Nova 2025. godina burno je započela u svijetu međunarodne politike. Osim ruske agresije na Ukrajinu, koja ne jenjava, sukoba na Bliskom istoku kao i obustave ruskog plina u zemlje EU preko Ukrajine, za to je zaslužan i izabrani američki predsjednik Donald Trump, koji je i prije službene inauguracije šokirao saveznike idejama koje premašuju i najcrnija očekivanja.
Nakon iznenadne ostavke kanadskog premijera Justina Trudeaua, Trump je predložio da Kanada postane 51. savezna država SAD-a, zatim je najavio slanje vojske na Grenland, poručivši Danskoj da bi trebala odustati od tog teritorija, a nije isključio ni preuzimanje kontrole nad Panamskim kanalom vojnim putem, ako se njime ne bude upravljalo na pravedan način. U istom tjednu Trump je izjavio kako očekuje od saveznika u NATO-u da uplaćuju 5% BDP-a za obranu i najavio mogući susret s Putinom nakon inauguracije.
Sve su te izjave uskomešale duhove među saveznicima, koji ionako strepe od drugog Trumpovog mandata. Što znače ovakve agresivne izjave i koliko takvo ponašanje može ugroziti odnose među saveznicima i globalnu sigurnost, pokušali smo saznati u razgovoru s našim današnjim Gostom dana Radio Nacionala, a to je eurozastupnik iz redova SDP-a, Tonino Picula, člana Odbora za vanjske poslove i Izaslanstva za SAD, kao i Izaslanstva u Parlamentarnom odboru za stabilizaciju i pridruživanje EU-a i Srbije.
O ozbiljnosti Trumpovih ekspanzionističkih namjera: ”Svakako ga se treba shvatiti ozbiljno jer će Donald Trump preuzeti najvažniju političku poziciju na svijetu i lako je zamisliti da u ovom, vjerojatno završnom, mandatu planira provesti mnoga obećanja. Moramo sve više razmišljati o Americi koja više ne želi uvažavanje od svojih saveznika, nego strah”.
O Trumpovim pretenzijama na Grenland i Panamu: ”Ne vjerujem da se radi o nekoj stihiji. Mislim da on prije svega mapira politički prostor na točkama na kojima želi naglasiti kako on drugačije doživljava obranu američkih interesa od ranijih administracija. Izabrao je nekoliko točaka na kojima želi pokazati kakva će mu biti vanjska politika i mislim da je uspio uskovitlati puno prašine. Nisam siguran hoće li se ta prašina sleći nakon nekog vremena. Možemo očekivati da će dodatnu raspirivati percepciju SAD-a kakvu želi da imaju ne samo protivnici SAD-a, već prije svega njeni saveznici.
O utjecaju Elona Muska: ”Vremena su se promijenila. Danas tehnološki magnat poput Muska puno lakše ostvaruje direktan politički utjecaj nego što su to ranije radili tajkuni i industrijski moguli. Međutim, Musk to radi potpuno otvoreno, njegove poruke na X-u dopiru do više od 210 milijuna korisnika diljem svijeta. Meni se čini da Musk, osim što želi politički konfigurirati mnoge članice Europske unije, sve radi iz pozicije biznismena koji želi smanjiti regulatornu snagu institucije Europske unije. Rast desnice u Europi vidi kao produžetak Trumpovog MAGA pokreta i tu Musk projecira tu promijenjenu Ameriku, nastojeći zadovoljiti gospodarske i političke ciljeve”.
Cijeli razgovor s eurozastupnikom, članom Odbora za vanjsku politiku Toninom Piculom možete poslušati OVDJE
Komentari