Prosvjednici u Bristolu srušili kip trgovca robljem

Autor:

epa08471438 Protesters hold placards during a 'Black Lives Matter' (BLM) demonstration at Glasgow Green, Glasgow, Britain, 07 June 2020. Thousands of people defy the coronavirus lockdown order to take part in the anti-racism demonstration held to condemn the killing of George Floyd, a 46-year-old African-American man who died on 25 May after being detained by police officers in Minneapolis (Minnesota), USA, and to express solidarity with the BLM-led protests currently taking place throughout the US.  EPA/ROBERT PERRY

EPA/ROBERT PERRY

Kip britanskog trgovca robljem iz 17. stoljeća srušen je u nedjelju tijekom antirasističkog prosvjeda u Bristolu na jugozapadu Engleske, nakon poziva na uklanjanje ostataka povijesnih podsjećanja na trgovinu robljem.

Taj potez pokrenuo je raspravu među Britancima o tome je li rušenje kipa Edwarda Colstona vandalizam ili povijesni trenutak koji je skrenuo pozornost na ulogu Britanije u trgovini robovima.

Oporbeni laburist Andrew Adonis rekao je da je Britanija bila “previše spora” u uklanjanju spomena na trgovce robljem i “carske kriminalce”, dok je bivši ministar financija Sajid Javid iz vladajuće Konzervativne stranke rekao da je rušenje krivično djelo.

“Odrastao sam u Bristolu. Mrzim kako je Edward Colston profitirao od trgovine robovima. Ali,  to nije u redu”, izjavio je Javid. “Ako Bristolci žele ukloniti spomenik, to bi trebalo učiniti demokratski a ne počinjenjem kaznenog djeca”.

Snimke objavljene na društvenim mrežama pokazuju kako su demonstranti “Black Lives Mattera” navijali dok su rušili kip te ga bacili u rijeku tijekom uglavnom mirnih prosvjeda ovoga vikenda u Londonu, Manchester, Glasgowu i Edinburghu.

Colston, rođen 1636. u Bristolu, bio je trgovac i zastupnik u parlamentu a bogatstvo je stekao uglavnom prevezavši oko 80.000 muškaraca, žena i djece iz Afrike na Karibe i Ameriku, pri čemu su mnogi umrli na tom putu.

Brončani kip, podignut 1895. godine, u prošlosti je bio žarište prosvjeda, a peticijom kojom se traži njezino uklanjanje nedavno je prikupljeno više od 11.000 potpisa.

https://twitter.com/_jackgrey/status/1269625428400132096

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.