RADNICI HOTELA MARJAN: “Gdje je šezdeset milijuna eura?”

Autor:

split, 17.09.2020.Konferencija za medije Vjerovnika, radnika hotela Marjan u Splitu.
foto HINA/ Mario STRMOTIĆ/ ms

HINA/ Mario STRMOTIĆ

Bivši radnici Hotela Marjan tvrtke Adriatic d.d. u stečaju u četvrtak su ispred Pravnog fakulteta u Splitu javno upozorili na nepravilnosti tijekom stečajnog postupka te su pozvali USKOK i DORH da se izjasne o kaznenim prijavama koje su podnijeli “zbog nestanka 60 milijuna eura”.

Prije početka skupštine vjerovnika, koja se jutros održavala na tom fakultetu, nekadašnji pomoćnik direktora Hotela Marjan Milan Biuk izvijestio je kako će se na Skuštini odlučivati o daljnjoj sudbini hotela i da radnici žele upozoriti na kriminalne radnje i nepravilnosti tijekom stečajnog postupka.

“Radnika ima oko 70-ak i ukupno potražujemo 22 milijuna kuna. Adris grupa nam je do sada isplatila 35 posto, dok nam ostatak ne žele dati. Bivši vlasnik Željko Kerum nam jedno vrijeme nije uplaćivao mirovinski staž ni zdravstveno osiguranje, te sad pojedinci imaju problema kod ostvarivanja prava na mirovinu”, istaknuo je Biuk.

Napomenuo je i da su dosad podnijeli cijeli niz kaznenih prijava i tužbi za nezakonite radnje koje je vodio stečajni upravitelj Ante Gabelica, u dogovoru sa Kerum grupom i Adris grupom.

Biuk je istaknuo kako su radnici radili do 2008. kad je počela rekonstrukcija hotela nakon čega su upućeni na druge lokacije u sustavu Kerum grupe. Za to vrijeme, tvrdi, nisu redovito dobivali plaće, nisu im uplaćeni doprinosi, pa je dug prema njima narastao na 22 milijuna kuna.

Podsjetio je kako je splitski Općinski sud prije dvije godine procijenio da Hotel Marjan vrijedi 900 milijuna kuna, a da je u novoj procjeni ta vrijednost smanjena gotovo za polovicu – na 450 milijuna.

Hotel je nakon toga prodan za 330 milijuna kuna, a s obzirom da nije plaćen porez od sto milijuna kuna, taj je iznos 230 milijuna, izvijestio je predsjednik Stožera za obranu radničkih potraživanja Hotela Marjan Ante Ledenko i dodao da radnici smatraju kako od te zarade zaslužuju deset posto.

“Prilikom cijelog tog procesa se zloupotrijebilo pravo, metoda i metodologija za izračun vrijednosti hotela Marjan. Sa nevjericom gledamo put Banskih dvora, gledamo da o ovoj situaciji razgovaramo s predsjednikom Vlade i države, da otvorimo problem i da se to više nikada ne dogodi. Ne može se procijeniti vrijednost nekretnine na Zapadnoj obali isto kao vrijednost pojate u Ogorju”, ustvrdio je Ledenko.

Radnike zanima, dodao je, gdje je nestalo 60 milijuna eura i traže “da USKOK i DORH konačno progovore” o osnovanosti kaznenih prijava koje su podnijeli radnici.


Reakcija:

“Poštovani.

Obraćam Vam se u svog klijenta, gospodina Ante Gabelice, stečajnog upravitelja društva Adriatic d.d. u stečaju, povodom članka objavljenog na Vašem portalu www.nacional.hr od dana 17.09.2020.godine, autor : V.H. / Hina,  pod naslovom „ RADNICI HOTELA MARJAN: “Gdje je šezdeset milijuna eura?“ „.

U predmetnom članku se također spominje kako su bivši radnici društva Adriatic d.d. u stečaju, u čijem vlasništvu je bio hotel Marjan u Splitu „ dosad podnijeli cijeli niz kaznenih prijava i tužbi za nezakonite radnje koje je vodio stečajni upravitelj Ante Gabelica, u dogovoru sa Kerum grupom i Adris grupom… ” itd.

Nastavno na navedeno, ističe se kako su rješenjem Županijskog državnog odvjetništva u Splitu, Split, Gunduliceva 29a, BROJ: KP-DO-96/2020, Split, 5. travnja 2023.godine, a temeljem članka 206. stavak 1. točka 4. Zakona o kaznenom postupku (“Narodne novine” broj 152108, 76/09, 80/11, 121/11, 91112, 143/12, 56113, 145113, 152/14, 70117, 126/19, 130/20 i 80122 ) odbačene sve kaznene prijave Enesa Čauševica, Milana Biuka, Ante Ledenka, t. d. Rovinjske močvare i dr. bivših zaposlenika t. d. ADRIATIC d.d. u stečaju od 28. travnja 2020. i 05. srpnja 2020.,20. listopada 2020. i dopune kaznenih prijava od 22. srpnja 2021., 21. rujna 2022., te kaznena prijava od 10. prosinca 2022. protiv Ante Gabelice zbog kaznenog djela zlouporabe položaja i ovlasti iz cl. 291 st. 2. i 1. Kaznenog zakona i kaznenog djela zlouporabe povjerenje u gospodarskom poslovanju iz Čl. 246 st.2. Kaznenog zakona, utaje poreza i carine iz cl. 256 st. 2. i 1. Kaznenog zakona i prouzročenja stečaja iz Čl. 249 Kaznenog zakona.

DOKAZ: Uvid u predmetno rješenje o odbačaju kaznenih prijava doneseno od strane Županijskog državnog odvjetništva u Splitu, Split, Gundulićeva 29a, BROJ: KP-DO-96/2020, Split, 5. travnja 2023.godine, koje Vam se dostavlja u prilogu.

Osim što su protiv istoga evidentno odbačene sve navedene prijave, a vezano uz objavljeni članak, navodi se kako je gospodin Ante Gabelica u međuvremenu protiv istih prijavitelja (dijela bivših radnika ), nadležnom Općinskom državnom odvjetništvu u Splitu podnio više kaznenih prijava zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela iz čl. 304. Kaznenog zakona (kazneno djelo lažnog prijavljivanja kaznenog djela), kao što je protiv istih nadležnom Općinskom sudu u Splitu također podnio i više tužbi zbog kaznenih djela uvrede, djelo opisano i kažnjivo po čl. 147. stavak 1. u vezi sa člankom 147. stavak 2. Kaznenog zakona te kaznenih djela klevete, djelo opisano i kažnjivo po čl. 149. stavak 1. u vezi sa člankom 149. stavak 2. Kaznenog zakona.

Zaključno, moj klijent, a koji je ujedno i odvjetnik, časno i uredno obavlja svoje funkcije normirane odredbama Stečajnog zakona, svi njegovi postupci u predmetnom stečajnom postupku su provjeravani i potvrđeni od strane nadležnih sudova, te su, kao što možete vidjeti i odbačene sve prijave protiv istoga.

S druge strane svi tužbeni zahtjevi koje su pokrenuli bivši radnici kao i oni koje je u ime stečajnog dužnika pokrenuo raniji stečajni upravitelj su odlukama nadležnih sudova odbijeni, te kao što su u istom stečajnom postupku odbijeni odnosno odbačeni i svi drugi podnesci imenovanih osoba ( dijela bivših radnika) a koji se u predmetnom članku koriste kao izvor informacija.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.