RADIKALNA PROMJENA Plaće javnih službenika ovisit će o ocjeni šefa. ‘A tko će njega ocjenjivati?’

Autor:

Ocjenjivanje

Pixabay

Od Nove godine kreće radikalna promjena za državne i javne službenike. Naime, šefovi će ocjenjivati njihov rad, a o tome će ovisiti i njihova plaća.

Uredba o ocjenjivanju upućena je u javnu raspravu, a sindikati pitaju – tko će onda ocjenjivati šefove?

‘U škole će unijeti neprijateljsku atmosferu i podijeljenost’

Gorana Rosandić profesorica je u splitskoj školi. Od početka iduće godine njezin rad mogao bi ocjenjivati ravnatelj, objavila je Nova TV, a prenosi njen portal dnevnik.hr.

Ne mislim da je to dobra stvar, već da je to katastrofalno i duboko nepravedno. Ovakav dodatak uvest će zbrku i kaos. Iskreno mislim da će u školama uvesti neprijateljsku atmosferu i veliku podijeljenost“, rekla je Rosandić.

Od ‘nezadovoljava’ do ‘izvrstan’

Zaposlenike će ocjenjivati nadređeni, pratit će njihov rad cijelu godinu. Primjerice, u školama i bolnicama to su ravnatelji.

Ocjena će biti u rasponu od “ne zadovoljava” do “izvrstan”.

‘Ravnatelji će imati svoje miljenike’

U Sindikatu Preporod strahuju da će ravnatelji imati svoje miljenike.

Mene zanima tko će onda ocjenjivati ravnatelje? Dva radnika koja sudjeluju u školskom odboru u upravljačkom tijelu škole ocjenjuje ravnatelja, tu se radi o klasičnom potencijalnom sukobu interesa jer je vrlo lako moguće da će ravnatelj njima dati bolju ocjenu, a onda oni to uzvratiti ocjenjujući njega”, kaže Željko Stipić, predsjednik Sindikata Preporod.

Kriteriji za ocjenjivanje

Kriteriji za ocjenjivanje su učinkovitost i odnos prema radu. Pod učinkovitošću će se gledati kako osoba obavlja svoj posao – koliko je pouzdana, precizna, je li točna ili voli li, kako se ono popularno kaže, zabušavati.

Što se tiče odnosa prema radu, tu će se bodovati odnos prema kolegama, nadređenima i korisnicima.

Ravnatelji zadovoljni

Ravnatelj Klaićeve bolnice Goran Roić, koji će biti u ulozi ocjenjivača, podržava novi model jer će se, kaže, nagrađivati oni koji izvrsno rade svoj posao.

“Kad se postave jasni kriteriji, koji moraju biti jasni ljudima koji će time baviti, naravno da se očekuje da odgovorno i predano rade taj posao, ali mislim da je taj postupak vrlo koristan. U nekim europskim zemljama to je već na snazi i oni to vrlo uspješno obavljaju i nema razloga da i mi ne uvedemo takav postupak“, rekao je.

Nekima otkaz, drugima povišice

Zaposlenik s uzastopnim jedinicama može dobiti otkaz, a onaj s izvrsnim ocjenama povišicu.

Ali, udio izvrsnih ne smije biti veći od pet posto, a naročito uspješnih veći od 15. Ako, primjerice, učiteljica Marija dvije godine uzastopno ima izvrsne ocjene, prvu povišicu može dobiti 2027., i to tri posto. Najveća povišica je 30 posto, ali tek nakon 20 godina izvrsnih ocjena.

Muk u resornom ministarstvu

“Mi u školama već imamo jedan sustav ocjenjivanja kroz napredovanje, nije on bogzna kako razrađen, ima tu puno manjkavosti, ali za ovo što se predlaže sada, taj je sustav svemirski brod”, ističe Stipić.

Radnik ima osam dana za prigovor. Konačnu ocjenu potvrđuje povjerenstvo, u kojemu mora biti barem jedan predstavnik radnika.

LEGLO KORUPCIJE U Hrvatskoj svaki četvrti euro u javnim nabavama prolazi bez pravog natječaja i nadzora

Kada uredba o ocjenjivanju treba stupiti na snagu i kako će to sve funkcionirati u praksi, resorno ministarstvo na upit Dnevnika Nove TV nije odgovorilo.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.