PUTEM LUKAŠENKA I SJEVERNE KOREJE ‘Gruzijski Putin’ ima pakleni plan – zabranit će najveće oporbene stranke

Autor:

A protester lies on the ground in front of riot police during a rally against a controversial "foreign influence" bill, which Brussels warns would undermine Georgia's European aspirations, outside the Georgian parliament in Tbilisi on April 30, 2024.,Image: 869193775, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Giorgi ARJEVANIDZE / AFP / Profimedia

S prosvjeda u Tbilisiju | Foto: Giorgi ARJEVANIDZE/AFP/Profimedia

Gruzijske ambicije puta u EU doživjele novi udarac za kojeg zapadni analitičari upozoravaju da bi mogao značiti kraj gruzijske demokracije. Naime, vladajuća stranka obećala je staviti izvan zakona gotovo sve svoje političke protivnike ako pobijedi na parlamentarnim izborima koji se održavaju u listopadu.

Nakon nedavnih sukoba između Tbilisija i Bruxellesa o ljudskim pravima i vladavini prava, ova bi zabrana vjerojatno bila zadnji čavao u lijes već zamrznutim pokušajima Gruzije da se pridruži EU-u.

U petak je premijer Irakli Kobakhidze rekao da će vlada nastojati zabraniti pet, šest stranaka nakon kritičnih nacionalnih izbora u listopadu.

Vijest dolazi nekoliko dana nakon što je vladajuća stranka Gruzijski san zaprijetila da će raspustiti najveću oporbenu skupinu u parlamentu, Ujedinjeni nacionalni pokret (UNM) koji je utemeljio bivši gruzijski predsjednik Mikheil Saakashvili.

Osim UNM-a, i druge prozapadne frakcije s mjestima u parlamentu suočavaju se s zatvaranjem, rekao je Kobakhidze, jer su “u stvarnosti sve one jedna politička snaga”.

Svim zastupnicima koji budu izabrani na temelju njihovih platformi, rekao je, bit će zabranjeno preuzeti dužnost.

“Vjerujem da će ukidanje zastupničkih mandata biti logičan nastavak stavljanja tih stranaka izvan zakona. Kriminalni članovi kriminalnih političkih snaga ne bi trebali imati status kao što je status člana gruzijskog parlamenta”, rekao je Kobakhidze.

‘KRŠITELJ USTAVA’ Gruzijska predsjednica podnijela tužbu protiv spornog zakona

Politico se obratio Europskoj komisiji za komentar o Kobakhidzeovim planovima, za koje tvrdi da neće stajati na putu ulaska u EU, ali nije dobio odgovor.

“Ovo će učinkovito zabraniti svako protivljenje koje Gruzijski san vidi kao prijetnju”, rekao je Tinatin Akhvlediani, istraživač u Centru za europske političke studije. “Jedina paralela za ovakve stvari su Aleksandar Lukašenko u Bjelorusiji ili Sjeverna Koreja – to bi bio kraj gruzijske demokracije“.

Oporbene stranke nastojale su udružiti snage uoči izbora kako bi porazile Gruzijski san, koji se posljednjih mjeseci suočio s raširenim uličnim prosvjedima zbog uvođenja zakona u ruskom stilu koji nevladine organizacije i medijske kuće koje podržava Zapad označava kao “strane agente”.

Kobakhidze je odbacio sugestije da bi zemlja mogla srozati u diktaturu, tvrdeći da su Ukrajina i Moldavija zabranile političke stranke bez spaljivanja mostova sa Zapadom.

“Isto će se dogoditi u slučaju Gruzije”, rekao je.

BEZ DOKAZA, ALI DOBRO ZVUČI Rusija optužila SAD da planira ‘promjenu režima’ u Gruziji

Dvije istočnoeuropske zemlje zabranile su određene promoskovske frakcije u svjetlu ruskog rata protiv Ukrajine i usred upozorenja da su radile na organiziranju državnih udara – ali obje su još uvijek zadržale živahne višestranačke sustave.

Tina Bokuchava, čelnica UNM-a, izjavila je za Politico da je potez kojim se njezina stranka stavlja izvan zakona dokaz da je Gruzijski san postao “autoritarna vlada u stilu Putina”.

EU je zamrznuo zahtjev Gruzije za članstvo u Uniji zbog upozorenja o nazadovanju ljudskih prava, dok je SAD obustavio prijeko potrebna sredstva za ovu zemlju južnog Kavkaza zbog njezina okretanja prema Kremlju.

ZAMRZNUTA INTEGRACIJA Gruzija je bila na putu u EU, ‘ruski zakon’ sve je zaustavio

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.