Izbor Donalda Trumpa za predsjednika SAD-a izazvao je zabrinutost njegovih saveznika zbog smjera unutarnje i vanjske politike koju je komunicirao tijekom izborne kampanje.
Najnovija imenovanja potvrđuju bojazan. U utorak je objavio imenovanja na ključne položaje u administraciji koju će voditi: Elona Muska i Viveka Ramaswamya odabrao je da zajedno vode novostvoreni Odjel za učinkovitost vlade koji treba utrti put Trumpovoj administraciji za demontiranje vladine birokracije, smanjenje suvišnih propisa, smanjenje rasipnih troškova i restrukturiranje saveznih agencija. Zanimljivo je da će njihove uloge biti neformalne, bez potrebe za odobrenjem Senata i omogućit će Musku da ostane na čelu tvrtke za električne automobile Tesla, platforme društvenih medija X i raketne kompanije SpaceX.
Ministrom obrane imenovao je Petea Hegsetha, komentatora Fox Newsa i veterana, koji je napustio vojsku 2021. nakon što ga je vojska, kako je rekao, zanemarila zbog njegovih političkih i vjerskih stavova. On bi, ako ga potvrdi američki Senat, mogao ispuniti Trumpova predizborna obećanja da će osloboditi američku vojsku od generala koje optužuje za provođenje progresivne politike o raznolikosti.
Guvernerka Južne Dakote Kristi Noem, koju je Trump nominirao za ministricu domovinske sigurnosti, nekoć se smatrala mogućim protukandidatom Trumpu, a istakla se nakon što je odbila nametnuti nošenje maske u državi tijekom pandemije COVID-a 19. Noem je proteklih godina nekoliko puta putovala do granice SAD-a i Meksika, koju je u siječnju nazvala “ratnom zonom”. Kao guvernerka Južne Dakote, koja je bliža Kanadi nego Meksiku, Noem je posljednjih godina rasporedila desetke vojnika Nacionalne garde da pomognu državi Teksas koju predvode republikanci u sigurnosti granica.
Njoj je pridružio bivšeg nepopustljivog ravnatelju Agencije za granice i imigraciju Toma Homana kojem je povjeri sektor nadzora i sigurnosti granica zemlje u novoj administraciji. On je pak obećao je da će, prvog dana predsjedničkog mandata, pokrenuti najveću operaciju deportacije imigranata bez dokumenata u povijesti SAD-a.
Ova znakovita imenovanja za kao Gost dana Radio Nacionala komentirao je Božo Kovačević, bivši veleposlanik RH u Moskvi. Donosimo naglaske iz razgovora:
O brojnim miljarderima imenovanim u Trumpov predsjednički tim: “Jasno je da on vjeruje ljudima koji su njemu slični, razmišljaju slično i pripadaju istom društvenom krugu. Mislim da osobito angažman Elona Muska predstavlja za Trumpa primjer kako je moguće Ameriku učiniti ponovno velikom. Amerika je najstrelovitiji napredak ostvarila krajem 19. stoljeća kada su različiti američki tajkuni koristeći veze u vladi stjecali koncesije i mogućnosti za enormne zarade. Oni su se obogatili zahvaljujući tom koruptivnom sustavu, ali su i unaprijedili američko društvo. Pretpostavljam da nešto slično ima predsjednik Trump na pameti.”
O drugim imenovanjima: “Nakon što je izabran za predsjednika, ne znam što još moće biti veći šok od toga, on očito poučen iskustvom iz prošlog mandata, kada ipak nijie imao odrješene ruke i kad je morao pregovarati s vodstvom Republikanske stranke, sada u potpunosti kontrolira stranku i nikog ne pita za bilo koju nominaciju. Očito je da postavlja ljude ponajprije na temelju osobne lojalnosti njemu kao osobi. Na koncu John Thune, koji je izabran za vođu republikanske većine u Senatu, održao je revanšistički govor prema demokratima u kojem kaže da će glavna zadaća biti provođenje volje predsjednika, a ne provedba Ustava i kontrola zakonodavne djelatnosti predstavničkog doma.”
Ciljevi koje želi postići: “Izgleda da je Trump sada stvarno odlučio obaviti te promjene koje je najavio. Ključna promjena je, naravno, smanjivanje korporativnih poreza i smanjivanje uloge savezne države, osobito u socijalnim programima i zdravstvu. Pretpostavljam da je to nešto od čega ni pod koju cijenu neće odustati. Isto tako, a to potvrđuju nominacije za sigurnosnu službu i emigraciju on će nastojati provesti svoje obećanje o masovnim deportacijama.”
Cijeli razgovor s Gostom dana Radio Nacionala, Božom Kovačevićem poslušate OVDJE
Komentari