PUT PUTUJEM Većina Hrvata planira na more, evo koliki su si dali džeparac. Kamo ćete vi?

Autor:

Josip Regovic/PIXSELL

Hrvatski građani ove godine većinom planiraju neko putovanje po Hrvatskoj i Europi, a izvan nje tek rijetki, a na godišnjem odmoru prosječno će potrošiti nešto malo iznad 1.000 eura, pokazalo je novo istraživanje MasterIndex na uzorku od oko tisuću odraslih građana.

Tradicionalno istraživanje Mastercarda o putovanjima pred ljeto provela je agencija Improve u ožujku ove godine uz napomenu da su uzorak građani-korisnici bankarskih usluga, kojih čak 92 posto planira planira putovati ove godine, što iz te kartične kuće opisuju i “optimističnim”. Po Hrvatskoj ove godine planira putovati oko 77 posto ispitanih hrvatskih građana, po Europi nešto više od polovice njih, a izvan Europe tek njih šest posto.

Ljetni odmor u Hrvatskoj planira 70 posto ispitanih građana, što je slično kao prošle godine, a ljetovati izvan Hrvatske zbog povoljnijih cijena preferira 7 posto onih koji neće ljetovati u Hrvatskoj.

Za putovanja i ljetovanja najveća prepreka svakom četvrtom ispitanom su financijske nemogućnosti, za 15 posto njih to je financijska nesigurnost, pri čemu istraživači ističu i da oni koji ne planiraju odlazak na more ove godine, njih najviše ili 37 posto žive na moru. Za polovinu njih koji žele ljetovati u Hrvatskoj privatan smještaj je i dalje najpopularniji izbor, slično kao i lani, u čemu će njih 35 posto biti u vlastitoj vikendici ili kod rodbine i prijatelja, u hotelima njih 17 posto, a tek 4 posto u kampovima.

Koliko planirate potrošiti na godišnjem?

Učitavanje ... Učitavanje ...

Prosječno planiraju na ljetovanju biti deset dana, a ako su u vlastitom ili prijateljskom smještaju to se produljuje na oko 14 dana, dok je to u hotelima oko devet dana i u kampovima deset. Na ljetovanju planiraju prosječno potrošiti oko 1.000 eura, odnosno najviše njih ili 39 posto 500 do 1.000 eura, a manje od 500 oko 30 posto građana.

Prema dobi, najviše će trošiti oni od 40 do 49 godina, kao i oni koji će birati hotelski smještaj više kategorije, prosječno oko 1.695 eura, a procjenjuje se i da će u hotelima biti i najveća dnevna potrošnja, oko 142 eura po osobi. U privatnom smještaju to je oko 91 euro dnevno, a najmanje će trošiti, oko 54 eura oni u vlastitom smještaju.

Potrošnja ovisi i s kime se putuje, pa se tako na odmorima s partnerom ili prijateljima troši više (115 eura dnevno po osobi) nego s obitelji (oko 36 eura dnevno po osobi), a nastavlja se i trend pada plaćanja smještaja gotovinom te sada 53 posto ispitanih građana to plaća karticama.

Na pitanje o porastu cijena općenito, manje građana je ove godine reklo da ih to brine nego lani odnosno njih 46 posto se brine ili za 10 postotnih bodova manje njih, a istraživači dodaju i da raste i udio onih koji nemaju briga vezanih uz putovanja.

Hrvatska u top deset najtraženijih destinacija u Europi

Koncem svibnja objavljeni su rezultati istraživanja Europske putničke komisije (ETC), koji pokazuju da većina Europljana ove godine planira putovati na odmor, a među top deset najtraženijih destinacija.

Istraživanje o namjerama turističkih putovanja unutar Europe, provedenom u travnju ove godine na uzorku od gotovo 6000 odraslih pojedinaca iz 10 zemalja – Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva. Francuske, Nizozemske, Italije, Belgije, Švicarske, Španjolske, Poljske i Austrije.

Hrvatska je u tom istraživanju, među preferiranim destinacijama u Europi za odmore, u top deset, odnosno na 7. mjestu, dok su na prva dva Italija i Španjolska, koje slijede Francuska, Grčka, Njemačka, Portugal, a nakon Hrvatske do desetog mjesta su još Austrija, Velika Britanija i Turska.

ISTRAŽIVANJE Hrvatska među top 10 destinacija za europske turiste, traže ‘sunce i more’, ali i atrakcije

A što je s Hrvatima?

Ranije ove godine Eurostat je objavio kartu sa statističkim podacima za Europljane koji si ne mogu priuštiti godišnji odmor od tjedan dana izvan države u kojoj žive. Na vrhu ljestvice su se našle države s najvećim postotkom stanovnika koji ne mogu kao i ostali uživati u svom godišnjem odmoru na nekoj egzotičnoj destinaciji. Na prvom mjestu se nalazi Kosovo sa 69,5 posto, a na drugom mjestu su se našli susjedi iz Crne Gore sa 67,2 posto.

U Hrvatskoj si 41,7 posto stanovnika ne može priuštiti odlazak u drugu zemlju na godišnji odmor. Nažalost, puno je onih koji si godišnji odmor ne mogu priuštiti ni na Jadranu, što zbog loše financijske situacije, što zbog iznajmljivača apartmana na moru čije cijene su se ‘vinule u nebesa’.

Dosta je i onih Hrvata kojima je financijski prihvatljivije – ljetovanje u inozemstvu. “Ljetujem u Grčkoj jer do tamo dođem brže i jeftinije, nego do Splita”, izjavila je čitateljica nacional.hr-a dodajući da je avionska karta do Soluna 18 eura, dok je Bla Bla car od Zagreba do Splita – 30 eura.

U srpnju ćete, pak, za direktnu avionsku liniju od Zagreba do Splita platiti (najmanje) 57,84 eura. Što se tiče autobusnih linija iz Zagreba do Splita, u srpnju ćete pronaći velik broj linija, a cijene se kreću od 20 do 32 eura. No, to je samo prijevoz. Cijena smještaja i “popratnih sadržaja” posve je druga priča.

Hrvatska prva u Europi po porastu noćenja izvan ljeta

U istraživanju je većina građana ili blizu 70 posto navela da im je za odabir destinacije najvažniji omjer cijene i kvalitete smještaj, a raste i udjel, na 41 posto, onih koji traže destinacije gdje nema gužvi.

Pritom iz hrvatskog ureda Mastercarda ističu u svemu važnost održivog turizma te prenose i rezultat iz godišnjeg izvješća Mastercard Economics Instituta Travel Trends 2024, prema kojemu turisti sve više žele na putovanja izvan ljeta (svibanj-lipanj i rujan-listopad). To je, prema glavnoj ekonomistici Mastercard Economics Institute za Europu Natalije Lechmanove, posebno izraženo u Hrvatskoj.

“Hrvatska s povećanjem od 4,5 postotna boda u broju noćenja izvan ljetne sezone u posljednjem desetljeću drži prvo mjesto u ovom pozitivnom trendu među europskim zemljama”, ističe Lechmanova.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Avatar photo
NijeRuza

prije 4 tjedna

Šta vas briga hoćemo li i ako ćemo, gdje ćemo mi na odmor? Al' evo da vam kažemo, da u Hrvatsku sigurno nećemo!