RADIO NACIONAL Goran Aleksić: Ne ugrožavamo mi trodiobu vlasti, već banke

Autor:

Goran Aleksić

Davor Puklavec/PIXSELL

Rješenjem Vrhovnog suda RH Rev-1096/2022 otpremljenog 15. listopada utvrđen je o pravo potrošača s konvertiranim CHF kreditima na puno obeštećenje.

Vrhovni sud RH konačno je otpremio dvije odluke vezano za zakonsku konverziju CHF kredita, i tim odlukama je zauzeo pravna shvaćanja koja nisu ista, ali oba daju pravo na isplatu obeštećenja potrošačima koji su na temelju izmjena Zakona o potrošačkom kreditiranju (ZIDZPK/15) konvertirali CHF kredite u euro kredite. Odluka Rev-1096/2022 potpuno je utemeljena na hrvatskim zakonima, na presudama i pravu Unije, te je jasno obrazložena. Tom odlukom daje se pravo potrošačima s konvertiranim kreditima na puna obeštećenja, ako ta obeštećenja nisu postignuta konverzijom, a istina je da konverzija nije dovela potrošače u poziciju kao da nikada nisu ugovorili ništetne ugovorne odredbe. Tim rješenjem ukinute su negativne presude Županijskog suda u Dubrovniku i Općinskog suda u Osijeku, pa tako osječka sutkinja Spomenka Rodić mora ponoviti postupak i financijskim vještačenjem utvrditi iznos obeštećenja na koji potrošačica tužiteljica nedvojbeno ima pravo.

Druga odluka, Rev-586/2019, temelji se na uvjerenju drugog vijeća kako su potrošači konverzijom dobili sve preplate, ali nisu i zatezne kamate koje moraju dobiti. Iz Udruge Franak kažu da je takva odluka arbitrarna i ne temelji se na financijskom vještačenju niti na pravu Unije, jer se vijeće uopće ne poziva na presude Suda EU odnosno u potpunosti ih zanemaruje. Udruga Franak uvjerena je da takva odluka nije niti ustavna, niti zakonita zbog čega nije niti primjenjiva. No, ona je ipak otpremljena uslijed odluke Suda EU da sudska evidencija ne smije spriječiti otpremu različitih presuda sa suprotstavljenim pravnim shvaćanjima.

Odmah su reagirali iz Hrvatske Udruge banaka izražavajući da nije uvažen zahtjev za dodatnom restitucijom na način na koji su to tražili predstavnici potrošača. HUB smatra da je “konverzijom iz 2015. godine u potpunosti riješeno ovo pitanje te smatra da donesenim pravnim shvaćanjem Vrhovni sud odstupa od svojih dosadašnjih stajališta. Idu još i dalje pišući da “se može zaključiti da je ovakvo rješenje u suprotnosti s ustavnim načelom trodiobe vlasti i vladavine prava te će, posljedično, negativno utjecati na razinu pravne i investicijske sigurnosti u Republici Hrvatskoj.
O ovim presudama za Radio Nacional govorio je Gost dana Goran Aleksić, koordinator ekonomsko-pravnog tima Udruge Franak.

O važnosti otpreme rješenja: “To je prvi put da se Vrhovni sud oglasio u vezi s pravom potrošača na isplatu obeštećenja. Do sada su sve odluke bile načelnog karaktera. Ovo su prve presude u kojima je očigledno utvrđeno da potrošač mora dobiti obeštećenje.  Jedna presuda daje potrošačima pravo na puno obeštećenje, a druga im daje pravo na obeštećenje samo za zatezne kamate. To znači da će Vrhovni sud što prije morati ujednačiti sudsku praksu i donijeti rješenje koje će biti jedinstveno”, rekao je Goran Aleksić i z Udruge Franak.

O razlikama u pravorijeku dva rješenja: “Ova dva rješenja nisu oprečna, već govore o različitoj veličini obeštećenja. Ovo drugo rješenje daje svega dvadeset posto  prava potrošačima od onih prava koja oni stvarno imaju”, pojasnio je Aleksić.

O stavu Hrvatske udruge banaka: “Hrvatska udruga banaka, kao svih ovih godina, pokušava obmanuti javnost na način da plaši javnost kako će propasti financije, kako će ulagači prestati ulagati u Hrvatsku. Govore kako je to ukidna presuda. Naravno kad je presuda bila u korist banke, a mora biti ukidna da bi se sada utvrdilo obeštećenje da bi se potrošačima dao novac”, rezimirao je Aleksić.

O stavu HUB-a da ovakva presuda ukida trodiobu vlasti: “Ja bih rekao da upravo banke ugrožavaju trodiobu vlasti jer su na njihovoj strani i Vlada RH i hrvatski Sabor, i na njihovoj strani je i Hrvatska narodna banka kao regulator koji se nakon kolektivne presude nisu jednom riječju oglasili i objasnili potrošačima koja su njihova prava. U jednoj istinski pravnoj državi institucije pravosuđa i financijske institucije koje se brinu o regulaciji financijskog tržišta dale bi potrošačima jasnu informaciju koja su njihova prava nakon kolektivne presude. Međutim, nakon kolektivne presude u našem slučaju, Vlada je šutila, Sabor kroz službena priopćenja nije govorio ništa, HNB je šutio o tome”, prokomentirao je Goran Aleksić iz Udruge Franak.

Cijeli razgovor s Gostom dana Radio NacionalaGoranom Aleksićem iz Udruge Franak poslušajte OVDJE

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.