U poplavama koje su zahvatile BiH, a posebno područje Jablanice, uz ogromne materijalne štete poginulo je najmanje 20 ljudi, a strahuje se da će broj biti još veći kada se provede potpuna asanacija terena.
Središta više gradova u sjevernom dijelu Hercegovine i središnjem dijelu Bosne potpuno su poplavljena, a najteže stanje je u Jablanici koja je posve prometno izolirana. Nakon obilnih kiša u BiH 4. listopada došlo je do odrona kamena, blata i stijena iz kamenoloma otvorenog nakon rata, a koji nije posjedovao potrebne dozvole za rad.
Ova tragedija otvorila je mnoga pitanja o djelotvornosti bosanskohercegovačkih institucija i države u cjelini. Iako je Agencije za vodno područje Jadranskog mora upozorenje dostavila nadležnim institucijama nameće se pitanje što su poduzele na zaštiti stanovništva? Upozorenje ja na internetskim stranicama Agencija objavljeno u četvrtak oko 12 sati, no ostaje nejasno kad su uopće obaviještene institucije.
Nadalje, nameće se pitanje legalnosti rada kamenoloma, nepostojananja svih potrebnih dozvola za njegov rad. To pitanje više ne ulazi u područje gospodarskog kriminala, već prelazi u krivično zbog gubitka velikog broja ljudskih života u slučaju da se dokaže izravna povezanost sa smrtonosnim odronom.
Zbog ove tragedije ‘Središnje izborno povjerenstvo’ (SIP) Bosne i Hercegovine donijelo je odluku o odgađanju izbora u općinama koje su pogođene poplavama. O tragediji i njenim posljedicama danas razgovarali smo s političkom analitičarkom Ivanom Marić koja je bila Gošća dana Radio Nacionala.
O tragičnim poplavama u BiH: Svi gledaju da sse nađe prostor da se pomogne poogođenim područjima i građanima. Sigurno je da će trajati par godina da se sve sanira. Emocionalne štete kokje su građani pretrpjeli, neće se sanirati nikad, na žalost. Posljednji podatak o žrtvama koji imam je da je prijavljena 21 žrtva. Sigurno je da će ta brojka porasti za još par osoba”, rekla je na početku razgovora Ivana Marić.
O razmjerima uništenja i moći bujice i odrona: “Ovo nije bila samo voda već i kamena lavina koja je odnosila čitave kuće. To su kuće od dva tri kata koje su u nekoliko minuta pokošene, Kada vidite slike i poplavu kamenja i pomislite da je tamo bilo desetke kuća, zamislite koja je to moć i masa da to može odnijeti. kada slušate priče osoba koje su preživjele, govore da su se penjali na drugi, na treći kat, pa da kada je doeglo do tamo, iskakali su kroz prozore, spašavali se na minaretu od džamije. To je nešto što čvojek ne može pojmiti”, opisala je stravu Marić.
O izdanim upozorenjima nadležnih službi: “U upozorenjima je pisalo da se očekuje od 60 do 80 litara po metru kvadratnom, međutim palo je 320! To se nije moglo predvidjeti. To je bilo njihovo standandarno upozorenje za ljude koji su uz rijeke, tako da vjerovatno nisu mogli nikoga spasiti jer bi evakuirali njih. Ovo nitko nije mogao predvidjeti”, zaključila je Marić.
O spornom kamenolomu: “U ovakvim situacijama se uvijek nastoji naći krivac. Ono što vlast nije dobro napravila i krivo reagirala je to što nije dovoljno istražila tu situaciju (oko kamenoloma op.a.) Druga stvar je da su u BiH jučer održani izbori i da su opozicijske stranke iskoristile situaciju za napade na vladajuće strukture. Kad slušate mještane koji tamo poznaju situaciju, rijetko koga ćete čuti da osuđuje kamenolom. To se mora istražiti da se vidi je li to zbog njega, ali da postoji neka krivična odgovornost sigourno je da bi došlo do uhićenja i postupka. Ono što smo mogli čuti od mještana, i to je taj propust vladajućih što nisu odmah napravili istragu i pokazali je li kamenolom bio aktivan ili ne, je li vlasnik privatnik ili kako neki kažu Hercegovačko-neretvanski kanton. Neki kažu da taj kamenolom već godinama nije bio u funkciji. Međutim, netko je to vjerojatno ilegalno iskorištavao. Više se tu radi o nemaru da neko nije zatvorio i ograničio pristup da se ne može ilegalno koristiti i da se ne ostave odlomljeni komadi kamenja”, rekla je Ivana Marić.
Cijeli razgovor poslušajte OVDJE:
Komentari