Ratni sukob između Izraela i Hamasa u pojasu aktualizirao je pitanje migranata, a s obzirom na terorističku politiku militantnih islamista i opće sigurnosti zemalja u njihovom prihvatu. Kao i pri svakom sukobu u zadnje vrijeme, na djelu je polarizacija političkih čimbenika, kao i građana, tijekom kojih se odvijaju politička djelovanja.
Za sada sporadični izljevi terorizma poput onog u Bruxellesu ili napada na sinagoge u Njemačkoj, utvrđuju stav da je nemoguće biti neutralan. Tu čitavo vrijeme iz prikrajka vrebaju ksenofobija i antisemitizam.
Balkanskom rutom prošle godine prošlo je oko 150, a ove godine do kolovoza još 52 tisuće migranata. Pretpostavlja se da na području Balkana, pretežno Albanije, Kosova i BiH ima oko 20 terorističkih ćelija. Italija zbog ogromnog priljeva migranata iz Afrike, prva je suspendirala neke Schengenske odredbe, nedavno ju je slijedila Slovenija, a naš treći EU susjed već odavno je digao žičanu ogradu. U Austriji je vojska s dugim cijevima na ulicama Beča.
Za to vrijeme Hrvatska predstavlja skori završetak kampa za migrante u Krnjaku koji izgleda poput točke na “i” u slici Hrvatske koja postaje hot-spot i pretvara se, ovoga puta u predziđe Europske unije.
Pasivnost Plenkovićeve Vlade
Osoba koja je svakako pozvana govoriti o ovim problemima i suspenziji odredbi Schengena je bivši ravnatelj policijie i ministar unutarnjih poslova RH Ranko Ostojić koji je za vrijeme mandata Vlade Zorana Milanovića predao povjereniku Avramopoulosu izjavu o spremnosti za ulazak u Schengenski proctor.
Premijer Plenković u ponedjeljak se probudio pa napokon komentirao sigurnosno stanje vezano uz mogućnost novih nezakonitih migracija. Na pitanje kako gleda na pasivnost Plenkovićeve Vlade, Ostojić odgovara: “Nemojte se čuditi Andreju Plenkoviću. On kad o nečemu ne želi razgovarati, uvijek ima tu neku taktiku ignoriranja. Njegova poznata rečenica je: ‘O tome ćemo razgovarati onda kad ja o tome odlučim’ jer država – to je on. Tako se i ponaša. Tako možemo i gledati sve ove godine na koji način je svaki put suočen s ozbiljnim problemima, ozbiljnim aferama, ali i s onim gorućim stvarima koje itekako diraju nacionalni interes Republike Hrvatske. Ignorira, makne se sa strane…”.
O vojsci na granicama
“Mi po zakonu, ali i schengenskom zakoniku, odnosno Europske unije, ne možemo čuvati granicu na taj način. Ne radi se o oružanom sukobu, oni nisu ni ovlašteni. Vojnik nema pravo uhititi civila ili privesti. Može ga samo zadržati i predati policajcima. Prema tome, to je nepotrebno trošenje resursa. Još od 2013., kao uvjet za ulazak EU, jest da imamo 6.200 policajaca. Ono što HDZ zaboravlja – to je napravljeno 2013. godine, a na njihovom plakatu za izbore 2019. godine, piše 6.500 policajaca. Pa imali smo ih i 2013. godine kao preduvjet. Ne mislim da je rješenje da vojska bude na granicama. Inače, situacija se nije bitno promijenila u EU. Nije se napravila reforma dublinskog sustava i to je razlog zašto i danas imamo iste probleme”, navodi.
O Janšinoj izjavi da je “vrag odnio šalu” te da je “potrebno da se građani naoružaju”
“Janša je poznat po takvim izjavama, to je njegovo radikaliziranje. Ne zadržava se nitko ni u Sloveniji, ni u Hrvatskoj. Mi po našim centrima, po riječima ministra, imamo 650 ljudi. Uđe vam 60 tisuća ljudi, po centrima je 650 ljudi, gdje su ostali?”, navodi.
Više možete preslušati u nastavku…
Komentari