Na uzgojnom ribnjaku u mjestu Šenkovec nedaleko od Čakovca zabilježeno je uginuće riba i to prvi put u povijesti! Jesu li im presudile visoke temperature ili je ipak razlog nešto drugo? Uginuli smuđevi koji plutaju na površini vode uplašili su prolaznike, ali i ribiče.
“U utorak se izmjerila temperatura vode 31 stupanj Celzijusa i došlo je do pomora najugroženije ribe“, kaže Josip Jagec, dopredsjednik ŠRD-a Čakovec.
“U utorak se izmjerila temperatura vode 31 stupanj Celzijusa i došlo je do pomora najugroženije ribe”, kaže Josip Jagec, dopredsjednik ŠRD-a Čakovec.
Razina vode spustila se za pola metra: nestalo kisika
Razina vode spustila se za pola metra, temperatura naglo skočila i ribama više nije bilo spasa.
“To vam je oko 40-50 komada smuđa, nekih 40-50 kila. Najvjerojatnije je ponestalo kisika u vodi”, kaže Jagec.
Kako bi vratili dotok kisika, od lokalnih su DVD-ova posudili četiri pumpe koje danonoćno prepumpavaju vodu.
“Normalno da smo ljuti i da nam je teško jer za to se mi borimo, radimo cijelu godinu i onda ti uginu”, ističe Jagec.
U ovom se ribnjaku, površine oko tri hektara, godišnje proizvede do dvije tone ribe.
Ribolov do daljnjega zabranjen
Zbog izvanredne situacije ribolov je do daljnjega zabranjen, a natjecanje koje se moralo održati u nedjelju – otkazano.
Ovakvi ishodi nisu nepoznanica. Juraj Rašperger cijeli je život na Muri i uz nju. Kaže da su ribe u stajaćicama najugroženije i to zbog biljnih algi.
“Ona se jednoga trenutka digne na površinu i, pod utjecajem sunca, ona jednostavno ugine i onda se stvara na površini biljni filter zapravo biljno ulje”, pojašnjava Juraj Rašperger, iz ŠRD “Čikov”, Sveti Martin na Muri.
Kad nešto remeti razmjenu kisika između zraka i vode, ta pojava nerijetko završava pomorom ribe. Rješenje je, kažu, u vapnu.
“Vapno je poznato, kak’ bi se reklo, lijek za vodu! I on jednostavno onda taj filter razbije i pokupi”, poručio je Juraj Rašperger, javlja HRT.
Komentari