Qi Qianjin: Načelo jedne Kine se ne da iskriviti, a Kina će zasigurno ostvariti ponovno ujedinjenje domovine

Autor:

Kinesko veleposlanstvo

Kineski veleposlanik u Hrvatskoj Qi Qianjin komentirao je nedavni posjet Nancy Pelosi Tajvanu te odnose Kine i SAD-a. Njegov osvrt prenosimo u cijelosti:

Nedavno je predsjednica Zastupničkog doma Kongresa Sjedinjenih Američkih Država Pelosi posjetila Tajvan unatoč snažnom protivljenju i ozbiljnom pregovaranju kineske strane. Tim se činom ozbiljno krši načelo jedne Kine i odredbe triju zajedničkih priopćenja između Kine I SAD, zlonamjerno narušava suverenitet i teritorijalnu cjelovitost Kine, šalje ozbiljan pogrešan signal separatističkim snagama “tajvanske neovisnosti”, ozbiljno potkopava mir i stabilnost u Tajvanskom tjesnacu, izaziva snažno ogorčenje cijelog kineskog naroda, I izaziva široko protivljenje međunarodne zajednice. Naširoko su to pratili hrvatski mediji i svi sektori društva. Želio bih iskoristiti ovu priliku da podijelim s vama pitanje Tajvana.

Prvo, Tajvan je dio Kine od davnina, a sunarodnjaci s obje strane tjesnaca imaju iste korijene i isto podrijetlo, isti jezik i istu rasu. U 3. stoljeću kineski preci stigli su na otok Tajvan i ostavili pisani zapis u povijesnim knjigama. Počevši od dinastije Yuan u 13. stoljeću, uzastopne kineske vlade osnovale su upravna tijela i provodile učinkovito upravljanje nad Tajvanom sve do 1894. godine, kada je Japan okupirao Tajvan. Nakon pobjede u svjetskom antifašističkom ratu, Tajvan se vratio pod kinesku vlast, što je jasno navedeno u nizu dokumenata međunarodnog prava, poput Deklaracije iz Kaira iz 1943. i Proglasa Potsdama iz 1945. godine. Nakon osnivanja Narodne Republike Kine u listopadu 1949., dio vojnog i političkog osoblja Kuomintanga povukao se na Tajvan nakon poraza i proveo oružanu podjelu uz potporu američke vlade. Sjedinjene Američke Države čak su plovile Sedmom flotom i nosačima zrakoplova u Tajvanski tjesnac kako bi spriječile kinesko ujedinjenje. Te su činjenice jasno zapisane u povijesnim knjigama. Stoga je tajvansko pitanje nasljeđe kineskog građanskog rata, činjenica da Kinesko kopno i Tajvan pripadaju istoj Kini nikada se nije promijenila, a suverenitet i teritorij Kine nikada nisu podijeljeni.

Drugo, na svijetu postoji samo jedna Kina, Tajvan je dio Kine, a vlada Narodne Republike Kine jedina je legitimna vlada koja predstavlja cijelu Kinu. To je temeljni sadržaj načela jedne Kine, kao i univerzalni konsenzus međunarodne zajednice i osnovna norma međunarodnih odnosa. U listopadu 1971. na 26. sjednici Opće skupštine UN usvojena je Rezolucija 2758, kojom je odlučeno: “Vratiti sva prava Narodne Republike Kine i priznati predstavnike njezine Vlade kao jedine legitimne predstavnike Kine u Organizaciji Ujedinjenih naroda”. Sve zemlje koje su uspostavile diplomatske odnose s Kinom preuzele su načelo jedne Kine kao temeljni preduvjet. Uključujući Sjedinjene Američke Države, 181 zemalja na svijetu uspostavili su diplomatske odnose s Kinom na temelju tog načela.

Treće, povijesno gledano, pitanje Tajvana bilo je najveća prepreka normalizaciji kinesko-američkih odnosa, jer se Kina čvrsto insistira na načelu jedne Kine i nikada neće napraviti nikakve kompromise ili ustupke po tom pitanju. “Šangajsko priopćenje” koje su Sjedinjene Američke Države izdale 1972., “Priopćenje o uspostavi diplomatskih odnosa između Kine i Sjedinjenih Američkih Država” 1978. i priopćenje “17. kolovoza” iz 1982. Godine, u svim ovim priopćenjima su Sjedinjene Američke Države izričito priznali vladu Narodne Republike Kine kao jedinu legitimnu vladu Kine i priznali stajalište Kine da postoji samo jedna Kina i da je Tajvan dio Kine. Nakon uspostave diplomatskih odnosa između NR Kine i Sjedinjenih Američkih Država, Sjedinjene Američke Države prekinule su diplomatske odnose s Tajvanom. Na temelju gore navedenih tri zajednička priopćenja, odnosi između Kine I SAD-a općenito su postigli stabilan razvoj u posljednjih 40  godina. Nedavno, kada je predsjednik Xi Jinping telefonski razgovarao s američkim predsjednikom Bidenom, predsjednik Biden još je jednom ponovio da se američka politika jedne Kine nije promijenila i da se neće promijeniti, a američka strana ne podržava  “tajvansku neovisnost”.

Nakon posjeta Pelosia Tajvanu, dužnosnici američke Bijele kuće i State Departmenta rekli su da se američka politika jedne Kine nije promijenila. Činjenica je da je američka strana licemjerna i nevjerodostojna, kažu jedno i rade drugo (talk the talk does not walk the walk) , stalno iskrivljuje i izdubljuje načelo jedne Kine i stalno izaziva crvenu liniju i dno crta kineske strane. Na primjer, američki dužnosnici izrazili su želju da pomognu Tajvanu u izgradnji “asimetričnih snaga” i propovijedali “teoriju da je status Tajvana neodređen “. Ove riječi i djela su podržati “neovisnost Tajvana”. Kao dio američke vlade, američki Kongres trebao bi se strogo pridržavati politike američke vlade o jednoj Kini i ne može obavljati bilo kakve službene razmjene s Tajvanom, a američka izvršna vlast također ima odgovornost to spriječiti. Predsjednica Zastupničkog doma Kongresa Sjedinjenih Američkih Država Pelosi treća je politička čelnica u Sjedinjenim Američkim Državama, a njezin posjet Tajvanu u bilo kojem obliku i iz bilo kojeg razloga, za Kinu to je velika politička provokacija zbog podizanja službene razmjene između Sjedinjenih Američkih  Država i Tajvana, a kineska strana to nikada neće prihvatiti, a kineski narod se nikada neće dozvoliti. To je temeljni uzrok i istina napetosti u Tajvanskom tjesnacu.

Kineska nacija je miroljubiva nacija, a eliminacija rata i ostvarivanje mira hitne su i duboke težnje kineskog naroda. “Mirno ujedinjenje, jedna zemlja i dva sustava” temeljna je politika Kine za rješavanje pitanja Tajvana. Istodobno, odlučna zaštita nacionalnog suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti čvrsta je volja više od 1,4 milijarde Kineza, a ostvarenje potpunog ujedinjenja domovine zajednička je težnja i sveta dužnost svih Kineza. Volja naroda ne može se narušiti, a opći trend je nepovratan. Nijedna zemlja, bilo koja sila ili osoba ne bi trebala pogrešno procijeniti snažnu odlučnost, čvrstu volju i snažnu sposobnost kineske vlade i naroda da zaštite nacionalni suverenitet i teritorijalnu cjelovitost te ostvare ujedinjenje domovine i nacionalno pomlađivanje. S obzirom na posjet Pelosi Tajvanu, kineska strana zasigurno će poduzeti sve potrebne mjere kako bi odlučno zaštitila nacionalni suverenitet i teritorijalnu cjelovitost, a sve posljedice koje iz toga proizlaze moraju snositi američka strana i separatističke snage “tajvanske neovisnosti”.

Ove godine obilježava se 30. obljetnica uspostave diplomatskih odnosa između Kine i Hrvatske. U proteklih 30 godina kinesko-hrvatski odnosi izdržali su test promjenjive međunarodne situacije i uvijek su održavali visoku razinu i svestrani razvoj. Hrvatska se uvijek pridržavala principijelnog stava jedne Kine, što Kina visoko to cijeni. Slično tome, Kina je uvijek podržavala napore koje je hrvatska strana uložila u zaštitu svojeg nacionalnog jedinstva i teritorijalne cjelovitosti. Kina je spremna surađivati sa svim prijateljskim zemljama, uključujući Hrvatsku, kako bi se odlučno suprotstavila stranom uplitanju, čvrsto zaštitila nacionalni suverenitet, sigurnost i razvojne interese te dala veći doprinos svjetskom miru i razvoju, i napretku čovječanstva.

 

OZNAKE: qi qianjin

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.