PUŠTEN IZ ZATVORA Iran oslobodio repera: pjevao o djevojci koju su ubili jer je nepropisno nosila hidžab

Autor:

M10s TheNews2

Iran je oslobodio kritičara vlasti i popularnog repera koji se proslavio svojim stihovima o smrti djevojke Mahse Amini 2022., izvijestili su lokalni mediji u utorak.

Toomaj Salehi proveo je nešto više od godinu dana u zatvoru i suočio se sa smrtnom kaznom koju je proglasio Revolucionarni sud, čija su suđenja zatvorena za javnost i koji daje ograničena prava onima kojima sudi. Presuda je izazvala međunarodne kritike i poništena je u lipnju.

Salehi je prvi put uhićen u listopadu 2022. nakon što je javno podupro prosvjede širom zemlje, a godine 2023. osuđen je na šest godina i tri mjeseca zatvora.

Smrtnu kaznu je izbjegao nakon presude Vrhovnog suda.

Komentirajući njegovo puštanje na slobodu, njujorška organizacija Artist At Risk Connection koja štiti umjetnike i kulturne djelatnike koji su u opasnosti zbog svog izražavanja, rekla je u priopćenju: “Ovaj slučaj naglašava ozbiljne rizike s kojima se umjetnici suočavaju kada izazovu autoritarne režime , kao i stalne napore ARC-a da zagovara njihova prava.”

Dobitnik Grammyja priveden je prvi put 2022. nakon masovnih prosvjeda koji su zahvatili Islamsku Republiku jer je Mahsa Amini uhićena zato što je nepropisno nosila svoj hidžab, islamsku maramu za glavu, odnosno nije joj bila pokrivena cijela glava. Umrla je u policijskom pritvoru, u rujnu te godine, a tvrdi se da su je do smrti pretukli policajci.

Salehi u jednom pjesmi pjeva o njoj i kaže: “Nečiji zločin je plesao s njenom kosom na vjetru.” U drugom stihu predviđa pad iranske teokracije.

Na jednoj snimci rekao je da su ga mučili u pritvoru, a nakon toga je uhićen u studenome 2023. Državni mediji u to su vrijeme objavili snimku na kojoj se vidi s povezom na očima i ispričava se za svoje riječi, a smatra se da je to izjavio pod prisilom.

Istražitelji UN-a kažu da je Iran odgovoran za njenu smrt i da je nasilno ugušio uglavnom mirne prosvjede, ubivši više od 500 ljudi i pritvorivši više od 22.000.

Iran je dugo progonio i u mnogim slučajevima zatvarao disidente, novinare i umjetnike koji su osporavali vladine odluke kojima se uvode ograničenja ženama i aktivistima. Navodno je takvih slučajeva manje nakon što je proreformski predsjednik Masoud Pezeshkian došao na vlast u srpnju ove godine.

UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.