“Smatramo da mogućnost rješenja koje se temelji na jedinstvenoj federalnoj državi na Cipru nije moguće”, rekao je turski čelnik u subotu tijekom posjeta sjevernom dijelu podijeljenog otoka koji je pod turskom kontrolom.

Godine 1974. ciparski Grci, nacionalisti i tadašnja vladajuća diktatura u Ateni željeli su Cipar ujediniti s Grčkom, što je rezultiralo vojnim udarom na otoku.

Da bi spriječila ujedinjenje s Grčkom, Turska je vojno intervenirala i od tada je otok podijeljen.

Predsjednik ciparskih Grka Nikos Christodoulidis već je odbacio poziv svojega kolege, predsjednika ciparskih Turaka Ersina Tatara na dvodržavno rješenje.

“Ni pod kojim uvjetima ne raspravljamo o dvodržavnom rješenju”, istaknuo je u četvrtak za dpa ciparski predsjednik Nikos Christodoulides.

A grčki premijer Kiriakos Micotakis pozvao je u subotu na ujedinjeni Cipar.

“Prošlo je pola stoljeća od nacionalne tragedije Cipra… Mi se zalažemo za europsku državu, ujedinjenu i utemeljenu na rezolucijama UN-a. Bez strane okupacijske vojske”, napisao je Micotakis na društvenoj platformi X.

Rješenju s dvjema državama protive se, osim Nikozije, i Europska unija i Ujedinjeni narodi. Cilj UN-a oduvijek je neki oblik federacije sa središnjom vladom.

Erdoğan je u međuvremenu rekao da je Ankara “spremna pregovarati i uspostaviti trajni mir i rješenje na Cipru”.

No istodobno je iznio optužbu o tomu da su ciparski Turci diskriminirani i da im nije dopušteno koristiti energetske resurse otoka.

Gotovo desetljeće nakon invazije Turska Republika Sjeverni Cipar (TRNC) proglašena je 1983. godine na sjevernom dijelu otoka, ali je do danas priznaje samo Turska.

Godine 2004. cijeli je otok kao država primljen u EU. De jure, cijeli je otok od tada član EU-a, ali zakon EU-a primjenjuje se samo na južnom dijelu, što znači da je otok de facto podijeljen.

POLA STOLJEĆA PODJELE Na Cipru sirenama obilježili 50 godina od turske invazije