Na zajedničkoj sjednici Odbora za vanjsku politiku i Izaslanstva Sabora pri Parlamentarnoj skupštini NATO-a, zamjenik glavnog tajnika NATO-a Boris Ruge, na poziv predsjednika tih odbora, HDZ-tovog Andre Krstulovića Opare i HSLS-ovog Darija Hrebaka, došao je objasniti što će raditi časnici koji sudjeluju u misiji potpore Ukrajini u njemačkom Wiesbadenu.
Sjednici se odazvala tek nekolicina oporbenih zastupnika, među njima Ivana Kekin i Sandra Benčić iz Možemo! i Nikola Grmoja i Miro Bulj iz MOSTA. Zastupnici SDPa odbili su saslušati Borisa Rugea, a predsjednik Odbora za obranu, Arsen Bauk, nije ga želio pozvati.
Predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Zoran Milanović sazvao je sastanak s načelnikom Glavnog stožera, zapovjednicima grana i načelnicima uprava Glavnog stožera. Sastanak je sazvan u prostorijama Glavnog stožera u zgradi Ministarstva obrane, pred kojim je zatražen crveni tepih i postrojavanje počasno-zaštitne bojne, što je iznenadilo i uvrijedilo resornog ministra Ivana Anušića.
Ranije ovoga tjedna ministar obrane bio je u posjetu Njemačkoj, gdje je sa svojim njemačkim kolegom, Borisom Pistoriusom potpisali pismo namjere o kupnji 50 novih njemačkih borbenih tenkova Leopard 2A8.
Za to vrijeme nastavljeno je prepucavanja između premijera Andreja Plenkovića i predsjednika Republike Zorana Milanovića, o tome tko je lagao o sudjelovanju hrvatskih časnika u NSAT-u i tko je ruski plaćenik. O tim temama razgovarali smo u emisiji Gost dana Radio Nacionala sa saborskim zastupnikom MOST-a i predsjednikom saborskog Odbora za pravosuđe, Nikolom Grmojom. Donosimo vam naglaske iz razgovora:
O sudjelovanju zamjenika glavnog tajnika NATO-a Rugea na sjednici saborskih odbora : Prvo mislim da je trebalo prisustvovati raspravi i da je SDP napravio pogrešku jer su omogućili HDZ-u da kaže da oporba ignorira NATO i da smo se praktički svrstali na drugu stranu. Što god Ruge rekao to ne može promijeniti stav koji su zastupnici zauzeli. to je prvenstveno politički stav. Hrvatska odlučuje ovdje na koji će biti upetljana u ovaj ratni sukob i je li dovoljno već ovo što činimo, a mislim da radimo puno i oko vojne i oko humanitarne pomoći. Nekada treba podvući crtu i reći da je dosta!”, rekao je Nikola Grmoja.
Hoće li hrvatski časnici biti poslani u Ukraiinu: “Mi ne možemo znati hoće li ili neće. Po ovome sada što znamo kako je planirana cijela misije vjerojatno neće, ali ono što je činjenica je da mi sudjelujemo u misiji u kojoj će dio časnika, vojnika, biti na teritoriju Ukrajine. Sada je samo pitanje kako će to tko shvatiti. Po meni je to izravno petljanje u ratni sukob, neovisno o tome je li naši sudjeluju u misiji u kojoj će drugi biti na teritoriju Ukrajine ili će i oni biti tamo”, zaključuje Grmoja.
Tko profitira od ove situacije: “To odgovara samo dvojici ljudi. To su Andrej Plenković i Zoran Milanović. Istovremeno imamo ogromnu inflaciju, imamo ljude koji imaju jako niske mirovine, ljude u privatnom sektoru činje plaće nisu rasle, o tome nitko ne govori. Mi se praktično bavimo tri mjeseca Ukrajinom”, rekao je neuzadovoljno Nikola Grmoj.
Cijeli razgovor s Gostom dana Radio Nacionala Nikolom Grmojom, predsjednikom saborskog Odbora za pravosuđe, poslušajte OVDJE
Komentari