Raspad europske zabrane uvoza ruske nafte? Izuzeće tražila i Češka, žale se i Nijemci

Autor:

20.03.2017., Slavonski Brod - Aktivisti za cisti zrak u Slavonskom Brodu i Zelena lista pripremaju prvu ekolosku tuzbu u Hrvatskoj protiv Jadranskog naftovoda (JANAF), kojom ce traziti privremenu zabranu isporuke nafte za rafineriju u Bosanskom Brodu. Ministru Slavenu Dobrovicu porucuju da ce eventualno rjesenje problema cekati do kraja ozujka, nakon cega ce sudskim putem nastojati ishoditi zatvaranje ventila i obustavu isporuke nafte rafineriji.rPhoto: Ivica Galovic/PIXSELL

Ivica Galovic, Pixsell

Češka će na određeno vrijeme zatražiti izuzeće iz europskog embarga na uvoz ruske nafte kako bi dobila na vremenu za povećanje kapaciteta naftovoda, rekao je u srijedu premijer Petr Fiala.

“Spremni smo podržati tu odluku (o sankcijama koje uključuju naftu), ali da Češka dobije odgodu potrebnu za povećanje kapaciteta kojima se nafta može dopremiti Češkoj”, izjavio je Fiala.

“Pokušavamo dobiti odgodu na dvije, tri godine”, dodao je.

Češka pokušava povećati kapacitet naftovoda TAL, koji kreće iz Italije preko Austrije do Njemačke i koji čeka dozvolu vlasti u Bavarskoj.

Izuzeće iz sankcija EU-a zatražile su ranije Slovačka i Mađarska.

Europska komisija je ranije u srijedu predstavila prijedlog novih sankcija protiv Rusije koje uključuju zabranu uvoza sirove nafte iz Rusije u roku od šest mjeseci i naftnih prerađevina do kraja ove godine.

Veleposlanici 27 zemalja članica EU-a u srijedu nisu postigli dogovor te se pregovori nastavljaju u četvrtak.

Slovačka, koja gotovo svu sirovu naftu nabavlja iz Rusije preko naftovoda Družba još iz sovjetskog razdoblja, želi trogodišnje tranzicijsko razdoblje.

Mađarska je objavila da ne podržava sankcije u predloženom obliku.

I Bugarska je u srijedu zatražila izuzeće od embarga na uvoz ruske nafte.

Europski embargo na rusku naftu ozbiljno će pogoditi njemačke kompanije, upozorila je u srijedu Udruga njemačkih industrijskih i trgovačkih komora (DIHK), zatraživši zaštitu od politike.

Iako bi se potražnja za naftom mogla pokriti iz drugih izvora, rast cijena pojačava financijski pritisak na kompanije, izjavio je predsjednik DIHK-a Peter Adrian.

“Poslovanje će biti još manje profitabilno u prvom redu za sektore koji troše puno energenata i za logističke kompanije”, dodao je Adrian.

Dodatni troškovi ne mogu se u potpunosti prenijeti na kupce, a “u ekstremnim slučajevima, kompanije će zbog troškova biti prisiljene staviti ključ u bravu”, zaključio je čelnik DIHK-a.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen predstavila je u srijedu plan postupnog isključenja s europskog tržišta ruske nafte u idućih šest mjeseci. Uvoz derivata trebao bi biti potpuno obustavljen do kraja godine.

Adrian je pozvao političare da zaštite njemačke kompanije od posljedica takve odluke.

Šefica Europske komisije predstavila šesti paket sankcija Rusiji: “Uvodimo embargo na naftu”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.