Prosvjednim eko-piknikom pod nazivom “Kontra sili, kontra mraku” održanom u naselju Rumin Panj kod Hrvaca, više stotina nazočnih izrazilo je svoje protivljenje izgradnji termoelektrana na Perući, a pročitana je i Deklaracija o vodama kojom se traži da se pitka voda u Hrvatskoj zaštiti Ustavom.
Inicijativa ‘Javno je dobro’ deklaracijom traži zaštitu općih i javnih dobara te transparentnost odlučivanja o njima, uključenost građana u sve procese donošenja odluka odnosno dosljedno poštivanje demokratskih procedura i prava.
Deklaraciju je dosad potpisalo 14 udruga iz cijele Hrvatske.
Saborski zastupnik Mosta Miro Bulj istaknuo je da je došlo vrijeme da se “stane na kraj interesnim skupinama koje žele uništiti ono što je sveto, a to je voda, koja je izvor života.”
Nikako ne smijemo dozvoliti gradnju strateških, ekonomskih i ekoloških projekata kojima će se morati plaćati subvencije, poručio je Bulj na prosvjednom eko-pikniku.
Po Buljevim riječima, termoelektrana Peruća je “ekocidni projekt koji je direktno vezan s vrhom politike.” Ponovio je i kako je ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Marija Pejčinović Burić u sukobu interesa budući da je njezin suprug, kako je podsjetio Bulj, angažiran na projektu gradnje termoelektrane Peruća.
“Pošaljimo poruku onima koji odlučuju: Gospodo, termoelektranu u Cetinskoj krajini graditi nećete!”, rekao je Bulj.
Upozorio je i na “ogromnu šutnju” u interesnim skupinama glede termoelektrane Peruća.
“Oni su već trebali donijeti Studiju utjecaja na okoliš, a jesu li ili nisu donijeli – netko živ ne zna,” naveo je te dodao kako se ne zna ni investitor za termoelektranu odnosno da se sastajalo Povjerenstvo za strateške projekte, ali da nisu poznati rezultati tih sastanaka.
Profesor Ivan Šimunović je napomenuo da se u Dalmaciji ljudi dijele na ‘vlaje’ i ‘bodule’, ali svi piju istu vodu, dišu isti zrak i jedu istu hranu.
Također je poručio da je protivljenje gradnji termoelektrane Peruća “velika bitka” jer se čini kako je Vlada duboko zagrizla u ta projekt.
Da se iza projekta termoelektrane Peruća krije “špekulativni kapital” smatra pak profesor Mirko Miloš.
“Ako se izgradi termoelektrana Peruća, voda će se u tom jezeru ljeti zagrijavati i na 34 stupnja Celzijusa, a potom izlijevati u Cetinu koja će tada postati ‘mrtva’ rijeka.”, ustvrdio je Miloš.
Podsjetimo, inicijator peticije protiv gradnje termoelektrane na Perući Ante Janković izvijestio je da je tu inicijativu dosad potpisalo više od 20.000 građana te naglasio da se prosvjedima i drugim aktivnostima protiv gradnje termoelektrane ne želi rušiti ustavni poredak nego pozvati nadležne da se poštuju postojeći zakonski propisi.
“Jednako tako, pozivamo našu državu da donese zakone o pitkim vodama i kršu te zakon o ekološkoj državi Hrvatskoj,” istaknuo je Janković.
Komentari