Američki državni tajnik Antony Blinken i njegov ruski kolega Sergej Lavrov sastaju se u srijedu navečer na rubu Arktičkog ministarskog summita na Islandu i taj njihov prvi susret mogao bi biti prilika za dogovor predsjednički summit u lipnju.
Osobni razgovori osam ministara vanjskih poslova u Reykjaviku sastanak je na najvišoj razini otkako je američki predsjednik Joe Biden preuzeo dužnost u siječnju.
Odnosi između SAD-a u Rusije poljuljani su od ožujka kada je Biden rekao da predsjednika Vladimira Putina smatra “ubojicom”, što je Moskvu natjeralo da povuče američkog veleposlanika u Moskvu, a on se još uvijek nije vratio.
Washington je tada uveo sankcije i protjerao ruske diplomate zbog “zloćudnih” aktivnosti koje je Moskva demantirala. Kasnije je američkom veleposlanstvu zabranjeno zapošljavanje lokalnog osoblja.
S obzirom na kontradiktornost, neposredni dobici od sastanka Blinkena i Lavrova vjerojatno će biti skromni, iako bi mogli biti dobra uvertira za summit Putin-Biden sljedećeg mjeseca.
Bijela kuća u travnju je iznijela ideju o summitu, ali ona još nije javno dogovorena. Ruske novine Kommersant izvijestile su da bi lokacija summita mogla biti u Švicarskoj.
Glasnogovornik Državnog tajništva SAD-a Ned Price rekao je da će se Lavrov i Blinken sastati u srijedu navečer nakon što Arktičko vijeće, regionalna grupa od osam nacija, završi sastanak.
Odnosi Washingtona i Moskve vrlo su zaoštreni, na razinama su kao nakon hladnog rata, ponajviše zbog optužbi za upletanje Rusije u predsjedničke izbore, zbog Ukrajine i zatvaranja kritičara Kremlja Alekseja Navaljnog.
Razgovori bi mogli obuhvatiti i diplomatsku krizu te korake u kontroli nuklearnog naoružanja.
Rusija je pojačala svoju vojnu prisutnost na Arktiku i uložila u sjevernu infrastrukturu.
Blinken je u utorak kritizirao Moskvu zbog podnošenja “nezakonitih pomorskih zahtjeva” u pogledu regulacije stranih brodova koji prelaze brodsku rutu preko ruske sjeverne obale.
Rekao je da je “Washington zabrinut zbog sve veće militarizacije regije”.
Lavrov je u ponedjeljak odbacio zabrinutost NATO-a zbog povećanja ruske vojne aktivnosti na Arktiku, rekavši da je “Moskva s pravom osigurala svoje sjeverne obale”.
Dodao je da će “Moskva pričekati da vidi što Washington misli pod radom na stabilnim i predvidljivim vezama s Rusijom”.
“Ako to znači stabilne, predvidljive sankcije, onda nam to nije potrebno”, zaključio je Lavrov.
Komentari