Članovi omiškog HGSS-a na svom su terenu, u kanjonu Cetine i na Omiškoj Dinari, otkrili markacije nepoznatog porijekla i kričavih boja.
Mnoge od tih oznaka vode u provalije, zapuštene šikare, do opasnih grebena.
Staze upućuju planinare na opasnu zatvorenu stazu
Situacija je iznimno opasna i alarmantna jer Omiš je hrvatsko središte pustolovnog turizma. Stoga nikome nije jasno zašto bi netko tisuće ljudi dovodio u pogibelj lažnom markacijom kada ondje postoji više od 80 kilometara uređenih, održavanih i obilježenih planinarskih staza.
Jedan od takvih primjera su i neonske oznake koje upućuju na godinama, zbog opasnosti i brojnih nesreća, zatvorenu stazu Visuć-Fortica. Zelenih i narančastih krugova, strelica i crta puna je Omiška Dinara. Autori su nepoznati, a situacija iznimno opasna, objavio je HRT.
Nesreća ima i na uređenim i održavanim stazama
Grgo Puljas, član HGSS-a Split, upozorio je da se lažnim oznakama posjetitelji dovode u opasnost jer, kako kaže, zbunjenost u prirodi vrlo često može dovesti do nesreće.
Nesreća ima i na uređenim i održavanim stazama, njih čak 80 kilometara je oko Omiša, no na njima uvijek pišu vrijeme i udaljenost do krajnje točke. Postoje u kartama i aplikacijama.
Oznake nepoznatih autora i na mjestu na kojem je poginula mlada Ukrajinka
No, oznake nepoznatih autora pronađene su i na mjestu gdje je ovog proljeća poginula mlada Ukrajinka.
“Imali su trag toga puta, iste ovakve zelene oznake su na tome putu, do vrha i gore po grebenu gdje je ona bila, hodala je, fotografirala, i na žalost pala i poginula“, rekao je Zvonimir Kujundžić, predsjednik PD-a Imber i član HGSS-a Omiš.
Dogodilo se to baš zbog hodanja po stazama koje nisu označene i održavane. Kujundžić ističe da se, kada oni rade stazu, pazi da nije pri rubu, a ako tamo mora biti, postavit će rukohvat, ograde ili sajle, kako bi mjesto osigurali.
Najavljuju kazne za nezakonito postavljanje znakova
Sigurnost je u ovom pustolovnom raju najvažnija pa omiška Turistička zajednica u suradnji s HGSS-om već godinama besplatno dijeli karte svoje Dinare.
Petra Bartulović, direktorica TZ Omiša, potvrđuje da na to područje zbog pustolovnih sadržaja dolazi puno ljudi, ali ističe da je sigurnost najvažnija. Najavljuje sankcije i mjere protiv nezakonitog postavljanja znakova.
Pohlepa u turizmu velika
Sumnja se na strane agencije koje rade na crno, goste puštaju da lutaju bez vodiča, upućuju na strelice koje vode u pogibelj. Pohlepa je velika, a turizam i onima bez ikakve odgovornosti – zlatna koka.
U središnjem Dnevniku HTV-a u petak je gostovao Branimir Jukić, pročelnik HGSS-ove stanice Split. Rekao je da će u rješavanje ovog sigurnosnog problema uključiti sve koji mogu pomoći.
“U prvom redu mislim na komunalno redarstvo grada Omiša, pa onda na Javnu ustanovu za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode, jer jedan dio Omiša i veliki dio planinarskih staza se nalazi u zaštićenom području. Utjecat ćemo i na čuvare prirode, kao i prema zajednici pustolovnog turizma“, rekao je za HRT.
Treba paziti na boju kojom je staza obilježena
Na pitanje na koga se sumnja, rekao je da to ne može sa sigurnošću reći.
“U svakom slučaju, to je netko tko je u tom prostoru, tko koristi taj prostor za nekakve turističke svrhe“, rekao je Jukić.
NEMARKIRANA STAZA Planinarka poginula iznad Omiša. Pala je u ponor dubok 120 metara
“U Hrvatskoj planinarske staze održava Hrvatski planinarski savez, komisija za planinarske puteve koja ima specijalizirane kadrove, tj. vrši obuku za markiranje, za uređivanje planinarskih staza i puteva i svi ti putevi bi trebali biti markirani, obilježeni na propisan način, crvenom i bijelom bojom“, zaključio je Jukić za HRT.
Komentari