Postoje jake indikacije da je ruski predsjednik Vladimir Putin odlučio isporučiti projektil koji je srušio let MH17 2014., kažu međunarodni istražitelji. Zrakoplov je iznad Ukrajine pogođen projektilom ruske proizvodnje, usmrtivši gotovo 300 ljudi. Tužitelji su rekli da postoje dokazi da je Putin odlučio opskrbiti teškim naoružanjem separatiste koje podržava Moskva. Nema sugestija da je Putin naredio da se zrakoplov obori. Rusija poriče svaku umiješanost u obaranje zrakoplova.
Izvješće Zajedničkog istražnog tima – sastavljenog od istražitelja iz pet zemalja – slijedi prošlogodišnju presudu nizozemskog suda kojom su dvojica Rusa i Ukrajinac proglašeni krivima za ubojstvo u odsutnosti. Moskva je te presude odbacila kao “skandalozne” i politički motivirane. Međunarodni tim bio je zadužen istražiti odgovorne za lansiranje projektila. Tužitelji su u srijedu rekli da su iscrpili sve tragove i da više ne mogu nastaviti s kaznenim postupkom.
Boeing 777 letio je iz nizozemske prijestolnice za Kuala Lumpur kada ga je u srpnju 2014. pogodila raketa zemlja-zrak ruske proizvodnje tijekom sukoba između proruskih pobunjenika i ukrajinskih snaga u regiji Donbas u Ukrajini.
Od 298 putnika i članova posade, 196 su bili Nizozemci, dok su mnogi drugi putnici došli iz Malezije, Australije, Ujedinjenog Kraljevstva, Belgije i drugih zemalja.
Zajednički istražni tim citirao je nizozemski sud koji je prošle godine presudio da Moskva ima “sveukupnu kontrolu” nad Narodnom Republikom Donjeck, koja je kontrolirala to područje u srpnju 2014.
Opisuje snimljene telefonske razgovore u kojima su ruski dužnosnici rekli da odluka o pružanju vojne potpore “ostaje na predsjedniku”. “Postoje konkretne informacije da je zahtjev separatista predočen predsjedniku i da je taj zahtjev odobren”, navodi se. No, dodaje se da nije poznato spominje li zahtjev “izričito” sustav korišten za obaranje MH17. “Iako govorimo o jakim indicijama, visoka letvica potpunih i konačnih dokaza nije dosegnuta”, rekli su istražitelji. “Nadalje, predsjednik uživa imunitet kao šef države”, dodali su.
Zajednički istražni tim čine članovi iz Nizozemske, Australije, Belgije, Malezije i Ukrajine – zemalja koje su najviše pogođene obaranjem MH17. Tim je želio dokazati identitete članova posade projektila i tko je bio u zapovjednom lancu, no priznali su da to za sada nije moguće.
Ukrajinski glavni tužitelj Andriy Kostin rekao je: “Nastojat ćemo upotrijebiti sve postojeće međunarodne pravne mehanizme kako bismo Putina priveli pravdi” zbog MH17.
Piet Ploeg izgubio je brata, bratovu ženu i nećaka na MH17. Rekao je da mu je drago što su tužitelji iznijeli svoje dokaze o Putinovoj umiješanosti. “Sve vijesti koje smo čuli o Putinu i njegovoj osobnoj umiješanosti u obaranje MH17 – pomaganje teškim oružjem, činjenica da je osobno odlučio predati teško naoružanje … uvijek smo mislili da jest, ali sada smo čuli da jest”, rekao je za BBC. “Ne može ga se za to kazneno goniti jer je šef države, ali svijet zna”, zaključio je.
Nizozemski premijer Mark Rutte rekao je da je “gorko razočaranje” što nije bilo dovoljno dokaza koji bi opravdali daljnji kazneni progon. No dodao je da najava međunarodnog tima ne znači da je kaznenopravni proces završen. “Od 2014. postali smo previše upoznati s obrascem opstrukcije, neistina i nepravde od strane Rusije i njezina predsjednika Putina. Nastavit ćemo pozivati Rusku Federaciju na odgovornost za njezinu ulogu u ovoj tragediji”, rekao je gospodin Rutte.
U siječnju je Europski sud za ljudska prava potvrdio da će raspravljati o odvojenom nizozemskom slučaju protiv Rusije zbog obaranja MH17.
Komentari