fbpx

RADE ŽUPANOVIĆ: ‘Za moje ulje interesirali su se iz Amerike, ali količina mu je ograničena’

Autor:

02.12.2024. Primosten - Rade Zupanovic, proizvodjac maslinovog ulja i vrhunskog babica, OPG Galjin Dvor u Krusevu. Gastro & Wine. Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

FOTO: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Kad odradi svoja četiri intenzivna radna dana tjedno na terenu, novinar RTL-a Rade Županović bježi na obiteljsko imanje u Kruševu gdje proizvodi ekološko maslinovo ulje i vina ovjenčana svjetskim nagradama, a za Gastro&Wine otkriva svoju životnu i poslovnu filozofiju

Ugodan glas i neposredan reporterski pristup Rade Županovića bili su puna dva desetljeća među zaštitnim znakovima Radija Dalmacije, sve dok se taj splitski novinar nije 2020. godine uputio u televizijske vode te prešao na N1.

Od 2022. Županović je dio ekipe RTL-a i za tu televiziju svakodnevno izvještava s terena. Prije desetak godina u njemu se probudila i strast za uzgojem maslina i vinograda na obiteljskom gospodarstvu u zaleđu Primoštena, a kako sam priznaje, sve čega se uhvati, jako zagrize. Ne čudi tako ni što je novopečeni maslinar i vinogradar za proizvodnju maslinova ulja i vina sorte Babić primio brojna domaća i svjetska priznanja.

Na samom početku priče koju je odlučio podijeliti za Gastro&Wine neizbježno je bilo pitanje kako uspijeva uskladiti užurbani novinarski život s obiteljskim, koji čine supruga i troje djece, s poljoprivrednom proizvodnjom i razvojem obiteljskog gospodarstva, no čim je počeo govoriti o seoskom domaćinstvu koje je naslijedio od oca i djeda, to je postalo jasno: uz ljubav i naporan rad te podršku obitelji u svemu što radi, jedini mogući rezultat je uspjeh.

Obitelj Rade Županovića iz Kruševa u primoštenskom zaleđu nosi nadimak Galjini pa je zato njihovo seosko domaćinstvo nazvano Galjin dvor. FOTO: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Obitelj Rade Županovića iz Kruševa u primoštenskom zaleđu nosi nadimak Galjini pa je zato njihovo seosko domaćinstvo dobilo naziv Galjin dvor.

Maslinik imse prostire na četiri hektara, a vinograd na dva. Staru štalu nedavno su obnovili u tradicijskom stilu i prenamijenili u dva apartmana.

Djed i otac bavili su se poljoprivrednom proizvodnjom, a 2014. godine Radin otac se razbolio i nije više mogao toliko raditi na zemlji.

U Kruševu je Rade provodio sve školske praznike, a danas priznaje da je uvijek negdje duboko u njemu tinjala ljubav prema krševitoj zemlji i obiteljskoj tradiciji.

„Bio je logičan slijed da 2015. godine preuzmem taj posao od oca. Odlučio sam izgraditi cjelovitu priču. I on i djed bavili su se poljoprivredom, ali ni jedan od njih proizvodnju nije doveo do te faze u kojoj je danas. Na samom početku shvatio sam da bismo trebali podignuti nove nasade, jer je vinograd sadio još pradjed. Europski fond Vinske omotnice zaslužan je za taj prvi korak, na koji sam se odlučio paralelno s novinarstvom“, prisjetio se Županović te objasnio kako je svaki slobodni trenutak koristio za odlazak na imanje i rad na zemlji.

Županović je dobitnik zlatne medalje za ekološki proizvedeno maslinovo ulje u New Yorku 2021. i 2022. što ga je svrstalo u svjetski vrh

Od prvog dana imao je podršku supruge, koja danas vodi prodaju, a nije izostala ni pomoć najmlađih Županovića koji mu rado asistiraju tijekom školskih praznika.

A kako izgleda proizvodnja medaljama ovjenčanih ulja i vina? Stoji li teza da oko maslina nema puno posla?

„Naši stari su uvijek govorili: maslina je kao majka, a loza kao žena – maslini kad god dođeš, dobro si došao – vratit će sve, dok lozi ako nisi došao kad je potrebno – zakasnio si. Za razliku od masline, loza je zahtjevna, traži da boraviš u vinogradu. Dok su u masliniku radovi ležerniji, kod loze imamo faze da u točno određenom razdoblju treba obaviti traženu vrstu poslova. Ako nisu napravljeni u pravo vrijeme – u toj sezoni više nema povratka“, objasnio je Rade Županović te dodao kako je odmah shvatio da je budućnost u ekološkoj proizvodnji maslinova ulja.

Ističe i da je eko proizvodnja skuplja, a kontrole nadzornih tijela i inspektorata iznimno stroge. Odlučio se za manje količine, ali zato s ponosom kaže da je kvaliteta vrhunska.

Rade Županović odmah je shvatio da je budućnost u ekološkoj proizvodnji maslinova ulja iako je takva proizvodnja skuplja, a kontrole inspektorata strože iznimno stroge. FOTO: Dusko Jaramaz/PIXSELL

„Idemo u raniju berbu – od polovice listopada, tako da smo do kraja desetog mjeseca gotovi. Nastojimo da to bude baš u periodu kad je maslina vegetacijski idealna. Tako vjerojatno izgubimo na količini, ali dobijemo na kvaliteti. Naime, kasnije maslina stvara još ulja, ali nutritivne vrijednosti padaju“, tumači mladi poljoprivrednik.

Galjin dvor godišnje proizvede do dvije tone maslinova ulja koje nosi etiketu ekstra djevičanskog – olio d’oro.

Već 2016. godine na Noćnjaku je osvojio šampionsku nagradu za ulje koju dodjeljuje Zadružni savez Dalmacije, a 2017. je dobio treću nagradu za najbolji OPG u Hrvatskoj.

Županović je dobitnik zlatne medalje za ekološki proizvedeno maslinovo ulje u New Yorku 2021. i 2022. godine, što ga je svrstalo u sam vrh svjetskih proizvođača.

S ocem Antom Županovićem od kojeg je naslijedio ljubav prema zemlji, koju sada sa suprugom nastoji prenijeti i na svojih troje djece. FOTO: Dusko Jaramaz/PIXSELL

„Bilo je interesa iz Amerike, ali ne možemo zadovoljiti tražene količine jer se držim visoke kvalitete i proizvodimo ograničene količine. Imamo stalnu distribuciju u delikatesnim dućanima u Hrvatskoj i dva štanda, a u Galjinom dvoru je i kušaonica ulja i vina, gdje je također moguće kupiti ih. Naš je teren krški i nepristupačan, sve u masliniku je ‘ručni rad’. Svjestan sam da se većina globalne proizvodnje bazira na količini, no ja sam od samog početka odlučio krenuti putem ekskluziviteta, odnosno, vrhunske kvalitete“, kazao nam je Županović.

Većinu zarade ulaže u daljnji razvoj te aplicira za sredstva iz fondova Europske unije. Tako je obnovio i vinograd.

Na međunarodnom susretu Sabatina 2017. godine Rade Županović proglašen je najboljim mladim vinogradarom i vinarom, a 2019. godine na prestižnom Decanteru u Londonu dobio je srebrnu medalju za svoj crni Babić.

I u proizvodnji crnog i roze vina bazira se na malim količinama i kvaliteti. Prodaju se u nekoliko restorana od Dubrovnika do Kornata, a potražnja je puno veća. Županović je naglasio da su vinogradi na kamenom terenu, što vinu daje dodatnu vrijednost.

Galjin dvor godišnje proizvede do dvije tone maslinova ulja koje nosi etiketu ekstra djevičanskog – olio d’oro. FOTO: Dusko Jaramaz/PIXSELL

„Na toj poziciji (Suha punta koja se prostire od Marine do Grebaštice) ljeta su suha i bez padalina. Babić je autohtona sorta i daje vrhunske rezultate, a dolazi s ograničenog rogozničkog i primoštenskog područja“, ističe Rade Županović.

Priznaje da je poljoprivredna proizvodnja, iako na fotografijama izgleda idilično, prava lutrija. Tako su, primjerice, ove godine masline rekordno rodile, ali je svejedno manja količina ulja.

Osim toga, klimatološki izazovi itekako su vidljivi: svake godine suše su sve veće i obuhvaćaju dulja razdoblja pa bez navodnjavanja nema budućnosti u poljoprivrednoj proizvodnji.

„Klimatske promjene su ogromne. Ove godine maslinovog ulja je manje i do 60 posto. Na sreću, kiša koja je pala krajem kolovoza, učinila je dobro za maslinu“, pojasnio je te otkrio da planira i dalje širiti kapacitete vinarije.

‘Naš je teren krški i nepristupačan, sve u masliniku je ‘ručni rad’. Svjestan sam da se većina globalne proizvodnje bazira na količini, ali išao sam putem ekskluziviteta’

Da bi mogao zaokružiti priču o seoskom domaćinstvu, također zahvaljujući sredstvima iz fondova EU-a, obnovio je staru štalu – u dva apartmana tijekom ljetne sezone borave gosti, a dio imanja uređen je kao izletište i kušaonica ulja i vina. Prihod od iznajmljivanja ulaže se u daljnji razvoj i napredak obiteljskog domaćinstva.

Ideja je puno, planovi su brojni, a posla je sve više. Rade Županović četiri dana tjedno reporterski odrađuje terene, a preostalo vrijeme „bježi“ u Kruševo.

„Novinarski posao nosi sa sobom stres tako da mi nakon toga dobro dođe fizički rad“, rekao je te priznao kako bi volio da i njegova djeca, koja sada imaju 18, 14 i 11 godina, nastave obiteljsku tradiciju. No ne želi im nametati obaveze.

„Supruga i ja nastojimo im prije svega usaditi ljubav prema zemlji tako što s nama borave u Kruševu. Hoće li imati ambiciju nakon nas nastaviti ovu priču, vidjet ćemo“, zaključio je Rade Županović.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.