Nakon izbora Donalda Trumpa za predsjednika SAD-a, administracija Joe Bidena koristi zadnje dane u Bijeloj kući kako bi održala sposobnost Ukrajine za obranu.
U sklopu tog nastojanja, uz otpuštanje zadnjih financijskih pomoći, značajna odluka je i dopuštenje Ukrajini da njihovim oružjem gađaju ciljeve unutar teritorija Rusije, a ne samo okupiranih područja. Ona je svojevrstan odgovor na dolazak sjevernokorejskih vojnika koji su se izravno uključili u borbe na strani Rusije. Svima je jasno da Ukrajina mora dobiti nešto vremena kako bi se obrana održala u vrijeme prijenosa vlasti, dok ne postane potpuno jasno što će nova administracija Donalda Trumpa konkretno učiniti u odnosu na ratni sukob Ukrajine i Rusije.
O zabrinutosti tijekom ratnih operacija, govori i odluka da dostavi Ukrajini protupješačke mine što govori o stanju na bojištu i Ruskom napredovanju. Odluci SAD-a da dopusti Ukrajini napade njihovim oružjem, priklonilo se Ujedinjeno kraljevstvo i Francuska, čemu je Vladimir Putin odlučio parirati zastrašujućim ažuriranjem nuklearne doktrine. Ova dopuna njihove strategije odvraćanja uključuje i Bjelorusiju, kao i uporabu nuklearnog oružja u slučaju kritične prijetnje njenom suverenitetu u ovom slučaju i konvencionalnim oružjem.
Gost dana Radio Nacionala Denis Avdagić, vanjskopolitički i sigurnosni stručnjak, komentirao je eskalaciju rata u Ukrajini. Donosimo naglaske iz razgovora:
O utjecaju Trumpovog izbora za predsjednika SAD na eskalaciju sukoba: “Posve je jasno i očekivalo se i prije samih izbora da će se pojačati vojno djelovanje u međuvremenu do inauguracije Donalda Trumpa. Govoriti da znamo kakvi će biti potezi Donalda Trumpa u ovom smislu nije moguće. On je pokazao da ima uvijek jednu dozu nepredvidljivosti i mislim da na n ju treba računati i u kontekstu ruske agresije prema Ukrajini. U svakom slučaju sve ovo što gledamo i što se odvija je uvelike vezano uz njega.”
O odluci Bidenove administracije da dozvoli uoprabu njihovog oružja na teritorij Rusije: “Što se tiče odluke Bidenove administracije na odlasku i to je bilo očekivano. Ubacio bi samo jedan kontekst u cijelu priču, a to je sabotaža optičkih kablova koju ne znam kome drugom pripisati nego Rusiji. Ovo je samo početak i trebamo se pripremiti za još više takvih stvari.”
O ulasku vojnika Sjeverne Koreje u sukob: U svakom slučaju ovo je već odavno internacionalni sukob s obzirom da mi kao Europa možemo reći da sudjelujemo u pomaganju Ukrajini. Već to je moment zbog kojeg je on internacionaliziran. S druge strane ulazak Sjeverne Koreje je tek nastavak obzirom da oni već dulje vrijeme opskrbljuju Rusiju sa streljivom, što im omogućuje da nastupaju u ratnom djelovanju u omjeru deset prema jedan u ispaljivanju artiljerijskog i raketnog streljiva. To je krug koji je sada zatvoren slanjem trupa. Procjene u ovom trenutku govore o deset do dvanaest tisuća vojnika. To trenutno nije mnogo ali ako se ostvare prognoze da bi se to moglo udeseterostručiti u slijedećih nekoliko mjeseci, to će biti ozbiljan udarac za Ukrajinu.”
O Putinovom ažuriranju nuklearne doktrine Rusije: “Mislim da taj dokument nije previše relevantan i promjena doktrine. Razlog je vrlo jednostavan. I prema prijašnjoj doktrini ako je predsjednik Putin htio koristiti nuklearno naoružanje on je mogao to napraviti i prije. Ovo nije ništa drugo nego pokušaj zastrašivanja i sijanje straha putem medija.
Cijeli razgovor s Gostom dana Radio Nacionala Denisom Avdagićem vanjskopolitičkim i sigurnosnim stručnjakom poslušajte OVDJE
Komentari