Kao što se slovenski predsjednik Borut Pahor ispričao “izbrisanima”, tako bi i Hrvatska morala učiniti barem toliko da vrati imovinu ljudima koja im je oteta devedesetih, izjavio je za novi broj Nacionala predsjednik Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS), koalicijskog partnera u parlamentarnoj većini, Milorad Pupovac.
Pupovac je to izjavio komentirajući skandalozan slučaj iz Benkovca, u kojemu obitelji Ljubomira Kasuma već duže od 25 godina ne uspijeva vratiti svoju djedovinu koja im je 1996. oduzeo grad Benkovac. Grad Benkovac učinio je to na temelju tadašnjeg zakona o privremenom oduzimanju napuštene imovine, na temelju kojega je država oduzimala imovinu Srba koji su poslije Oluje sigurnost potražili van Hrvatske. Taj je zakon kasnije opozvan a većina imovine ipak vraćena, ali i danas ima slučajeva u kojima se to nije dogodilo.
Jedan je takvih slučajeva jest četvrt stoljeća duga političko-pravosudna farsa u kojoj benkovačka obitelj Kasum već 25 godina ne uspijeva dokazati notornu činjenicu: da im je u Benkovcu 1996. oteto vrijedno imanje dok su, izbjegavši poslije ”Oluje”, privremeno boravili u Crnoj Gori.
“Kao što se slovenski predsjednik, nakon toliko godina, neki dan ispričao izbrisanima, tako bi i u ovom slučaju, kao i u nekim drugim slučajevima, Hrvatska barem toliko morala napraviti za te ljude, dok se još nije stekla svijest o odgovornosti ne za jedan, dva ili tri slučaja, nego za stotine i hiljade ljudi, kojima imovina nije bila zaštićena od uništavanja ili uzurpacije. Dakle, Republika Hrvatska ostala je dužna porodici Kasum da im nadoknadi ono što je njihovo, i to nagodbenim ugovorom koji bi se trebao sklopiti”, kazao je Pupovac za Nacional.
Detalje o otimačini imovine obitelji Kasum u Benkovcu, reakciji Milorada Pupovca i bivšeg gradonačelnika Benkovca Branka Kutije, kao i o šutnji kojom premijer i predsjednik Republike ignoriraju problem, čitajte u članku Borisa Pavelića u novom broju Nacionala.
Komentari