Kako Vladimiru Putinu ide sve lošije u ratu u Ukrajini, tako se otkriva sve više ruskih hibridnih operacija diljem Europe, kojima je cilj destabilizirati podršku Ukrajini, ali i naizgled sitnim sabotažama izazvati strah te među stanovnicima članica NATO -a posijati paniku.
Visoki dužnosnik NATO-a tvrdi da je Rusija angažirana u “odvažnoj” diverzantskoj operaciji u državama članicama NATO-a više od šest mjeseci, ciljajući na opskrbne linije oružja za Ukrajinu i donositelje odluka koji stoje iza toga.
Više sigurnosnih dužnosnika diljem Europe opisuje prijetnju koja metastazira dok ruski agenti, sve više pod lupom sigurnosnih službi i frustrirani vlastitim operacijama, unajmljuju lokalne amatere da poduzimaju visokorizične i često porecive zločine u njihovo ime.
Dužnosnik NATO-a rekao je da su primijetili “eskalaciju bez presedana i širenje ruskog hibridnog ratovanja” u proteklih šest mjeseci, što je uključuje “fizičku sabotažu” na opskrbnoj liniji NATO-ovog oružja namijenjenog Ukrajini.
“Napadaju sve, od točke proizvodnje i podrijetla, preko skladištenja, do onih koji donose odluke, do stvarne isporuke”, rekao je visoki dužnosnik NATO-a. “Vrlo hrabro. Rusija pokušava zastrašiti (naše) saveznike“.
Rusija je odbacila tvrdnje kao neutemeljene, ali su ruske sabotaže i hibridni rat na dnevnom redu sastanka NATO-a u povodu 75. godišnjice u Washingtonu, koji je započeo u utorak.
Ipak, nejasno je kako će države članice javno izraziti svoj bijes zbog onoga što su analitičari nazvali Kremljevim novim “ratom u sjeni”, budući da ne žele propagandnu pobjedu Moskve ili potaknuti uzbunu zbog niza sigurnosnih proboja diljem Europe.
Nedavna uhićenja visokog profila otkrila su ad hoc, nespretnu prirodu načina na koji su se obavještajne operacije Kremlja razvijale od početka rata u Ukrajini.
Prošle godine je u Poljskoj uhićeno 14 Ukrajinaca i dva Bjelorusa u jednom slučaju zbog sumnje da su radili za ruske obavještajne službe. Ukrajinac, koji se prema poljskim zakonima o privatnosti može identificirati samo kao Maxim L., 24, osuđen je na šest godina nakon što je tjednima primao zadatke od ruskog voditelja Andrzeja, kojeg nikada nije fizički upoznao, ali ga je u veljače 2023. susreo u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram.
Andrzej mu je prvo platio 7 dolara u digitalnim valutama za ispisivanje antiratnih grafita po Poljskoj, rekao je Maxim. Ipak, dalji zadaci su ubrzo postali zlokobniji.
‘Laka zarada… činilo se tako beznačajno’
U intervjuu za CNN iz maksimalno osiguranog krila zatvora u Lublinu, Maxim je rekao da je pobjegao iz Ukrajine u Poljsku očajnički pokušavajući da pobjegne od nezaposlenosti i siromaštva.
“Bio je to lak novac”, rekao je o poslu koji je Andrzej nudio. “Novac koji mi je bio prijeko potreban”.
Rekao je da ne osjeća obvezu boriti se za Ukrajinu nakon ruske invazije u veljači 2022.
“Ta zemlja nikada nije učinila ništa za mene“, rekao je. “Ne vjerujem da samo zato što ste rođeni u određenoj zemlji morate ići u rat za nju. Nemojte me krivo shvatiti: nisam proruski nastrojen, nisam proukrajinski nastrojen. Nisam za ništa“.
Andrzej je Maximu ubrzo počeo slati lokacije gdje bi trebao postaviti nadzorne kamere duž željezničke pruge u blizini pograničnog mjesta Medyka, kroz koju bi vojna i humanitarna pomoć tekla Ukrajini.
“Nisam mislio da bi išta od toga moglo uzrokovati stvarnu štetu. Činilo se tako beznačajno“, rekao je.
Andrzej ga je kasnije zamolio da zapali ogradu prijevozničke tvrtke u ukrajinskom vlasništvu u istočnom poljskom gradu Biala Podlaska, rekao je, što je Maxim rekao da je lažirao, fotografirajući ogradu s komadima ugljena koje je postavio da oponaša štetu koji bi prouzročio požar.
Ipak, Maxim polako shvaća da je Andrzej ruski agent, rekao je, kada mu je rečeno da postavi kamere ispred baze u kojoj je Poljska obučavala ukrajinske vojnike.
“Tada sam znao da bi moglo biti ozbiljno”, rekao je. “Zbog toga sam se osjećao nelagodno. Tada sam odlučio da ću prestati. Ali nikad nisam dobio priliku. Sutradan su me uhitili“.
Poljski agenti unutarnje sigurnosti uhitili su Maxima 3. ožujka 2023., nakon višetjednog nadzora, djelomično izazvanog otkrićem računa s benzinske postaje koji je Maxim slučajno ispustio na jednoj od svojih operacija, kaže poljski dužnosnik.
Nakon toga uslijedila su brojna druga uhićenja, čineći to najvećom poznatom ruskom špijunskom operacijom u Poljskoj u posljednje vrijeme, što je izazvalo zabrinutost u Varšavi o opsegu infiltracije Moskve.
Dvojica ruskih državljana privedena su u kolovozu prošle godine zbog sumnje da su vrbovali za Wagner, a u svibnju jedan Poljak i dva Bjelorusa zbog navodne paleži.
Još jedan Poljak uhićen je u travnju 2024. zbog posjedovanja streljiva i nadzora zračne luke Rzeszow Jasionka, središta za prebacivanje oružja NATO-a u Kijev, pod sumnjom da je planirao atentat na ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, koji se također često koristi tim objektom.
Poljske zavjere samo su dio niza incidenata diljem Europe koji, kada se promatraju zajedno, prikazuju široku ambiciju operacija Moskve.
Rusija je “vjerojatno” stajala iza podmetanja požara koji je pogodio najveći poljski trgovački centar u svibnju, rekao je premijer Donald Tusk, a iznesene su sumnje o još jednom požaru u tvornici streljiva, južno od glavnog grada, u lipnju.
SVE JE IZGORJELO Požar uništio jedan od najvećih trgovačkih centara u Varšavi
Češki dužnosnici izrazili su zabrinutost zbog ruske umiješanosti u hakiranje i prekid željezničkog prometa prošle godine.
Prošlog mjeseca sumnjivi požar pogodio je tvornicu metala za proizvođača obrane u okolici Berlina, a 26-godišnji proruski Ukrajinac uhićen je nakon što se raznio bombom ručne izrade u blizini pariške zračne luke Charles de Gaulle.
Požar u skladištu u istočnom Londonu u ožujku doveo je do toga da je londonska policija optužila dvojicu muškaraca za podmetanje požara i pomaganje stranoj obavještajnoj službi, odnosno Rusiji.
Iako svi incidenti nisu bili definitivno povezani s ruskim obavještajnim službama, ujedinila ih je očita upletenost amatera ili sitnog kriminala s ciljem širenja straha.
‘Prilično opasna igra’
Visoki dužnosnik NATO-a rekao je da ruska sabotaža država NATO-a predstavlja “prilično opasnu igru, ako (Rusija vjeruje) da su te stvari uvijek ispod praga oružanog sukoba,” koja ne bi pokrenula odredbu članka 5. NATO-a da je napad na jednu članicu država je napad na cijeli savez.
“Otkrivanje gdje je ta linija teška je i opasna kalkulacija”, rekao je dužnosnik, dodajući da zaustavljena invazija ruskog predsjednika Vladimira Putina na Ukrajinu pokazuje da šef Kremlja nije uvijek dobivao dobre vojne savjete.
Rusija koristi “punu paletu” hibridnih operacija, dodao je dužnosnik.
“Vidimo sve, od vrhunskih operacija u Europi, gdje je čak 400.000 eura plaćeno za neku vrstu obavještajne aktivnosti, do nekih mjesta gdje se unajmljuju razbojnici za nekoliko tisuća eura“, rekao je.
SIJU POMUTNJU Rusija traži reviziju granica u Baltičkom moru, Finska sumnjičava
Slična je prijetnja porasla u Estoniji, na granici Rusije s NATO-om, gdje je deset osumnjičenih ruskih agenata uhićeno u veljači nakon što je vandaliziran automobil ministra unutarnjih poslova.
Incident je bio vrhunac visokog profila u, kako su estonski dužnosnici rekli, višegodišnjoj kampanji Moskve da destabilizira svog malog NATO susjeda, čija gotovo petine stanovništva od 1,3 milijuna govori ruski.
Posljednjih mjeseci bilježi se i ometanje GPS-a što sprječava slijetanje civilnih zrakoplova, a čak su i plutače koje obilježavaju dio ruske granice s Estonijom nestale, usred poziva iz Moskve za novom procjenom pomorski granica.
Harrys Puusepp, glasnogovornik KAPO-a, estonske unutarnje sigurnosne službe, rekao je za CNN da su ruske aktivnosti eskalirale posljednjih mjeseci.
“Prošle jeseni smo vidjeli značajan porast njihove aktivnosti, a do zime smo uspjeli privesti više od deset osumnjičenih. Broj je do sada porastao – osoba koje su bile uključene u svoje hibridne aktivnosti protiv estonske sigurnosti – na način kakav prije nismo vidjeli“, rekao je.
Rekao je da se operacije kreću “prema fizičkim napadima” i sugerirao da bi rat u Ukrajini mogao dovesti do agresivnije ruske taktike u idućim mjesecima, ako se operativci iz rata prebace u baltička područja.
“Moramo se suočiti s činjenicama. Rusija je dovoljno velika da ima resurse za vođenje rata protiv Ukrajine i održavanje svojih sigurnosnih operacija protiv europskih zemalja… protiv nas”, rekao je.
“Ima ljudi koji sudjeluju u ratu protiv Ukrajine, a onda ih rotiraju u neku drugu regiju ili područje. Imaju više iskustva. Njihov način razmišljanja je nasilniji. Možda više nisu tako strpljivi pokušavajući postići rezultate”, zaključio je Puusepp za CNN.
RUSIJA NA KOLJENIMA Nedostaje streljiva i vojske za veliku ofenzivu u Ukrajini
Komentari