Propaganda u filmu: “Trijumf volje” Leni Riefenstahl slavio je nacizam, u Njemačkoj je i danas zabranjen

Autor:

ilustracija mm

‘Trijumf volje’ (Triumph of the Will, Triumph des Willens) je njemački dokumentarni film snimljen u režiji Leni Riefenstahl, poznat kao jedan od najuticajnijih, ali vjerojatno i najkontroverznijih dokumentarnih fllmova svih vremena. Svoju je premijeru doživio 28. ožujka 1935. godine.

Film prikazuje 6. kongres (Reichsparteistag) tada vladajuće Nacističke stranke održan početkom rujna 1934. u Nürnbergu, te sadrži scene govora nacističkih vođa Adolfa Hitlera, Rudolfa Hessa i Juliusa Streichera te spektakularne parade i masovne zborove pripadnika stranačkih paravojnih formacija Sturmabteilung (SA) i Schutzstaffel (SS). Koristeći najnovija dostignuća filmske tehnike, ali i veliki talent da stvori dojmljive prizore, Rifenstahl je preko ekrana uspjela prenijeti poruku kongresa o tome da Njemačka pod vodstvom novih nacističkih vlastodržaca vraća status velike sile. Trijumf volje je postigao veliku gledanost u Njemačkoj, ali je imao i povoljne kritike izvan nje, te se često navodi kao jedan od najimpresivnijih i najuspješnijih primjera propagandnog filma.
‘Trijumf volje’ se u mnogo čemu naslanjao na iskustva stečena u tom projektu, a Rifenstahl je prilikom snimanja imala potpunu podršku Hitlera i njegove stranke. Angažirano je preko stotinu snimatelja i tehničara, a čak su ulice Nürnberga pregrađene i preuređene kako bi se ekipi olakšao rad.

Riefenstahl je nakon završetka drugog svjetskog rata zbog ovog filma neko vrijeme završila u zatvoru zbog pomaganja nacističkom režimu, a u današnjoj Njemačkoj je zabranjeno njegovo prikazivanje. Usprkos toga, imao je snažan uticaj na brojne filmaše širom svijeta. Jedan od najpoznatiji je bio američki režiser Frank Capra, koji je tvrdio da je njegov ciklus ratnih propagadnih dokumentaraca Why We Fight nastao kao svojevrsni odgovor na Trijumf volje.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.