Na platou Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu u četvrtak od 20 sati održat će se promocija monografije ‘Eurokaz: trošenje vremena’.
Monografija, ističe se u najavi, ne obuhvaća samo programsku kronologiju 27 festivalskih izdanja od 1987. do 2013. već i različite aspekte teorije i recepcije te kontroverze koje su, za današnje prilike u nevjerojatnom opsegu, pratile rađanje nove, a danas dominantne, kazališne estetike. Izbjegava se svaka prigodničarska ugođenost, nostalgični duktus, apologetika i revanšizam.
‘Eurokaz: trošenje vremena’ kritički je narativ o poznatom festivalu koji je osnovala i vodila umjetnička ravnateljica Gordana Vnuk, ujedno i urednica knjige.
U razgovoru o knjizi i festivalu,uz projekcije iz arhive festivala, sudjelovat će Nadežda Čačinović, Naima Balić, Velimir Visković, Božo Kovačević, Goran Sergej Pristaš, Igor Ružić, Niko Goršič, Zvonimir Dobrović.
Eurokaz, kao međunarodni festival novog kazališta, živi u kolektivnoj memoriji nekoliko generacija koje pamte uzbudljive, nekonvencionalne, često i šokantne predstave, a koje su svojim estetički riskantnim pristupima politici, erotici, građanskom i teleološkom moralu svojedobno protresle ustajalo hrvatsko kazalište.
Taj se festival smatrao jednim od najznačajnijih kulturnih i kulturoloških događaja u ovim prostorima, a u Europi i svijetu bio je prepoznat po autentičnosti selekcije i radikalno autorskom nemerkatilnom pristupu koji mu je priskrbio zavidnu međunarodnu reputaciju.
Prvi je put održan 1987. godine kao dio kulturnog programa Univerzijade, da bi prerastao u redovitu godišnju manifestaciju, održavanu krajem lipnja, koja je trajala do 2013. kada se Eurokaz transformira u produkcijsku kuću koja je i danas aktivna (dvije do tri produkcije godišnje) te djeluje na tragu estetičkih koncepcija utemeljenih festivalom.
Komentari