Proslava platinastog jubileja Elizabete II. uz kuharicu o britanskoj diplomaciji i nasljeđu

Autor:

Screenshot YouTube

Platinasti jubilej kraljice Elizabete II. obilježit će se i objavom kuharice pod nazivom ‘Platinum Jubilee Cookbook’ koja izlazi 28. travnja, uoči proslave kraljičinih 70 godina vladavine, a predgovor za knjigu su napisali princ Charles i njegova supruga Camilla.

Autor knjige, Ameer Kotecha, koji je prikupio simboličnih 70 recepata iz cijeloga svijeta, ušao je u arhive ministarstva vanjskih poslova, otkrivši anegdote o diplomatskim večerama organiziranim tijekom niza godina.

Čitateljima nudi uvid u priče o hrani koja se koristi kao moćno diplomatsko oruđe. Prvi put knjiga govori i o tomu kako predstavnici brojnih nacija lome kruh kao sredstvo rješavanja međusobnih razlika, nastojeći stići do pregovaračkog stola tako što najprije sjednu za stol i objeduju ili večeraju.

Knjiga je mješavina recepata, povijesti hrane, anegdota i fotografija i zanimljivo štivo za svakoga koga zanimaju hrana, diplomacija ili britansko naslijeđe.

Nastala je zahvaljujući doprinosu predstavnika Njezina Veličanstva iz cijeloga svijeta i jedinstvena je uspomena na kraljičin platinasti jubilej jer predstavlja nedovoljno istražen dio kraljičine vladavine.

Kuharicu čini 70 recepata iz britanskih veleposlanstava i visokih povjerenstava, među kojima je i onaj za španjolsku marmeladu iz veleposlanstva u Madridu ili recept za riblji zeleni curry pripremljen u visokom povjerenstvu Islamabada.

Princ od Walesa i vojvotkinja od Cornwalla u predgovoru pišu da su prije 70 godina, kad je kraljica postala monarh, kulinarski dosezi Ujedinjenog Kraljevstva bili prilično sumorni.

“Prije sedamdeset godina, kad je kraljica došla na prijestolje, kulinarski dosezi u Ujedinjenom Kraljevstvu bili su prilično sumorni: neke su se namirnice rijetko koristile, a oskudan izbor sastojaka u ponudi predstavljao je izazov čak i za najkreativnije kuhare”, pišu Charles i Camilla.

“Nečuveno je bilo servirati jela iz drugih dijelova svijeta. Jedina opcija hrane ‘za ponijeti’ bile su uvijek sigurne ‘ribice s pomfritom’, a maslinovo ulje su prodavali kemičari – u malim bocama za medicinsku, a ne za kulinarsku upotrebu.”

No prehrambene navike nacije u međuvremenu su se izmijenile ulaskom kuhinja ostalih nacija u britanske domove, na čemu smo duboko zahvalni, pišu u predgovoru.

I dok se raznolikost u prehrambenim navikama promijenila, Charles i Camilla ističu da je jedna stvar ostala neizmijenjena – “duboko, gotovo duhovno značenje lomljenja kruha s drugima”.

“Tijekom svih kraljevskih posjeta i putovanja, hrana igra važnu ulogu, pružajući priliku za uživanje u kulinarskom naslijeđu zemlje domaćina, a istodobno ste u prilici da da podijelite najbolje od britanske kuhinje”, stoji u predgovoru.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.