarda EU čini se realističan, a mi mislimo da ćemo do kraja mandata ove Vlada čak i prestići to”, navela je.
PRVA PROCJENA Državni zavod za statistiku: Hrvatski BDP u prvom tromjesečju porastao 3,9 posto
“Važno je provesti reforme kako bismo, kada presuše EU fondovi, imali gospodarstvo koje je još snažnije i žilavije. To su porezna reforma, rasterećenje rada, otvaranje novih izmjena Zakona o radu koji mora biti fleksibilniji jer generacije koje ulaze na tržište rada su drugačije od nas. Oni traže veću fleksibilnost i rad od kuće. Treba prestati štititi radno mjesto nego radnika”, zaključila je Weber za N1.
Komentari