Svjetski čelnici okupit će se od petka u New Yorku na redovitom godišnjem zasjedanju Opće skupštine UN-a na kojemu bi se trebali prihvatiti globalni razvojni ciljevi za sljedećih 15 godina, a ovogodišnji skup mogle bi obilježiti rasprave o izbjegličkoj krizi i borbi protiv ekstremističke Islamske države, te obraćanje pape Franje.
Jubilarno 70. zasjedanje Opće skupštine, koje su mnogi nazvali “povijesnim”, okupit će rekordan broj državnika – čelnika 193 punopravne zemlje članice, nečlanica poput Palestinskih teritorija i Vatikana, brojnih međunarodnih institucija – a među njima će biti i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.
“Tjedan godišnjeg zasjedanja Opće skupštine uvijek je bio poznat po ‘munjevitim’ diplomatskim susretima, ali mislim da ova godina ruši rekorde”, rekla je američka veleposlanica pri UN-u Samantha Power. Dodala je da misli kako je ove godine na Općoj skupštini nazočan najveći broj čelnika u povijesti UN-a.
Očekuje se da će govore u sjedištu UN-a održati kubanski predsjednik Raul Castro i kineski predsjednik Xi Jinping – obojica će govoriti na Općoj skupštini prvi puta – zatim američki predsjednik Barack Obama, njemačka kancelarka Angela Merkel, francuski predsjednik Francois Hollande, te ruski predsjednik Vladimir Putin, koji se vraća u UN nakon 10-godišnje pauze.
Svjetski čelnici na skupu o ciljevima održivog razvoja
Uoči formalnog otvaranja Opće skupštine, od petka do nedjelje održat će se trodnevni summit 154 šefova država i vlada i 30 ministara čiji će cilj biti prihvaćanje Ciljeva održivog razvoja (SDG), globalne razvojne agende za sljedećih 15 godina.
Ambiciozni plan, koji sadrži 17 tema sa 169 specifičnih ciljeva, usmjeren je na smanjivanje ekstremnog siromaštva, borbu protiv nejednakosti i nepravde, uspostavljanje obrazovanja za sve, te postizanje gospodarskog rasta.
Čelnici će također raspravljati o novom sporazumu za borbu protiv klimatskih promjena, koji bi krajem godine trebao biti finaliziran u Parizu.
Čelnica UN-ova programa za razvoj Helen Clark kazala je da SDG osigurava integrirani pristup gospodarskom i društvenom razvoju, “pritom ne uništavajući prirodni okoliš”.
Dodala je da ciljevi UN-a također osiguravaju mjere za buduće izbjegavanje velikih sukoba kakvi danas ugrožavaju sve veći broj zemalja.
“SDG je inovativan i bavi se rješavanjem nekih temeljnih problema koji zemlje dovode preko ruba sukoba, krize i očaja”, rekla je Clark.
UN-ovoj globalnoj kampanji za prihvaćanje SDG-a priključit će se na koncertu u Central parku u subotu i brojne zvijezde poput Beyonce i Eda Sheerana, te skupina Coldplay i Pearl Jam.
Papa Franjo nosi poruku nade i milosrđa
Jedna od “zvijezda” skupa u New Yorku bit će i papa Franjo, čiji posjet Sjedinjenim Državama koincidira sa summitom o globalnom razvoju i Općom skupštinom UN-a.
Očekuje se da će se Papa, koji će se UN-u obratiti na početku summita u petak, u svom govoru fokusirati na važnost ukidanja ekstremnog siromaštva, zaštitu okoliša i zaustavljanje masovnih pokolja.
“Papa neće govoriti primarno kao političar, neće govoriti kao tehnički stručnjak, neće govoriti kao visoki dužnosnik UN-a”, rekao je vatikanski predstavnik pri UN-u nadbiskup Bernardito Auza.
“On će prije svega govoriti kao svećenik, kao vjerski vođa, kao prorok i kao otac”, naglasio je Auza, dodajući da će glavna poruka pape Franje biti poruka nade i milosrđa kojom će pozvati svjetske čelnike da provedu mjere kojima će se smanjiti patnje i pokrenuti razvoj.
Glavne teme skupštine sirijski sukob, IS i izbjeglička kriza
Skupština se formalno otvara u ponedjeljak, a glavne ovogodišnje teme uključuju sukob u Siriji, koji je već ušao u petu godinu, izbjegličku krizu na Bliskom istoku i u Europi, te širenje terorizma, osobito prijetnje ekstremističke skupine Islamske države koja je zauzela velike dijelove Sirije i Iraka.
Američki predsjednik Obama bit će domaćin summita o borbi protiv terorizma, na kojemu će sudjelovati više od 100 zemalja, a bavit će se Islamskom državom, stranim borcima i nasiljem ekstremista. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov predsjedat će sastankom Vijeća sigurnosti UN-a o borbi protiv terorizma.
Osim kvarteta glavnih članica – SAD-a, EU-a, Rusije i UN-a – ministri vanjskih poslova Egipta, Jordana i Saudijske Arabije, te glavni tajnik Arapske lige, pozvani su dati svoj doprinos u raspravi kako bi se proširila međunarodna suradnja u borbi protiv terorizma.
Ove će godine po prvi puta Palestinski teritoriji, kao zemlja promatrač u UN-u, ispred sjedišta na East Riveru podići svoju zastavu pošto je prihvaćena rezolucija Opće skupštine kojom se to omogućuje i zemljama koje nisu punopravne članice Svjetske organizacije.
Sveta Stolica će također podići svoju zastavu u petak, samo nekoliko sati prije posjeta pape Franje.
Komentari