Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko napisao je za nacional.hr analizu prijetnji ruskog predsjednika Vladimira Putina hipersoničnim balističkim raketama srednjeg dometa:
“Rusija je 1. studenoga ove godine eksperimentalnom balističkom raketom srednjeg dometa Orešnik pogodila područje u blizini tvornice obrambene industrije u Dnipru. Istog dana šef Rusije Vladimir Putin rekao je da se hipersonična balistička raketa Orešnik ne može presresti, jer trenutna protuzračna obrana koja postoji u svijetu to nije u stanju učiniti. Ova izjava je najvjerojatnije lažna. Dok hipersonično oružje predstavlja jedinstveni izazov za proturaketnu obranu, stručnjaci i dostupni dokazi sugeriraju da su Putinove tvrdnje pretjerivanje u odnosu na trenutnu tehnološku stvarnost.
Hipersonične rakete lete brzinama većim od 5 Macha, manevrirajući nepredvidivo, što ih čini puno težim za praćenje i presretanje nego konvencionalne balističke rakete. U međuvremenu, proturaketni sustavi SM-3 iz Aegisa ili Aegis Ashorea, kao i Arrow 3 i THAAD, sasvim su sposobni nositi se s ovom vrstom prijetnje. Neke zemlje, uključujući Sjedinjene Države, razvijaju tehnologije posebno usmjerene na suzbijanje hipersoničnih prijetnji. Među glavnima su: presretač Glige Phase, koji razvija Northrop Grumman u suradnji s Raytheonom. Te tvrtke rade na stvaranju sustava sposobnog za presretanje hipersoničnih projektila u fazi planiranja njihove putanje, kada su najranjivije. Objavljeni su i napredni radarski sustavi dizajnirani za otkrivanje i praćenje hipersoničnog oružja. Tu su i usmjerena energetska oružja, sustavi temeljeni na laserima koji su potencijalno učinkoviti protiv hipersoničnih projektila. Unatoč Putinovoj izjavi, Rusija nije pružila uvjerljive dokaze da je raketa Orešnik operativno raspoređena ili testirana u uvjetima koji testiraju moderne zapadne proturaketne obrambene sustave. Moskva ima tendenciju preuveličavanja svojih mogućnosti i možda zapravo ne zna hoće li sustavi protuzračne obrane moći presresti rusku balističku raketu srednjeg dometa Orešnik. Osim toga, Sjedinjene Države i njihovi saveznici uspješno su presreli ciljeve koji se brzo kreću u kontroliranom okruženju. Primjerice, testovi sustava THAAD i Aegis pokazali su sposobnost presretanja balističkih projektila srednjeg dometa.
LEVČENKO Ukrajina će bez NATO-a izgubiti neovisnost, jer Putin neće stati
Putinova izjava slijedi obrazac isticanja naprednog vojnog potencijala Rusije za utvrđivanje strateške dominacije i utjecaj na međunarodnu percepciju. Prethodno je davao izjave o nemogućnosti presretanja drugih oružanih sustava, posebice interkontinentalne balističke rakete “Sarmat” i hipersonične rakete “Cirkon”. Unatoč ruskim tvrdnjama da je projektil “spreman za borbu”, Sarmat se suočio sa značajnim problemima od testiranja u ljeto 2022., s četiri neuspješna lansiranja. Sposoban za brzinu do 9 Macha, projektil “Cirkon” jedno je od najbržih hipersoničnih oružja. Međutim, kada je Rusija 25. ožujka lansirala dvije rakete “Cirkon” na Kijev, obje su presrele ukrajinski proturaketni sustavi, odnosno oborili su ih sustavi “Patriot” i SAMP/T. To se odnosi i na 20 oborenih “Kinžala” koji razvijaju brzinu do 10 i više Maha, što je usporedivo s “Orešnikom”.
Ruski diktator Vladimir Putin 28. studenog je rekao da bi središta odlučivanja u Kijevu mogla postati meta nove rakete Orešnik, kojom je Ruska Federacija napala ukrajinski grad Dnipro, a 6. prosinca Putin je sugerirao mogućnost postavljanja Orešnika u Bjelorusiju. Bjeloruski čelnik Oleksandr Lukašenko odmah je objavio da u njegovoj zemlji postoji oko trideset lokacija za postavljanje ruskih kompleksa “Orešnik”. Prema Lukašenku, u Bjelorusiji su sačuvana mjesta koja su prije bila korištena za strateške nuklearne projektile. Ona bi mogla postati mjesta novog ruskog oružja. Lukašenko je naglasio da je glavni uvjet Moskvi da Minsk postavi mete za ruske komplekse na svom teritoriju. “Moj uvjet Putinu bio je jednostavan: mi ćemo odrediti ciljeve, a Rusija će pomoći u eksploataciji. Ako, ne daj Bože, budemo morali pritisnuti dugme, napravit ćemo to zajedno, ali odluka će pasti u Bjelorusiji. Putin se složio”, zaključio je bjeloruski čelnik.
Ministarstvo vanjskih poslova Ukrajine objavilo je da svojim izjavama “Putin pokazuje da je on jedina osoba koja želi nastaviti rat i proširiti ovaj rat“. Ruska uporaba balističkog projektila srednjeg dometa je “još jedan dokaz njenog prezrenog i eskalirajućeg ponašanja”, navodi se u zajedničkoj izjavi ministara vanjskih poslova G7 – Njemačke, Francuske, Italije, Japana, Kanade, Velike Britanije i Sjedinjenih Država Amerike, kao i visokog predstavnika Europske unije. ‘Naša potpora teritorijalnom integritetu, suverenitetu i neovisnosti Ukrajine ostat će nepokolebljiva’, rekli su šefovi diplomacije G7.”
Komentari