U Ministarstvu obrazovanja u ponedjeljak je održan sastanak povjerenstva koje je dogovorilo prve mjere sigurnosti koje će nakon zimskih školskih praznika biti poduzete u školama, kako bi se povećala razina sigurnosti.
Ministar Radovan Fuchs ponovo je kako se u Osnovnoj školi Prečko, gdje je 19-godišnjak nasmrt izbo nožem sedmogodišnjeg dječaka te ozlijedio nastavnicu i još troje djece, nije radilo o terorističkom napadu, nego o činu poremećene osobe. Prema ministrovim riječima, ne treba brinuti da se tako nešto može dogoditi u drugim školama.
“Svakako da je predmet i današnjih razgovora kako uspostaviti sve da se sigurnost škola dodatno podigne. Jedna od mjera je striktna primjena nekih važećih propisa, a to je zaključavanje škola, ta mjera nikad nije bila ukinuta. Jednako tako i mjera da pri ulasku u školu bude prisutan i netko od djelatnika škole i da škole primjenjuju protokole koje imaju u tim situacijama”, poručio je ministar te dodao da će odmah u školama biti promijenjene brave, tako da se vrata mogu otvoriti iznutra, ali ne izvana.
SASTANAK U MINISTARSTVU Sanja Šprem: Sami zaštitari nisu rješenje, evo što nam treba
Pristupit će se izmjeni nekih propisa i da se definira novi profil zaposlenika koji bi u svom djelokrugu rada bio educiran i u smislu sigurnosnih mjera i protupožarne zaštite, najavio je ministar.
Ranije je i premjer Andrej Plenković govorio o sigurnosti u školama.
“Najjednostavniji način je zaključati školu, ali to je jako fluidno, ulazi se- izlazi se. Razmatrat će se angažman zaštitarskih tvrtki. S te strane ima primjera drugih gradova gdje zaštitarske tvrtke to rade”, poručio je Plenković te dodao da treba naći dugoročno rješenje “gdje bi se u samim sistematizacijama škola tražilo profiliranje jednoga radnoga mjesta gdje bi bili ljudi koji imaju posebna znanja u smislu zaštite i sigurnosti, a s druge strane da budu dovoljno kvalitetno pripremljeni za komunikaciju s djecom, s roditeljima. Tu treba puno takta, treba svojevrsna čvrstina prema van i taktičnost prema unutra”.
Neslužbeno doznajemo kako je dio članova s pravom ogorčen zbog ‘mjera’ o kojima je govorio ministar. Ističu kako angažiranje zaštitara ne može znatno utjecati na povećanje sigurnosti, posebno imajući na umu mlađu djecu na koje prisutnost uniformiranih osoba ne mora imati dobar učinak.
Osim toga, Fuchs, baš kao i ministrica zdravstva Irena Hrstić, ponavljaju mantru o tome da se ne radi o terorističkom činu, te su stoga otklonili mogućnost sličnog događaja u nekoj drugoj školi. Ministra podsjećamo da su upravo nakon stravičnog masakra u beogradskoj školi Vladislav Ribnikar u školama diljem regije krenuli napadi i prijetnje, a zatim i dojave postavljenim bombama, što je pojava koja se redovito ponavlja.
NAJBRUTALNIJI NAPADI U ŠKOLAMA Ubojstva, pripremanje terorističkog napada, prijetnje…
Nije jasno kako nakon svega nekoliko dana od krvavog ubojstva sedmogodišnjeg prvašića u zagrebačkoj školi, ministar tako olako odbacuje mogućnost da se sličan napad ponovi, a da prethodno nisu poduzete sve moguće mjere zaštite najmlađih.
Zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Danijela Dolenec samo je kratko poručila da će škole koje nemaju dovoljno kapaciteta dobiti dodatno tehničko osoblje.
Komentari