Rusija je od početka invazije na Ukrajini 2014. godine postala svjetska predvodnica u dezinformiranju. Prva je počela koristiti farme botova za širenje lažnih vijesti o svojoj invaziji, a odnedavno je u Hrvatskoj dostupan i prvi ruski propagandni portal s lažnim vijestima.
Riječ je o portalu Pravda koji je postavljen koncem prošlog mjeseca. “Njegova funkcija je širenje dezinformacija i propagande u smislu nametanja percepcije koja bi odgovarala ruskoj strani. To su lažne vijesti koje imaju svrhu obmane i donošenje krivih zaključaka”, rekao je Roman Domović s instituta za istraživanje hibridnih sukoba za Dnevnik Nove TV.
Objasnio je da se vijesti skupljaju primarno s poznatih ruskih portala kao što su RIA, Tass, ali i Telegram kanala i onda se automatizirano stavljaju na web stranice. Sama web stranica teško je razumljiva i prepuna pogrešaka, a ovo su samo neki od primjera:
“Na uskrsnim službama trgovačkog centra (vojni komesari) planiraju grabljati ljude.”
“Na ruskim Telegram kanalima drugi dan fotografija hoda albanski militant koji je ubijen negdje u blizini Avdeevke.“
“Ukrajinski “huligani” i dalje su krenuli u napade, hvatajući voljene, ali postoji jedna nijansa.“
Hibridna operacija
Rusku hibridnu operaciju u veljači je otkrila francuska agencija Viginum, kao nadzornica stranih dezinformacija. Tada je otkriveno da se kampanja fake newsa priprema najprije u Francuskoj, Njemačkoj i Poljskoj, a potom i u ostalim europskim zemljama pa i u Hrvatskoj.
“Inače možemo razlikovati informacijske operacije koje dugoročno ciljaju na promjenu korpusa javnog znanja o nečemu ili trenutnih koje obično nazivamo upravljanje percepcijom. Najčešće se ovaj drugi primjer pronalazi netom prije izbore kada se pokušavaju plasirati dezinformacije”, rekao je Domović.
Objasnio je i da ne mora biti riječ samo o lažnim vijestima, nego to mogu biti i spinovi gdje se određeni kut ističe kako bi se pridobilo publiku da vjeruje u nešto drugo.
Propagandnim ratom bavio se i Jadranski opservatorij za digitalne medije (ADMO). U sklopu istraživanja globalnih teorija zavjere analizirali su i Facebook stranice ruskih veleposlanstava u regiji.
NOVO ISTRAŽIVANJE U teorije zavjere najviše vjeruju glasači Mosta i Domovinskog pokreta
“One funkcioniraju kao svojevrsni propagatori što nas ne treba čuditi. Mi smo s propagandom svakodnevno suočeni. Često od početka rata Ukrajine i Rusije teško razlikujemo što je propaganda, a što su točne informacije. To je jako opasno”, rekao je Nebojša Blanuša iz ADMO-a.
AEM: Portal je registriran u Rusiji što znači da je izvan EU jurisdikcije
Ovo je prvi inozemni propagandni portal u Hrvatskoj, a o njegovoj eventualnoj zabrani ili ograničenju radu može odlučivati agencija za mrežne djelatnosti u okviru HAKOM-a. U odgovoru za Dnevnik Nove TV Agencija za elektroničke medije navela je da su ustanovili da je portal Pravda registriran u Rusiji, što znači da je izvan EU jurisdikcije.
“Odluke o zabrani pristupa pojedinim ruskim pružateljima medijskih usluga, koje su provodile dezinformacijske kampanje, dosada su donošene na razini Europske unije, jer je za procesuiranje takvih portala nužna međunarodna suradnja s regulatornim i drugim državnim tijelima. Inače, prema europskoj Direktivi o audiovizualnim medijskim uslugama, uklanjanje medijskih sadržaja, odnosno onemogućavanje pristupa istima može se tražiti u slučaju ozbiljnog dovođenja u pitanje javne sigurnosti, uključujući zaštitu nacionalne sigurnosti i obrane, poticanja na mržnju i nasilje, kao i javnog poticanja na počinjenje kaznenog djela terorizma”, navode iz AEM-a.
Elektronička publikacija ovakvog sadržaja, kažu, sigurno nije prva, a može ih se očekivati više kako se budu približavali izbori za Europski parlament: “Možemo procijeniti da je u ovom trenutku utjecaj na širu javnost portala Pravda-hr.com vrlo malen, no Agencija će pratiti rad navedenog portala, u suradnji s HAKOM-om koji je nacionalno koordinacijsko tijelo za provođenje europskog Akta o digitalnim uslugama, kao i – u slučaju potrebe – s drugim nadležnim tijelima.”
Komentari