Klinički bolnički centar (KBC) Split prva je bolnica u Hrvatskoj koja ima vlastitog terapijskog psa Doru, izvijestili su u četvrtak iz tog KBC-a.
Terapijski pas je godinu i pol stara kraljevska pudla, koja je postala dio Odjela za psihologiju i edukacijsku rehabilitaciju Klinike za dječje bolesti KBC-a Split.
U bolnici kažu kako će djeca, uz klasične pristupe imati mogućnost i inovativne metode terapije koja u terapijske postupke ili aktivnosti s djecom uključuje posebno educiranog psa.
“Metoda je to koja je dostupna u brojnim zemljama Europe i svijeta, a Klinički bolnički centar Split je prvi u Hrvatskoj koji pruža takvu vrstu intervencije. Tim povodom je održano predavanje ‘Reci da terapijskom psu’, tijekom kojeg su se svi zainteresirani mogli upoznati s prednostima uvođenja terapijskog psa kao dijela intervencije radnog terapeuta na Klinici za dječje bolesti”, ističe se u priopćenju iz KBC-a.
Instruktorica pasa pomagača Lana Glavan je rekla da psi postaju motivatori i suradnici u kreiranju radno terapijskih intervencija.
Radna terapeutkinja i voditeljica terapijskog psa Matea Videk naglasila je da su planirane aktivnosti s terapijskim psom individualni radnoterapijski postupci, usmjereni na terapijsko hranjenje, senzorna integracija, razvoj socijalnih vještina i igre, grupne kognitivno – bihevioralne psihoterapije s djecom školske dobi, u sklopu Dnevne bolnice Klinike za dječje bolesti, kao priprema kroz igru za medicinske postupke.
Također planirani su i povremeni posjeti psa dugo hospitaliziranim pacijentima.
Ravnatelj KBC-a Split dr. Julije Meštrović izrazio je radost što je projekt, na kojem se radi već više od godinu dana, uspješno realiziran.
“Medicinska skrb o djeci sve češće zahtjeva multidisciplinarni pristup, posebno u kontekstu pojave novih dječjih bolesti i poremećaja, na što KBC Split odgovara zapošljavajući dječje psihologe, edukacijske rehabilitatore, logopede, radne terapeute, pa i terapijskog psa”, kazao je Meštrović.
Podsjetio je i da su u tijeku pripreme za izgradnju zgrade Centra za neurorazvojne poremećaje djece i mladih.
Komentari