Predsjednik Narodne stranke – Reformisti i bivši potpredsjednik vlade Radimir Čačić govori o razlozima izlaska svoje stranke iz vladajuće koalicije te komentira podizanje optužnice protiv četvorice bivših ministara u Vladi Andreja Plenkovića
S Radimirom Čačićem, predsjednikom Narodne stranke – Reformisti, razgovarali smo neposredno nakon objave optužnica protiv četvorice bivših ministara iz Plenkovićeve vlade optuženih za korupciju, a osvrnuo se i na nedavnu aferu krađe plina u Ini procijenjene na milijardu kuna. Čačićevi Reformisti napustili su Plenkovićevu vladajuću saborsku većinu nakon proljetnog zasjedanja Sabora u lipnju ove godine. Da je nisu tada napustili, Čačić je u razgovoru za Nacional naglasio da bi sigurno to učinili sada kada je DORH objavio optužnicu protiv bivšeg potpredsjednika Vlade Borisa Miloševića i trojice bivših ministara: Darka Horvata, Tomislava Tolušića i Josipa Aladrovića. Kako je rekao Čačić, „istrage su jedno, a podizanje optužnice je točka na kojoj smo se obvezali na izlazak iz Vlade“. Nakon objavljene optužnice zaključio je kako „nema nikakve potrebe da trpe političku štetu i sramotu koje iz toga proizlaze“. Radimir Čačić, arhitekt, koji je sa Savkom Dabčević Kučar bio jedan od osnivača Hrvatske narodne stranke, završio je tri postdiplomska programa na Harvardu. U siječnju 2014. godine vodstvo HNS-a je Čačića kao dugogodišnjeg predsjednika stranke isključilo iz članstva pa je on s dijelom uglednih članova HNS-a osnovao novu Narodnu stranku Reformisti. Kao ministar u vladi Ivice Račana ostao je upamćen po pokretanju izgradnje autoceste Zagreb-Split, kao i izgradnji POS-ovih stanova. U Milanovićevoj vladi bio je samo 10 mjeseci prvi potpredsjednik vlade i ministar gospodarstva.
NACIONAL: Podignute su optužnice protiv četvero bivših HDZ-ovih ministara, a dvojica su bila i potpredsjednici u vladi Andreja Plenkovića. Nakon plinske afere u Ini zbog krađe plina od milijardu kuna, dakle, na premijerov stol došao je novi problem. Koliko je uvjerljivo tumačenje premijera Plenkovića da krimeni njegovih bivših, a sada optuženih ministara nemaju veze s njim i njegovom vladom? Treba li premijer zbog toga podnijeti ostavku i raspisati prijevremene parlamentarne izbore?
Argument da optužnice nemaju veze s premijerom i Vladom s obzirom na to da optuženi više nisu članovi Vlade, toliko je apsurdan da uopće nije vrijedan komentara. Jedan od optuženih je kao član Vlade i uhićen, pa mu je i fizički bilo malo nespretno obavljati ministarsku funkciju iz zatvora. U funkcionirajućim demokracijama to bi svakako bio razlog za ostavku Vlade i raspisivanje izbora, ali mi još uvijek nismo funkcionirajuća demokracija….
Komentari