Ruski predsjednik Vladimir Putin pokušava kupiti vrijeme, dok smišlja kako postupiti s Jevgenijem Prigožinom, kaže direktor CIA-e.
Prigožgin je prije mjesec dana povelo pobunu u Rusiji. Ta je pobuna razotkrila značajne slabosti u sustavu moći, koji je Putin izgradio, rekao je šef CIA-e William Burns. Na Aspen Security Forumurekao je da ruski čelnik još uvijek može tražiti odmazdu protiv gospodina Prigozhina. “Ono što vidimo je vrlo kompliciran odnos”, rekao je šef CIA-e u četvrtak.
Prigožin se posljednjih tjedana dosta selio. Nedavno je bio u glavnom gradu Bjelorusije, Minsku, kao i u Rusiji, što je potvrdio u nedavnom videu koji očito prikazuje šefa Wagnera u Bjelorusiji.
Putin vjerojatno pokušava kupiti vrijeme dok smišlja, kako najbolje izaći na kraj s vođom Wagner grupe, dodao je Burns. Ta plaćenička skupina još uvijek ima vrijednost za rusko vodstvo na mjestima kao što su Afrika, Libija i Sirija, pa je bilo vjerojatno da će Putin pokušati odvojiti skupinu od njezinog vođe. Šef CIA-e rekao je da bi Putin zbog toga mogao pričekati s osvetom.
“Putin je netko tko općenito misli da je osveta jelo koje se najbolje poslužuje hladno”, rekao je Burns. “Prema mom iskustvu, Putin je ultimativni apostol osvete pa bih se iznenadio da Prigožin izbjegne daljnju odmazdu.”
Ranije ovog mjeseca, američki predsjednik Joe Biden sugerirao je da postoji rizik da bi šef Wagnera mogao biti otrovan. “Da sam na njegovom mjestu, pazio bih što jedem. Držao bih svoj jelovnik na oku”, našalio se predsjednik. Direktor CIA-e ponovio je tu rečenicu rekavši: “Da sam ja Prigožin, ne bih otpustio svog kušača hrane.”
Obavještajna agencija doista je imala unaprijed saznanja o pobuni, rekao je g. Burns, potvrđujući prethodna izvješća.
Visoki general ruske vojske, Sergej Surovikin, za kojeg se izvješćuje da je unaprijed znao za Wagnerovu pobunu, također trenutačno nema “slobodu kretanja”, dodao je šef CIA-e.
Pobuna je bila najizravniji napad koji je Putin doživio u svoje 23 godine na vlasti, uključujući izravno osporavanje opravdanja Kremlja za rat u Ukrajini, a Prigožin je rekao da je on izgrađen na lažima, rekao je g. Burns.
Dodao je da je ono što je najnevjerojatnije to što se ruski čelnik osjećao prisiljenim sklopiti posao s čovjekom koji mu je bio ugostitelj, rekao je šef CIA-e. Prigožina često nazivaju “Putinovim kuharom” budući da je prvi put postao istaknut nakon pružanja catering usluga Putinu i vojsci prije osnivanja Wagner grupe.
Putin je projicirao sliku o sebi kao arbitru reda u Rusiji, pa će 36 sati pobune ostaviti mnoge u zemlji s pitanjem “je li car bio bez odjeće ili barem zašto mu treba toliko vremena da se obuče”, rekao je g. Burns. To bi u ruskoj eliti oživjelo dublja pitanja o Putinovoj prosudbi, koja postoje od njegove odluke da pokrenenapad na Ukrajinu u veljači 2022.
Ako Ukrajina dodatno napreduje na bojnom polju, to bi moglo učiniti da više Rusa obrati pozornost na Prigožinovu kritiku rata, rekao je.
Ne bi trebalo biti iznenađenje što se ukrajinska protuofenziva pokazala kao “teška operacija”, rekao je šef CIA-e, s obzirom da je napad teži od obrane i da su Rusi imali mjesece za pripremu. “Trebat će vremena i neće biti lako postići napredak. Ipak sam optimist”, rekao je g. Burns.
Također je rekao da postoje znakovi da bi Rusija možda razmišljala o operaciji pod ‘lažnom zastavom’ napadom na brodove u Crnom moru za što bi okrivila Ukrajince, piše BBC.
Komentari